Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorska weterynaria: Najpierw list, teraz kłopoty

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 08:22

W grudniu ub. roku wystosowali list otwarty do premier Beaty Szydło. "Zwracamy się do Pani Premier o podjęcie działań, które przywrócą godność pomorskiej służbie weterynaryjnej" - napisali wspólnie Magdalena Baranowska, inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tczewie, Edward Kowalke, b. powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie i Andrzej Gurzyński, b. powiatowy lekarz weterynarii w Tczewie, jednocześnie zastępca krajowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Dziś znajdują się w różnych sytuacjach.W tekście czytamy m.in.: "O sytuacji w pomorskiej inspekcji weterynaryjnej i postępowaniu jej zwierzchnika informowaliśmy wielokrotnie składając podpisane własnoręcznie oświadczenia i skargi, w których przedstawiliśmy poważne uchybienia, błędy, prywatę, nadużywanie uprawnień, mobbing wobec podległych pracowników".


W rozwiązanie konfliktu zaangażowali się posłowie PO i PiS, Jerzy Borowczak i Andrzej Jaworski, szefowa klubu PiS w sejmiku Danuta Sikora. Autorzy listu byli przyjmowani przez ówczesnego wojewodę i na jego życzenie opisali całokształt konfliktu. Dopiero jednak zmiana wyborcza spowodowała intensywne zainteresowanie konfliktem. W ślad za listem do premier Szydło, sprawa znalazła się pod nadzorem szefowej kancelarii Beaty Kempy. W rezultacie, po zmianie ustawy o służbie cywilnej, wygaszono kadencje dotychczasowego zwierzchnika Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, jego funkcję przejął dotychczasowy zastępca dr Paweł Niemczuk, którego oświadczenie wskazujące na zastosowanie niedozwolonej kontroli w jednej z firm handlowych w Redzie opublikowane na łamach "Gazety Gdańskiej" przyśpieszyło przeprowadzenie zmian.


Dziś autorzy listy znajdują się w różnych sytuacjach. Dr Edward Kowalke, rozważany poważnie jako jeden z trzech kandydatów na szefa inspekcji, wrócił do pracy w administracji weterynaryjnej i jest zastępcą wojewódzkiego inspektora weterynarii. Jego wcześniejsze doniesienie dot. nieprawidłowości bada delegatura CBA w Szczecinie, odbywają się przesłuchania, a zainteresowanie śledczych wzbudzają finansowe okoliczności remontu lecznicy w Kościerzynie.


Andrzej Gurzyński, który sam zrezygnował z pracy szefa inspektoratu w Tczewie, a w swoim piśmie wskazał na okoliczności wykluczające współpracę z ówczesnym szefem inspektoratu wojewódzkiego, przywołując m.in. przykład kontroli i bezpodstawnego wymuszania zamykania zakładów "Koral", ostatecznie zawarł z nowym zwierzchnikiem inspekcji porozumienie pozasądowe i czeka na realizację jego postanowień. Dotychczas nie otrzymał sprostowania świadectwa pracy, ani tzw. wyznaczeń umożliwiających aktywne wykonywanie usług weterynaryjnych i wystawianie świadectw zdrowia. Do powrotu do pracy urzędniczej już się nie kwapi.


Najgorzej przedstawia się sytuacja inspektor Magdaleny Baranowskiej, która nadal pozostaje bez pracy. To jej pisma i skarga złożona do głównego lekarza kraju i wojewody pomorskiego zmusiły władze do zajęcia się sprawą pomorskiej weterynarii. Do dziś, mimo deklaracji nowego kierownictwa, jej sprawa nie doczekała się zamknięcia. W inspektoracie w Tczewie jej etat został zagospodarowany przez nowego kierownika placówki, ewentualna możliwość podjęcia zatrudnienia na zbliżonym stanowisku dotyczy inspektoratu w Pruszczu Gdańskim.


O aktualny stan spraw sygnatariuszy listu redakcja zapytała w trybie prawa prasowego dr Pawła Niemczuka. - Jak zostały rozwiązane sprawy sygnatariuszy listu do pani premier Beaty Szydło Magdaleny Baranowskiej i Andrzeja Gurzyńskiego? Czy zostały zawarte porozumienia, czy przywrócono ich do pracy, czy wypłacono należne odszkodowania? - to pytania jakie przesłaliśmy szefowi pomorskiej weterynarii.


Zainteresowanie epilogiem sprawy zapowiedział też poseł Andrzej Jaworski, który zmianom w pomorskiej weterynarii przygląda się z bliska od jesieni ub. roku.

(gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież