Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
piątek, 15 stycznia 2021 13:26

Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlamentarnego PiS, specjalistką od spraw bezpieczeństwa rozmawia Artur S. Górski


- 8 stycznia tego roku do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, autorstwa grupy posłów PiS i Solidarnej Polski, zakładający zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Obywatel ma sam zbierać dowody, zdobyć monitoring, znaleźć świadków na zasadzie prekluzji dowodowej. To jest odejście od domniemania niewinności i odwrócenie postępowania dowodowego?
Magdalena Sroka: Chcę wierzyć, że wnioskodawcy mają dobre chęci. Są one podyktowane chęcią usprawnienia pracy sądów, ich odciążenia i przekierowania policyjnego czasu z papierkowej roboty na wykrywanie przestępstw. Według proponowanego projektu mandaty będzie można zaskarżyć do sądu. Obywatel ma mieć na to siedem dni. W przypadku wystawienia mandatu trzeba będzie opłacić nałożoną grzywnę. Może się jednak okazać, że sąd nam przyzna rację. Dlaczego mamy być karani niejako podwójnie, bo winy nie ma, czynu zabronionego nie popełniliśmy. Mimo to grzywnę będziemy musieli uiścić. Rodzi się wiele zastrzeżeń co do ingerencji w prawo do obrony, w postępowanie dowodowe, w kompetencje sądów...


- Reforma sądownictwa i usprawnienie postępowania ministrowi Ziobrze przez pięć lat nie wyszły, zatem trzeba przekonać ludzi, że policjant to sędzia? Sąd jest zbyteczny, skoro policjant i prokurator wymierzą karę?
Magdalena Sroka: Reformowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga działań w wielu obszarach. Zarówno sądów rejonowych, jak i sądów wyższych instancji i służb wymiaru sprawiedliwości. Co do projektu nowelizującego kodeks wykroczeń budzi on wiele zastrzeżeń naszej partii Porozumienie. Daliśmy temu publiczny wyraz. Porozumienie sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Istnieją wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych przez rząd zmian z porządkiem prawnym. Przede wszystkim odwrócone zostają role. Z funkcji porządkowej do roli orzekającej. Instytucji uprawnionych do nałożenia mandatów jest więcej, m.in. Straż Graniczna...


- ZUS, inspektor pracy, Inspekcja Transportu Drogowego. Grzywna byłaby wymagalna natychmiast...
Magdalena Sroka: Wróćmy do policji. Nakładając mandat policjant dokonuje czynności porządkowej. W momencie, w którym zgadzaliśmy się, że popełniliśmy wykroczenie, przyjmowaliśmy mandat, de facto była to czynność porządkowa. W sytuacji, gdy nie zgadzaliśmy się z oceną policjanta, możemy odmówić przyjęcia mandatu, a policjant kieruje sprawę do sądu rejonowego. Sąd ostatecznie rozstrzyga. Po ewentualnej nowelizacji, nie mówię, że policjant stanie się niejako pierwszą instancją, ale coś w tym jest. Policjant będzie tym dokonującym orzeczenia. W tym widzę pomieszanie ról, a nawet otwarcie pola do nadużyć, mimo, że wielu z moich rozmówców z policji pomysł poselski chwali, jako odejście od nadmiernej biurokracji. Jednak widzę wiele punktów, które mogą ten pozytywny obraz proponowanych zmian w prawie, zmącić.

alt


- Tym bardziej dziwi miałkość argumentacji „za”. Ze strony czołowego polityka PiS słyszymy, że „durna opozycja w każdej sprawie mówi to samo”. Tyle ma do powiedzenia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, były hippies, nie po raz pierwszy posługując się językiem pasującym raczej do musicalu „Hair”. I to na temat wolności obywatelskich...
Magdalena Sroka: Ubolewam bardzo nad poziomem języka polityków z różnych stron sceny, nad poziomem debaty publicznej. Takiego języka nigdy nie używam i takich określeń oraz metod polemiki nie stosuję i stosować nie będę. Namawiam do obniżania poziomu emocji, do dyskusji merytorycznej. Z szacunku do wyborców. Staram się nie wsłuchiwać w poziom komentarzy, który jest mi obcy.


- Zostawmy sposób argumentacji pana Terleckiego. PiS przekonuje, że zmiany mają ułatwić pracę policji. W razie odmowy odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę i mandat uznaje się za odebrany. Policjant nie będzie musiał nawet pouczyć?
Magdalena Sroka: Policja będzie musiała pouczyć o prawie do wniesienia skargi. Skuteczność pracy policji, sprawność wymiaru sprawiedliwości, to tematy dyskusji prowadzonej od lat. Policjanci mówią, że zmiany odciążą ich od obowiązku papierkowej roboty. Nie mam pewności, czy w momencie tak wyjątkowym jakim jest pandemia, to odpowiedni czas na debatę o mandatach. Temat jednak został wywołany i wywołał emocje wśród części społeczeństwa.


- Obecnie to sąd musi udowodnić nam winę, a nie my naszą niewinność. Nie o wykroczenia drogowe tu idzie. Demonstranci dwa razy się zastanowią ile mają w portfelu nim wyjdą na manifestację. Będzie większy odsetek niezapłaconych mandatów i postępowań komorniczych...
Magdalena Sroka: Dlatego rozmowa jest potrzebna. Nie uchylam się od rzeczowej debaty. Oczekujemy sprawnej policji, sądów wydających wyroki sprawnie i sprawiedliwie. Wiemy, że biurokracja w policji, i nie tylko tam, jest rozbudowana. Będziemy na sejmowej komisji zajmować się propozycją zmian w prawie o wykroczeniach. Uważam, a opieram się na własnych spostrzeżeniach i na praktyce, że proponowane zmiany są nie do przyjęcia.


- Jak policjant ma skutecznie wręczyć mandat? Ma na siłę wpychać druczek do tylnej kieszeni spodni obwinionego, zatrzymać daną osobę, użyć środków przymusu bezpośredniego? Policjanci na pierwszej linii i obywatele będą zmagać się z przepisem wynikającym z czyichś „dobrych chęci”, uchwalonym bez wglądu na praktykę i bez respektu dla praw obywatelskich?
Magdalena Sroka: Zamiarem wnioskodawców jest, aby zmniejszyć wpływ spraw o wykroczenia do sądów. Ale ich nowela nie będzie służyła usprawnieniu procedur. Polacy częściej będą kwestionować zasadność wystawienia mandatów, składać wnioski o odstąpienie od egzekucji, o wstrzymanie wykonalności. Policjanci mają różne sposoby by skutecznie mandat wręczyć. Ale czy o to chodzi? Musi być ścieżka prawna, gdyby ktoś faktycznie owego druczku nie przyjął. Mandat prawomocny, czy jest realnie, rzeczywiście przyjęty czy nie, będzie musiał być uznany. Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Przygotowuję poprawki do projektu.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież