Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Dośla: Proces kiblowy?

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lutego 2019 14:32

Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski


- Pojawiają się rozmaite oskarżenia wobec prałata Henryka Jankowskiego, a to o charakterze obyczajowym, a to o jego agenturalności jako agenta wpływu. Na temat pomnika wypowiadają się rozmaici miejscy urzędnicy, mamy dwie narracje i dualizm historycznych ocen. Czy przywrócenie obalonego pomnika miało być manifestacją braku akceptacji dla pseudorewolucyjnych metod w przestrzeni publicznej?
Krzysztof Dośla: Był to nasz obowiązek, bo wymagały tego tak elementarne zasady poszanowania prawa obowiązującego w Polsce, jak i obrona prawa osoby, szczególnie osoby, która sama już bronić się nie może. Jej prawa do zrównoważonej i uczciwej oceny. Co do zarzutów wobec prałata Jankowskiego, przecież osoby z jego najbliższego otoczenia nie miały i nie mają wątpliwości, iż te zarzuty nie znajdują pokrycia w faktach. Przez czterdzieści lat nikt ich nie podnosił. Nawet jeśli te zarzuty zostały rzucone w przestrzeń publiczną nie można sobie uzurpować prawa do wygłaszania sądów ostatecznych. Nie chciałbym żyć w państwie, w którym jakaś grupka osób uzurpuje sobie prawo do oskarżenia kogokolwiek, jego osądzenia i wykonania wyroku.


- Trudno o uczciwy proces, gdy główna jego postać nie żyje, a dowody są poszlakowe...
Krzysztof Dośla: Wobec osoby księdza Henryka Jankowskiego zastosowano metody obrzucania błotem i bezpardonowego ataku, przy którym proces przed Inkwizycją, wszak z obrońcą, wydaje się być aktem miłosierdzia. Czyżby komuś się wydawało, że mają powrócić procesy kiblowe z lat stalinowskich?


- Była inspiracja? Polityczna, ideowa?
Krzysztof Dośla: Uruchomione działania wobec prałata nie zostały wywołane i uruchomione gazetowym artykułem, pełnym pomówień i insynuacji, ale nieroztropnym zachowaniem części radnych gdańskich i liderów politycznych, którzy ogłosili zaraz po jego publikacji, iż pomnik będzie usunięty, że trzeba zmienić nazwy i odebrać Henrykowi Jankowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Postawili się w roli sądu i wszczęli proces kiblowy. Na dodatek nie zachowali umiaru w ocenach i sądach ci. którzy szermują hasłami wolności, równości, demokracji, poszanowania jednostki, konstytucji. Jest też poważny dysonans między ferowaną przez te osoby oceną zachowań ich ulubieńców a zarzutami wobec księdza prałata. Wydali oni zaocznie na śp. prałata wyrok. W państwie demokratycznym, którego przecież władze miasta Gdańska są obrońcami, od wydawania wyroków o winie lub niewinności są określone instytucje i procedury.

alt


- I dlatego też stoczniowcy z „Solidarności” pośpieszyli z odsieczą pomnikowi?
Krzysztof Dośla: Interweniowaliśmy przy próbie wywiezienia naszej poniekąd własności do jakiegoś magazynu nie wiadomo czyją decyzją. Znaleźliśmy też rzemieślników, firmę, która zajęła się ustawieniem pomnika. Musieliśmy zareagować, skoro ktoś wymyślił sobie, że jak zabiorą pomnik, to nie będzie problemu…


- Czyżby chodziło w tym wszystkim tylko o pomnik?
Krzysztof Dośla: Zawierucha wokół pomnika i osoby wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy jest ukierunkowana na jeszcze jeden cel. Jest elementem gry rozpoczętej nieco wcześniej, której skutkiem jest dokonanie zmian w polskim społeczeństwie, sposobu jego zachowań, tradycji, religii i autorytetów na wzór zmian, które już zaszły w Irlandii, Australii, Belgii, Francji. Musimy przez to przejść i w naszej ojczyźnie. Warto nad tym się zastanowić, by nie zagrać roli bezwolnych instrumentów. Warto, by głosując zdobyć się na umiar i rozwagę. Proszę też, by zajrzeli do dokumentu, którym wymachiwali, do Konstytucji RP i by przeczytali ze zrozumieniem jej artykuły 30, 32 o prawach i obowiązkach człowieka i obywatela, artykuły 41 i 45 o prawie do uczciwego procesu. Tekst nie jest długi. Razem kilkanaście linijek.


- A jeśli 7 marca Rada Miasta zdecyduje o usunięciu pomnika?
Krzysztof Dośla: Jesteśmy przygotowani i na taką ewentualność widząc zacietrzewienie u naszych adwersarzy. Nie mają świadomości, że tworzą precedensy, które odbiją się na nich samych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież