Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Krzysztof Dośla: Proces kiblowy?

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lutego 2019 14:32

Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski


- Pojawiają się rozmaite oskarżenia wobec prałata Henryka Jankowskiego, a to o charakterze obyczajowym, a to o jego agenturalności jako agenta wpływu. Na temat pomnika wypowiadają się rozmaici miejscy urzędnicy, mamy dwie narracje i dualizm historycznych ocen. Czy przywrócenie obalonego pomnika miało być manifestacją braku akceptacji dla pseudorewolucyjnych metod w przestrzeni publicznej?
Krzysztof Dośla: Był to nasz obowiązek, bo wymagały tego tak elementarne zasady poszanowania prawa obowiązującego w Polsce, jak i obrona prawa osoby, szczególnie osoby, która sama już bronić się nie może. Jej prawa do zrównoważonej i uczciwej oceny. Co do zarzutów wobec prałata Jankowskiego, przecież osoby z jego najbliższego otoczenia nie miały i nie mają wątpliwości, iż te zarzuty nie znajdują pokrycia w faktach. Przez czterdzieści lat nikt ich nie podnosił. Nawet jeśli te zarzuty zostały rzucone w przestrzeń publiczną nie można sobie uzurpować prawa do wygłaszania sądów ostatecznych. Nie chciałbym żyć w państwie, w którym jakaś grupka osób uzurpuje sobie prawo do oskarżenia kogokolwiek, jego osądzenia i wykonania wyroku.


- Trudno o uczciwy proces, gdy główna jego postać nie żyje, a dowody są poszlakowe...
Krzysztof Dośla: Wobec osoby księdza Henryka Jankowskiego zastosowano metody obrzucania błotem i bezpardonowego ataku, przy którym proces przed Inkwizycją, wszak z obrońcą, wydaje się być aktem miłosierdzia. Czyżby komuś się wydawało, że mają powrócić procesy kiblowe z lat stalinowskich?


- Była inspiracja? Polityczna, ideowa?
Krzysztof Dośla: Uruchomione działania wobec prałata nie zostały wywołane i uruchomione gazetowym artykułem, pełnym pomówień i insynuacji, ale nieroztropnym zachowaniem części radnych gdańskich i liderów politycznych, którzy ogłosili zaraz po jego publikacji, iż pomnik będzie usunięty, że trzeba zmienić nazwy i odebrać Henrykowi Jankowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Postawili się w roli sądu i wszczęli proces kiblowy. Na dodatek nie zachowali umiaru w ocenach i sądach ci. którzy szermują hasłami wolności, równości, demokracji, poszanowania jednostki, konstytucji. Jest też poważny dysonans między ferowaną przez te osoby oceną zachowań ich ulubieńców a zarzutami wobec księdza prałata. Wydali oni zaocznie na śp. prałata wyrok. W państwie demokratycznym, którego przecież władze miasta Gdańska są obrońcami, od wydawania wyroków o winie lub niewinności są określone instytucje i procedury.

alt


- I dlatego też stoczniowcy z „Solidarności” pośpieszyli z odsieczą pomnikowi?
Krzysztof Dośla: Interweniowaliśmy przy próbie wywiezienia naszej poniekąd własności do jakiegoś magazynu nie wiadomo czyją decyzją. Znaleźliśmy też rzemieślników, firmę, która zajęła się ustawieniem pomnika. Musieliśmy zareagować, skoro ktoś wymyślił sobie, że jak zabiorą pomnik, to nie będzie problemu…


- Czyżby chodziło w tym wszystkim tylko o pomnik?
Krzysztof Dośla: Zawierucha wokół pomnika i osoby wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy jest ukierunkowana na jeszcze jeden cel. Jest elementem gry rozpoczętej nieco wcześniej, której skutkiem jest dokonanie zmian w polskim społeczeństwie, sposobu jego zachowań, tradycji, religii i autorytetów na wzór zmian, które już zaszły w Irlandii, Australii, Belgii, Francji. Musimy przez to przejść i w naszej ojczyźnie. Warto nad tym się zastanowić, by nie zagrać roli bezwolnych instrumentów. Warto, by głosując zdobyć się na umiar i rozwagę. Proszę też, by zajrzeli do dokumentu, którym wymachiwali, do Konstytucji RP i by przeczytali ze zrozumieniem jej artykuły 30, 32 o prawach i obowiązkach człowieka i obywatela, artykuły 41 i 45 o prawie do uczciwego procesu. Tekst nie jest długi. Razem kilkanaście linijek.


- A jeśli 7 marca Rada Miasta zdecyduje o usunięciu pomnika?
Krzysztof Dośla: Jesteśmy przygotowani i na taką ewentualność widząc zacietrzewienie u naszych adwersarzy. Nie mają świadomości, że tworzą precedensy, które odbiją się na nich samych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież