Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mistrz Wajda u dwóch gdańskich prezydentów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 28 października 2011 12:56

Andrzej Wajda gościł w Gdańsku. Odwiedził byłego prezydenta RP Lecha Wałęsę i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przyjechał by, jak nam powiedział, zaanonsować wizytę w Gdańsku ekipy filmowej, która przymierza się do realizacji filmu o Lechu Wałęsie.


- Odwiedziłem prezydenta Gdańska, bo chciałem uprzedzić gospodarza miasta, że pojawimy się u niego z ekipą filmową – żartował w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Andrzej Wajda na korytarzu gdańskiego magistratu.

Reżyserowi, laureatowi Oscara za całokształt twórczości, towarzyszyli Michał Kwieciński, jeden z bardziej  cenionych i doświadczonych producentów w Polsce i Paweł Edelman, operator, nagradzany m.in. za zdjęcia do „Pianisty” i Katynia m.in. nominowany do Oscara za zdjęcia do „Pianisty”. Ekipa spędziła w Gdańsku dwa dni by przygotować dokumentację przed rozpoczęciem zdjęć. Te bowiem zaczną się w przyszłym roku. Co szczegółowo zawiera scenariusz autorstwa Janusza Głowackiego jest tajemnicą. Wiemy, że do ostatniej chwili Andrzej Wajda będzie do niego wprowadzał zmiany. Ma bowiem zwyczaj pracy wprowadzając zmiany w scenariuszu jeszcze na planie filmowym.
- W nim jest jakiś fantastyczny optymizm, wiara, że urodziliśmy się po to, żeby wyjść z niewoli. I to rzeczywiście się udało. Myślę, że Janusz Głowacki uchwycił ten moment. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Będziemy się starali iść tą drogą – mówił o scenariuszu reżyser, zapowiadając przystąpienie do realizacji filmu.  


Prace na planie filmowym rozpoczną się w przyszłym roku mimo, że planowano, iż ruszą w listopadzie.  Wajda zasłabł jednak na ostatnim Kongresie Kultury Polskiej i trafił do szpitala. Dwa dni spędzone w Gdańsku były bardzo intensywne, jednak Wajda był w piątek w dobrym humorze i nie widać było po nim zmęczenia. Reżyser jest wyraźnie zaabsorbowany nowym projektem.


W czwartek tuż po przyjeździe do Gdańska mistrz skierował swoje kroki do Biura Prezydenta Lecha Wałęsy w Zielonej Bramie. Spotkanie z Wałęsą trwało blisko godzinę. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy Wałęsa nie zgłaszał żadnych uwag do filmu. Powiedział, że zdaje się na wyczucie reżysera, z którym zresztą już pracował na planie „Człowieka z marmuru” (Złota Palma festiwalu w Cannes w 1981 roku). Wraz z Anną Walentynowicz zagrał epizod w scenie ślubu Maćka Tomczyka, syna Mateusza Birkuta (Jerzy Radziwiłowicz) z Agnieszką (Krystyna Janda). 
- Sam prezydent Wałęsa w filmie nie zagra. Nie namawialiśmy go do tego. Lech Wałęsa chce film zobaczyć w momencie kiedy już będzie gotowy – powiedziała nam Agata Dyląg, z agencji filmowej Akson.


Czy zdjęcia do filmu będą w Gdańsku? Czas pokaże. Ekipa filmowców odwiedziła m.in. tereny Stoczni Gdańskiej.
– Jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji. Nie jest jeszcze przesądzone, które ujęcia będą kręcone w Gdańsku w oryginalnych plenerach, czy też będziemy budowali dekoracje – mówi Agata Dyląg.


Film ma się pojawić na ekranach kin jesienią przyszłego roku. Czy zagra w nim Monica Bellucci, która według wcześniejszych doniesień miała odtworzyć postać włoskiej dziennikarki Oriany Fallaci, która przeprowadziła wywiad z ówczesnym przywódcą Solidarności - nie wiadomo. Nie wiadomo też, która z aktorek zagra Danutę Wałęsową. Jedna rola jest już obsadzona. Samego Wałęsę zagra Robert Więckiewicz, aktor znajdujący się obecnie na fali powodzenia.
- Robert Więckiewicz doskonale wypadł podczas zdjęć próbnych. Pasuje do postaci Wałęsy – poinformowała nas Dyląg.  
 Pierwsza scena filmu jeszcze nie jest ustalona, natomiast wiadomo, że filmowa opowieść o Wałęsie rozpocznie się w latach 70. Film nie będzie li tylko pomnikiem Wałęsy. Mają w nim znaleźć się też wątki oskarżeń o współpracę z SB.


Andrzej Wajda zechce zmierzyć się e pytaniem - Jak to się stało, że nagle jeden z robotników stał się przywódcą strajkujących i bohaterem.
Film o Lechu Wałęsie będzie nosił tytuł "My, naród polski". Tytuł  nawiązuje do przemówienia Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych z listopada 1989 roku, które rozpoczął od słów "My, naród!" 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież