Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Eurowybory: PO:PIS - remis ze wskazaniem. Upadek Kwaśniewskiego

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 maja 2014 15:38

altPrzy niskiej frekwencji wyborczej, wynoszącej 23,83 procent, Polacy wybrali swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. PO i PiS zdobyły po 19 mandatów. Na PO zagłosowało o 24,3 tys. wyborców więcej niż na PiS.


PO uzyskała uznanie 32,13 proc. wyborców. Na listy PO oddano łącznie 2 271 215 głosów. I to mimo fatalnych rządów, bezrobocia, zapaści demograficznej i stagnacji itd. Drugie miejsce zajęło PiS z 31,78 proc. PiS w eurowyborach poparło 2 246 870 wyborców.


PO straciła 6 mandatów (z 25-19), a PiS zyskał cztery miejsca (z 15-19) w porównaniu z poprzednią kadencją. 


Koalicja SLD -UP zdobyła 9,44 proc. proc. poparcie, co dało jej 5 mandatów,, utrwalając trzecie miejsce na scenie, ale tracąc dwa mandaty mniej niż w 2009 r. Kongres Nowej Prawicy uzyskał 7,15 proc., a PSL - 6,8 proc. Te rezultaty dały obu tym ugrupowaniom po 4 mandaty w europarlamencie.
Na koalicję SLD-UP oddano 667 319 głosów, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego otrzymała 505 586 głosów, a PSL - 480 846 głosów.


PiS:PO i inni

Z PiS eurodeputowani to: Ryszard Czarnecki, Andrzej Duda, Anna Fatyga, Beata Gosiewska, Marek Grabarczyk, Dawid Jackiewicz, Marek Jurek, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Stanisław Ożóg, Bolesław Piecha, Mirosław Piotrowski, Tomasz Poręba, Kazimierz Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, Janusz Wojciechowski i Kosma Złotowski.

Z PO mandat zdobyli Michał Boni, Jerzy Buzek, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Danuta Hübner, Danuta Jałowiecka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Dariusz Rosami, Jacek Saryusz-Wolski, Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka.

Z listy SLD-UP w PE znajdą się: Janusz Zemke, Adam Gierek, Lidia Geringer de Oedenberg, Bogusław Liberadzki oraz Krystyna Łybacka.
Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego to Robert Iwaszkiewicz, Janusz Korwin-Mikke Michał Matusik i Stanisław Żółtek. Polskie Stronnictwo Ludowe: Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski


W niebyt?
Pod progiem wyborczym znalazły się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, która uzyskała poparcie 3,98 proc., koalicja Europa Plus-Twój Ruch z 3,58 proc. poparcia, Polska Razem Jarosława Gowina z 3,16 proc. poparcia), Ruch Narodowy z 1,40 proc. poparcia.


Do Brukseli nie pojadą Wojciech Olejniczak z SLD, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL. Przegranym wyborów jest Jan Vincent vel Jacek Rostowski, kandydat PO startujący z w Bydgoszczy. Przepadł Michał Kamiński w Lublinie, który wędrował od ZChN przez PiS do PO. Także umieszczani na listach celebrytki i celebryci nie dostali się do PE. Obsadzenie ich na czołowych miejscach okazało się błędem m.in. SLD i PO.


W SLD słaby wynik zdobył Wojciech Olejniczak, Joanna Senyszyn i Weronika Marczuk, którzy nie będą reprezentowali w Brukseli partii Leszka Millera.


Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro w wypadli z gry. Solidarna Polska nie zdobyła żadnego mandatu. Jacek Kurski w stolicy zdobył jedynie 9 104 głosy. Kurski w poniedziałek wieczorem nie wychodził ze studia TVN, zorganizował nawet „ustawkę” z kamerami stacji Waltera, które towarzyszyły mu w wieczór wyborczy w drodze do siedziby komitetu wyborczego SP.


Lider SP Zbigniew Ziobro w Krakowie uzbierał aż 60,7 tys. głosów. Na Śląsku Tadeusz Cymański przepadł zyskując uznanie 9511 wyborców, czyli mniej niż bokser Tomasz Adamek (11 273 głosy).


Spektakularna jest porażka Europy Plus - Twój Ruch. Ani Ryszard Kalisz, ani Kazimierz Kutz, ani Kazimiera Szczuka w europarlamencie nie zasiądą. W obozie Palikota panują defetystyczne nastroje. Już przed wyborami Andrzej Celiński i Kazimierz Kutz przyznali, że nie mają szans by dostać się do europarlamentu, a partyjna kampania jest najgorszą w historii.   


Nie ma więc ostatnio szczęścia w polityce Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. I polityka do niego szczęścia nie ma. Ostatnio napytał biedy Twojemu Ruchowi Europie Plus, bo chciał służyć radą i dorobić do emerytury – na Ukrainie. Nawet sztukmistrz z Biłgoraja, który wynajął Aleksandra Kwaśniewskiego do firmowania politycznego projektu otrząsał się z towarzystwa byłego prezydenta od kiedy ten prezydent przyznał, że od stycznia, w czasie protestów na Majdanie, pracuje dla spółki należącej do ukraińskiego biznesmena Mykoły Złoczewskiego, byłego ministra z czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, właściciela największej firmy gazowej w kraju, spółki Burisma Holdings Ltd.


Nowy Parlament
W europarlamencie na prowadzeniu jest nadal Europejska Partia Ludowa (należą do niej PO i PSL) 28,2 proc. i 212 mandatów. Na drugim miejscu grupa socjaldemokratów Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów – 24,9 proc. i 187 mandatów (z SLD). Z innych grup m.in. liberałowie z Alliance of Liberals and Democrats for Europe Group (72 mandaty), Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (55 mandaty), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - EKR (ECRG) razem z PiS ma 6 proc. głosów i 46 miejsc,  Do żadnej z grup nie należało 63 nowych europosłów, jak choćby NP Korwina-Mikke.
ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież