Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Paweł Adamowicz z Brukseli po budżetowe absolutorium za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 czerwca 2014 17:18

altPlatformie Obywatelskiej wystarczy mieć większość w parlamencie, czy Radzie Miasta Gdańska, aby rządzić w nieskończoność. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym 25 czerwca w Sejmie RP podczas głosowania po aferze taśmowej, jak i 26 czerwca podczas LV Sesji Rady Miasta Gdańska. I tym razem prezydent Miasta Paweł Adamowicz większością 25 głosów radnych PO, w stosunku do przeciwnych 7 radnych PiS i 1 wstrzymującym się radnej Jolanty Banach z SLD, uzyskał absolutorium. Podobną ilością głosów, ale tylko o dwa mniej z ramienia radnych PO, przegłosowano na „tak” uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Gdańska za 2013 rok.


Po uzyskaniu absolutorium prezydent Miasta Paweł Adamowicz na ręce szefa klubu radnych PO Macieja Krupy złożył osobiste podziękowania za nieustające od kilku lat poparcie. Był jednak na tyle pewny jego uzyskania, że bezpośrednio po głosowaniu nieco spóźniony udał się na już o wiele wcześniej ustalony spacer po nowo budowanej za państwowe 37 mln zł szkole w Koszkach, a którą to przekazał fundacji Pozytywne Inicjatywy. Sprawą zajęła się nieudolnie okręgowa, co wytknęła nawet główna prokuratura (o czym piszemy oddzielnie).


altW rozmowie z red. Joanną Stankiewicz z Radia Gdańsk (zdjęcie powyżej) Paweł Adamowicz powiedział, że nie dziwi się, iż radni PiS zawsze są kontra i nie podoba im się realizacja budżetu, który jest bardzo dobry i w Gdańsku jesienią może stanowić doskonały hit przedwyborczy. Do realizacji budżetu nie było uwag krytycznych ze strony wszystkich komisji Rady Miasta, jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej.


Chwaląc realizację budżetu za 2013 rok, Paweł Adamowicz na wstępie swego wystąpienia przeprosił zebranych w siedzibie Rady Miasta Gdańska za swój nieodpowiedni do sytuacji strój, co zostało spowodowane koniecznością spędzenia ostatniej nocy na lotnisku podczas feralnego powrotu z wyjazdu do Brukseli. Na sesję dotarł niemal na styk, nie mając nawet czasu na przebranie się w jelitkowskim mieszkaniu.


altZ ramienia PiS, co do budżetu głos zabrał Wiesław Kamiński (na zdjęciu z lewej). Powiedział m.in.: „Opinia  publiczna, po konferencji prasowej Prezydenta miasta z przed kilku miesięcy, dowiedziała się, że rok budżetowy zakończył się nadwyżką budżetową w wysokości 146.176.087  zł. Po raz kolejny trójmiejskie media nie zainteresowały się jakie były rzeczywiste źródła takiego wyniku finansowego, ograniczając się do bezkrytycznego powielania tej  informacji. Nie dziwmy się więc, że mieszkańcy są coraz mniej zainteresowani sprawami naszego miasta, a ci, którym nie jest to jeszcze obojętne, domagają się wpływu na projektowane wydatki poprzez tzw. budżet obywatelski, z pominięciem radnych.  
Dochody miasta w roku 2013, po zmianach zostały wykonane w 101,3 proc. i wyniosły 2.761.349.515 zł. Po zmianach w ciągu roku dochody zostały zwiększone o 34.122.457 zł w stosunku do planu.

Wydatki miasta w roku 2013 wykonano na poziomie 93,3 proc.  i wyniosły 2.615.173.428 zł.
W ciągu roku  poprzez zmiany budżetu wydatki wzrosły w stosunku do planu o 91.492.761 zł. , następnie zostały nie wykonane o kwotę 188.710.649. Porównując wykonanie wydatków do wydatków pierwotnie zaplanowanych, to zostały nie wykonane o kwotę 97.217.888 zł.

Oznacza to, że wydatki w roku 2013 były szacowane nieprecyzyjnie. W stosunku do planu pierwotnego jak i ostatecznie ustalonego, zostały niewykonane na znaczną kwotę gdyż o 188.710.649 zł.

Należy podkreślić, że wydatki inwestycyjne zostały wykonane na poziomie 83,1 proc. tj. na kwotę 796.760.937 zł co oznacza, że zostały nie wykonane finansowo o kwotę 151.170.692 zł. Najważniejsze nie wykonane zadania  inwestycyjne to:
1. Połączenie portu lotniczego z Portem Morskim Gdańsk - Trasa Słowackiego – 51.398.482 zł,
2. Połączenie dróg krajowych Trasa Sucharskiego – 23.846.611 zł,
3. Zintegrowany system Zarządzania Ruchem Tristar – 12.692.296 zł,
4. Budowa Europejskiego Centrum Solidarności – 12.380.510 zł,
5. Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego/ w Gdańsku, etap II – przebudowa szlaku wodnego na Motławie – 3.256.030 zł,
6. Gdański Projekt komunikacji miejskiej – etap III C – 3.115.629 zł,
7.Gdański projekt komunikacji Miejskiej - etap III B – 2.824.510 zł,
8. Budowa ul. Nowej Łódzkiej w Gdańsku – 2.999.546 zł,
9. Budowa wraz z adaptacją pomieszczeń na potrzeby pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych oraz NZOZ  Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Gdańsku – 2.032.047zł.

W roku 2013 deficyt budżetowy po zmianach zaplanowano w wysokości  76.792.639 zł. Rok obrachunkowy został zakończony nadwyżką budżetową w wysokości 146.176.087 zł.

Oznacza to, że nadwyżka budżetowa wynika z nie zrealizowanych wydatków budżetowych, w tym wydatków inwestycyjnych. Mamy do czynienia z projekcją finansową, której celem jest pokazanie w sposób sztuczny nadwyżki  budżetowej. I dlatego nie ma zgody Prawa i Sprawiedliwości na taki sposób zarządzania finansami naszego miasta”.


W podobnym tonie wypowiedział się inny radny PiS Kazimierz Koralewski, który stwierdził też, że w 2013 roku realizowano inwestycje, które miały się zakończyć przed Euro w 2012 roku, a teraz szuka się oszczędności nawet kosztem szkół.


altCo do osiągniętej nadwyżki budżetowej z niewykonanych zadań inwestycyjnych wypowiedziała się również radna Jolanta Banach z SLD (na powyższym zdjęciu). Jej zdaniem miasto Gdańsk jest przeinwestowane, kosztem codziennego życia mieszkańców. Z zaniepokojeniem odniosła się do dynamicznego wzrostu dofinansowywania oświaty niepublicznej na poziomie aż 14,4 proc., co obciąża budżet Miasta kwotą około 80 mln zł rocznie. Dlatego wstrzymała się od głosu, gdyż w pół milionowym mieście, w którym jedna trzecia to osoby starsze wiekiem, jest jedynie kilka placówek nimi się zajmującymi, co jest to w ogromnej mierze niewystarczające.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Kasia 2014-07-12 08:48
Być może wkrótce w herbie Gdańska pojawi się leming w koronie?
Tępota gdańszczan skazuje ich na płacenie za budyniowe gnioty typu gigastadion i gigaecs.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież