Radni PiS i poseł Płażyński chcą poszerzenia Parku im. Ronalda Reagana » Procedowany plan zagospodarowania terenów zielonych na wschód od mola w Brzeźnie zakłada budowę 19-,... W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
wtorek, 21 stycznia 2020 17:07
Rubin minimalnie lepszy od Lechii - wynik
W drugim meczu sparingowym rozegranym podczas zgrupowania w Turcji Lec ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Płatne soboty” w Sopocie

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2016 21:10

Strefy płatnego parkowania w miastach są praktyką powszechną. Mimo wszystko w większości miast, także w Gdańsku i w Warszawie, opłaty za parkowanie są pobierane wyłącznie w dni robocze, co intuicyjnie większość obywateli zinterpretuje jako „od poniedziałku do piątku”. Jeden z wyjątków stanowi tutaj Sopot, gdzie dniem roboczym okazuje się także… sobota.


W uchwale Rady Miasta Sopotu z dnia 19 października 2015 czytamy: „Opłaty jednorazowe i abonamentowe, o których mowa w § 2 niniejszej uchwały, pobiera się za parkowanie pojazdów na ogólnodostępnych, niestrzeżonych miejscach postojowych, w dni robocze: 1) w podstrefach całorocznych „A”, „B”, „C”, „D” „G”, w godz. 10:00 – 20:00 2) w podstrefie całorocznej „F” w godz. 10:00 – 18:00 3) w podstrefie sezonowej „D1” w godz. 10:00 – 20:00 4) w podstrefie sezonowej „H” w godz. 10:00 – 18:00 5) w podstrefie sezonowej „E” całodobowo. Za parkowanie w niedziele i święta opłat się nie pobiera”. Zdaje się, że większość osób, które przeczytają ten fragment aktu prawnego, intuicyjnie nie zinterpretuje soboty, jako jednego z "dni roboczych".


Co ciekawe w uchwale Rady Miasta Sopotu z dnia 13 lutego 2004 r., która oczywiście nie jest już aktem obowiązującym, opłaty za parkowanie nie były przewidziane w soboty.


Kwestia płatnych parkingów w soboty poruszona została w Augustowie, gdzie, podobnie jak w Sopocie, opłaty pobierane były także w szósty dzień tygodnia jako w dzień roboczy. Usankcjonowała to uchwała Rady Miasta Augustowa. Sprawą zainteresowali się augustowscy prokuratorzy, którzy uchwałę zaskarżyli do sądu. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią prokuratury, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku przyznał rację radnym. Prokuratura w Augustowie ponowie zwróciła się do NSA, który podjął decyzję, że sobota powinna być dniem bezpłatnego parkowania w strefach płatnego parkowania. Oto fragment komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczący wyroku NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie stref płatnego parkowania w Augustowie „Zgodnie z § 2 punkt 2 zaskarżonej uchwały Rady Miasta Augustowa opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobierało się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. NSA wspomnianym wyrokiem stwierdził nieważność powołanego przepisu uchwały w części. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania”.


Posłanka Magdalena Błeńska postanowiła zająć się podobną sprawą, która dotyczy Sopotu i wystosowała do sopockiego magistratu pismo, w którym powołuje się na wyrok NSA dotyczący Augustowa. Posłanka zwraca uwagę na to, że opłaty w Sopocie powinny być pobierane wyłącznie w dni robocze, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący Augustowa określa, że sobota takim dniem nie jest.


Pismo w tej samej sprawie złożyło również stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu. W petycji stowarzyszenia czytamy: „Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (…) w związku z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2016 r. w sprawie bezprawnego pobierania opłat w soboty z tytułu parkowania samochodów na ulicach Augustowa, oraz w nawiązaniu do treści polecenia Zastępcy Prokuratora Generalnego RP, Pana Roberta Hernanda, nakazującego przeanalizowanie gminnych uchwał dotyczących stref płatnego parkowania i zakwestionowanie pobieranie opłat za parkowanie samochodów w soboty, uznając iż zaproponowana przez Prezydenta Radzie Miasta jej uchwała w tym zakresie, okazała się bezprawną Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” w imieniu własnym, wypełniając w tym zakresie, kierowane do nas liczne postulaty Sopocian niniejszym składa petycję domagając się natychmiastowego zaprzestania bezprawnego poboru opłat za parkowanie samochodów w soboty na terenie miasta Sopotu”.


O opinię w sprawie płatnego parkowania w soboty w Sopocie zapytaliśmy radną Rady Miasta Sopotu Grażynę Czajkowską.

– Rada Miasta podejmowała tę uchwałę już parę lat temu z takim zamysłem, żeby udrożnić ruch na miejscach parkingowych, żeby ta przepustowość była większa. Taki był zamysł i myślę, że było to wtedy zgodne z obowiązującymi przepisami, a w tej chwili, jeżeli taki jest wyrok sądu, to myślę, że musimy to poprawić i odnieść się do obowiązujących przepisów – powiedziała Grażyna Czajkowska.


Zaletą stref płatnego parkowania w Sopocie jest to, że mieszkańcom, którzy wykażą prawnie miejsce zamieszkania, znajdujące się w obrębie strefy płatnego parkowania, i którzy wykażą prawo do „władania pojazdem samochodowym”, przysługuje bezpłatna karta abonamentowa oraz zerowa stawka opłat. Za parkowanie nie płacą także motocykliści. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze „bezpłatnych sobót”.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież