Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

P. Gierszewski: „Wzywam prezydenta – niech Pan respektuje wyroki sądu wojewódzkiego”

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 września 2016 07:06

Sprawa szkoły w Kokoszkach toczy się od dawna i budzi duże kontrowersje – pomimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który mówi o tym, że szkoła nie powinna funkcjonować w obecnej formie, nic się nie zmienia. Z tego powodu Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” skierowała do kurator oświaty pismo w tej sprawie. Nad zawiadomieniem do prokuratury zastanawiają się radni miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Póki co decyzje nie zapadły, ale wiadomo, że sprawa będzie miała ciąg dalszy.


– Na razie są to tylko sprawy proceduralne. Wyjaśniamy i nie ma jeszcze żadnej decyzji pani kurator. Czekamy też na odpowiedź pana prezydenta, ponieważ podjął tam działania administracyjne, wszczął postępowanie administracyjne i czekamy na decyzję, jaką podejmie w tej sprawie. W tej chwili żadne decyzje nie zapadły, czekamy na dalsze działania pani kurator. Na razie wyjaśniamy pewne zawiłości prawne. Postępowanie jest jakby rozpoczęte, ale to wszystko trwa – powiedziała Bożena Brauer, przewodnicząca MKPOiW NSZZ „Solidarność”.


Komisja absolutnie nie zabiega o likwidację szkoły w Kokoszkach, chce jedynie, by placówka podlegała miastu, a nie podmiotowi prywatnemu. Do Komisji docierają także głosy nauczycieli, którzy pracowali w szkole w Kokoszkach i są one niepokojące.

– Nam nie zależy, żeby ta szkoła przestała funkcjonować, ona jest nam bezwzględnie potrzebna, natomiast chcemy, żeby przejął to do prowadzenia prezydent, miasto Gdańsk, także ze względu na to, żeby były takie same warunki dla pracy nauczycieli jak w innych gdańskich szkołach. Nie może tak być, że za pieniądze publiczne, pieniądze gdańszczan, budowano szkołę, na której bogacić się ma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, bo ona jest organem prowadzącym. Tylko o to nam chodzi, żeby prezydent przejął prowadzenie szkoły i stworzył takie same warunki dla nauczycieli, bo one są tam jednak gorsze. Mamy od kilku osób informacje jak to wygląda. Oczywiście od osób, które przestały już tam pracować, bo nikt z obecnie pracujących nie odważy się mówić prawdy, natomiast ci, którzy tam pracowali, przedstawiają nam jak to wygląda w tej szkole, bo to są inne warunki pracy – powiedziała Bożena Brauer.


O opinię w tej sprawie poprosiliśmy radnego miasta Piotra Gierszewskiego – nauczyciela i członka Komisji Edukacji w Radzie Miasta Gdańska.

– Clou sprawy polega na tym, żeby szkołę przywrócić właściwemu organowi prowadzącemu. Tym właściwym organem prowadzącym jest miasto i gmina Gdańsk. Wybudowali ją za 40 milionów złotych mieszkańcy Gdańska i gmina, która jest właścicielem. Idée fixe budowania tej szkoły było zawsze to, żeby była to szkoła prowadzona przez gminę Gdańsk, a nie przez prywatny podmiot. Jest wiele spraw kierowanych do sądu, do prokuratury. Przepraszam, że tak powiem kolokwialnie, ale poprzednia prokuratura odrzuciła wiele skarg – powiedział Piotr Gierszewski.


Radni PiS-u rozważają możliwość skierowania sprawy do prokuratury.

– My dzisiaj, jako radni PiS-u, się zastanawiamy, żeby przywrócić ponownie możliwość zajęcia się sprawą przez prokuraturę, z tego względu, że są nowe okoliczności. Tymi nowymi okolicznościami jest fakt już prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotycy niewłaściwego przekazania całości podmiotu i budynku w Kokoszkach prywatnemu podmiotowi. Jest to nowa okoliczność, jest to prawomocny wyrok i my żądamy, żeby prezydent przestrzegał tego wyroku i wcielił go w życie, a więc szkołę przywrócił gminie Gdańsk, jako organowi prowadzącemu, rozpisał konkurs na stanowisko dyrektora szkoły i, żeby normalnie, w tym zakresie rejonizacji jaki jest obecnie, dalej ta szkoła funkcjonowała – powiedział radny Gierszewski.


Obecnie szkoła kierowana jest przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „Pozytywne Inicjatywy Edukacja”. Zarówno MKPOiW, jak i radni Prawa i Sprawiedliwości zabiegają o to, by kierowanie placówką przejęła gmina.

– Będziemy mieli jako gmina bezwzględnie większy wpływ na to, co się w ogóle dzieje w szkole, bo jak dobrze wiemy dzisiaj organizacje pozarządowe, podmioty niepubliczne nią zarządzają. Wpływ miasta na program, na prowadzenie na finanse, na kadry wreszcie, na to co się w samej szkole dzieje są powiedzmy niewielkie. Nie po to wyłożyliśmy takie ogromne pieniądze, żeby dzisiaj tę całość najważniejszą, a więc wychowanie, opiekę nad dziećmi i edukację oddawać prywatnemu podmiotowi – powiedział Piotr Gierszewski.


Przeciwnicy obecnej formy funkcjonowania szkoły w Kokoszkach nie są przeciwni szkolnictwu niepublicznemu, natomiast ich zdaniem taki format ma być tylko uzupełnieniem publicznej oświaty. Jednocześnie kontrowersje budzi fakt, że szkoła, która została wybudowana za pieniądze podatników, czyli gdańszczan, a było to 40 mln złotych, obecnie jest prowadzona przez podmiot prywatny, który czerpie z tego zyski.

– My nie jesteśmy przeciwni niepublicznemu szkolnictwu, natomiast uważamy, że niepubliczne szkolnictwo powinno być przede wszystkim uzupełnieniem tego, co jest samorządowe i państwowe. Uzupełnieniem, a nie podstawą. Pan prezydent tą zagrywką, jeśli tak mogę powiedzieć, próbuje właśnie zmienić tendencje. A więc jako konstytucyjnie człowiek odpowiedzialny za to, co się dzieje z oświatą na jego terenie, oddaje to w prywatne ręce. My się z tym po prostu nie zgadzamy. Natomiast jesteśmy za uczciwą konkurencją, jeżeli podmiot, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest organem prowadzącym wybuduje szkołę za własne pieniądze, może nawet otrzymać działkę na jakichś preferencyjnych zasadach od miasta Gdańska z przeznaczeniem oczywiście na cele oświatowe, edukacyjne, wychowawcze to proszę bardzo, to my chętnie takiemu podmiotowi pomożemy, bo jako miasto pomagamy, natomiast nie możemy robić sytuacji takiej, gdzie ze swojego własnego obowiązku konstytucyjnego zaczynamy robić sobie przedmiot, a nie podmiot i oddajemy wychowanie, opiekę i edukację dzieci prywatnemu podmiotowi. Ja się z tym nie zgadzam i do końca będziemy się starali, jako klub PiS-u, ażeby przywrócić faktycznie obowiązujący stan prawny w tejże szkole – powiedział radny Gierszewski.


Piotr Gierszewski nie ocenia pracy szkoły, ale przyznaje, że coś musi być na rzeczy, skoro pojawia się duża rotacja wśród kadry nauczycielskiej, a jak wiadomo częste zmiany nauczycieli nie są dobre dla uczniów – dzieci.

– Nie oceniam pracy szkoły, chociaż mamy mnóstwo uwag co do pracy tejże szkoły między innymi od byłych nauczycieli z tej szkoły, którzy uciekają z tejże szkoły. Jedyna rzecz, która jest tego wymiernym efektem jest to, że jest ogromna rotacja wśród kadry. Pytanie: dlaczego? No odpowiedź jest dość jasna. Jeżeli nie jest się w stanie zbudować stabilnej kadry w szkole, to znaczy, że jakaś przyczyna tego jest: albo za mało płacą, albo złe warunki pracy, a może jedno i drugie. Może warunki stawiane są nie do przyjęcia przez gdańskich nauczycieli i stąd się to bierze. To jest bardzo szkodliwe dla całego cyklu wychowawczo-opiekuńczego, jeśli chodzi o oświatę i o szkołę, dlatego tym bardziej my się przeciwstawiamy – powiedział Piotr Gierszewski.


Radny Gierszewski podkreślił również fakt, że od prawie 10 miesięcy prezydent miasta Gdańska nie respektuje prawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który jasno stwierdził, że funkcjonowanie szkoły w Kokoszkach na obecnych zasadach jest niezgodne z prawem.

– Zastanawiamy się nad ponownym złożeniem wniosku do prokuratury celem rozpatrzenia poprzednich, ale już odświeżonych spraw, bo doszły nowe wątki dotyczące przekazania tejże szkoły. Wiem, że u pani kurator oświaty jest złożone już pismo w tej sprawie i pani kurator jednoznacznie też się już wypowiada publicznie o tym, że szkoła winna być przywrócona właściwemu organowi prowadzącemu i mam nadzieję, że stanie się to szybciej, niż nam się wydaje. Powiem jedno, niepokojące jest to, że mija już prawie 10 miesięcy od prawomocnego wyroku sądu i nic się z tym nie dzieje. Powtarzam prawomocny wyrok sądu. Prezydent nie odwołał się od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nie wykorzystał tej możliwości, ponieważ uznał to, że ten wyrok zapadł zgodnie z tym, co faktycznie istnieje w prawie. Wzywam prezydenta – niech Pan respektuje wyroki sądu wojewódzkiego – powiedział Piotr Gierszewski.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież