Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zgodę na realizację części inwestycji na terenie pola bitwy na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2020 16:05

15 grudnia 2020 r. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał decyzję o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, obejmującej teren działki 25/2 obr. 062 Gdańsk, której to decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie uprawnione do realizacji kolejnych prac przygotowawczych i inwestycyjnych na terenie pola bitwy na Westerplatte.


Teren działki nr 25/2 obr. 062 Gdańsk znajduje się na obszarze Pomnika Historii „Pole bitwy na Westerplatte”. Na terenie nieruchomości znajdują się relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i Budynku Administracyjnego oraz obiekty Wieża i Schron BAS, Placówka „FORT”, cmentarz obrońców Westerplatte, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych, pomnik z napisem „Westerplatte”, budynki kubaturowe. Tym samym na wskazanym terenie znajdują się relikty kliku obiektów kluczowych dla funkcjonowania i obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Udokumentowanie metodami archeologicznymi stanu zachowania Placówki „Fort”, całości reliktów Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5 czy magazynów amunicyjnych jest niezbędne do opracowania koncepcji ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania w ramach rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte. Ponadto źródła archiwalne wskazują, że w okolicy Placówki „Fort” we wrześniu 1939 r. został pochowany jeden z poległych Obrońców Westerplatte – legionista Mieczysław Krzak. Odnalezienie zapomnianej mogiły polskiego żołnierza oraz potwierdzenie jego tożsamości będzie dopełnieniem działań Muzeum zmierzających do godnego pochówku wszystkich poległych Obrońców Westerplatte.


Przekazanie przez Wojewodę Pomorskiego użytkowania działki nr 25/2 na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się ściśle w założenia programowe inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które zostały zaprezentowane opinii publicznej 25 sierpnia 2020 r. Zgodnie z założeniami I etap inwestycji dotyczy m.in. przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest aktualnie wybierana przez Sąd Konkursowy (obrady trwające w dniach 14-16 grudnia br.). Działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rzecz przywrócenia godności miejscu – symbolowi jakim jest Westerplatte, są realizowane dzięki narzędziom formalno – prawnym umożliwiającym skuteczne działania inwestycyjne, jak i konsekwentnemu i przemyślanemu działaniu Muzeum II Wojny Światowej – instytucji statutowo predestynowanej do ochrony i upamiętnienia tego szczególnego pola bitwy z 1939 r.


Dla przypomnienia, 28 sierpnia 2020 r. na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się użytkownikiem działki nr 68 obr. 062 Gdańsk. Pozyskanie następnej – po działce nr 68 obr. 062 Gdańsk, nieruchomości znajdującej się na półwyspie Westerplatte jest kolejnym krokiem w budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego inwestycją celu publicznego, o znaczeniu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież