Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Płatne soboty” w Sopocie

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2016 21:10

Strefy płatnego parkowania w miastach są praktyką powszechną. Mimo wszystko w większości miast, także w Gdańsku i w Warszawie, opłaty za parkowanie są pobierane wyłącznie w dni robocze, co intuicyjnie większość obywateli zinterpretuje jako „od poniedziałku do piątku”. Jeden z wyjątków stanowi tutaj Sopot, gdzie dniem roboczym okazuje się także… sobota.


W uchwale Rady Miasta Sopotu z dnia 19 października 2015 czytamy: „Opłaty jednorazowe i abonamentowe, o których mowa w § 2 niniejszej uchwały, pobiera się za parkowanie pojazdów na ogólnodostępnych, niestrzeżonych miejscach postojowych, w dni robocze: 1) w podstrefach całorocznych „A”, „B”, „C”, „D” „G”, w godz. 10:00 – 20:00 2) w podstrefie całorocznej „F” w godz. 10:00 – 18:00 3) w podstrefie sezonowej „D1” w godz. 10:00 – 20:00 4) w podstrefie sezonowej „H” w godz. 10:00 – 18:00 5) w podstrefie sezonowej „E” całodobowo. Za parkowanie w niedziele i święta opłat się nie pobiera”. Zdaje się, że większość osób, które przeczytają ten fragment aktu prawnego, intuicyjnie nie zinterpretuje soboty, jako jednego z "dni roboczych".


Co ciekawe w uchwale Rady Miasta Sopotu z dnia 13 lutego 2004 r., która oczywiście nie jest już aktem obowiązującym, opłaty za parkowanie nie były przewidziane w soboty.


Kwestia płatnych parkingów w soboty poruszona została w Augustowie, gdzie, podobnie jak w Sopocie, opłaty pobierane były także w szósty dzień tygodnia jako w dzień roboczy. Usankcjonowała to uchwała Rady Miasta Augustowa. Sprawą zainteresowali się augustowscy prokuratorzy, którzy uchwałę zaskarżyli do sądu. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z opinią prokuratury, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku przyznał rację radnym. Prokuratura w Augustowie ponowie zwróciła się do NSA, który podjął decyzję, że sobota powinna być dniem bezpłatnego parkowania w strefach płatnego parkowania. Oto fragment komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczący wyroku NSA z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie stref płatnego parkowania w Augustowie „Zgodnie z § 2 punkt 2 zaskarżonej uchwały Rady Miasta Augustowa opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobierało się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. NSA wspomnianym wyrokiem stwierdził nieważność powołanego przepisu uchwały w części. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania”.


Posłanka Magdalena Błeńska postanowiła zająć się podobną sprawą, która dotyczy Sopotu i wystosowała do sopockiego magistratu pismo, w którym powołuje się na wyrok NSA dotyczący Augustowa. Posłanka zwraca uwagę na to, że opłaty w Sopocie powinny być pobierane wyłącznie w dni robocze, a wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący Augustowa określa, że sobota takim dniem nie jest.


Pismo w tej samej sprawie złożyło również stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu. W petycji stowarzyszenia czytamy: „Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (…) w związku z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 kwietnia 2016 r. w sprawie bezprawnego pobierania opłat w soboty z tytułu parkowania samochodów na ulicach Augustowa, oraz w nawiązaniu do treści polecenia Zastępcy Prokuratora Generalnego RP, Pana Roberta Hernanda, nakazującego przeanalizowanie gminnych uchwał dotyczących stref płatnego parkowania i zakwestionowanie pobieranie opłat za parkowanie samochodów w soboty, uznając iż zaproponowana przez Prezydenta Radzie Miasta jej uchwała w tym zakresie, okazała się bezprawną Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Sopotu” w imieniu własnym, wypełniając w tym zakresie, kierowane do nas liczne postulaty Sopocian niniejszym składa petycję domagając się natychmiastowego zaprzestania bezprawnego poboru opłat za parkowanie samochodów w soboty na terenie miasta Sopotu”.


O opinię w sprawie płatnego parkowania w soboty w Sopocie zapytaliśmy radną Rady Miasta Sopotu Grażynę Czajkowską.

– Rada Miasta podejmowała tę uchwałę już parę lat temu z takim zamysłem, żeby udrożnić ruch na miejscach parkingowych, żeby ta przepustowość była większa. Taki był zamysł i myślę, że było to wtedy zgodne z obowiązującymi przepisami, a w tej chwili, jeżeli taki jest wyrok sądu, to myślę, że musimy to poprawić i odnieść się do obowiązujących przepisów – powiedziała Grażyna Czajkowska.


Zaletą stref płatnego parkowania w Sopocie jest to, że mieszkańcom, którzy wykażą prawnie miejsce zamieszkania, znajdujące się w obrębie strefy płatnego parkowania, i którzy wykażą prawo do „władania pojazdem samochodowym”, przysługuje bezpłatna karta abonamentowa oraz zerowa stawka opłat. Za parkowanie nie płacą także motocykliści. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze „bezpłatnych sobót”.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież