Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Krzysztof Dośla: Proces kiblowy?

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 lutego 2019 14:32

Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski


- Pojawiają się rozmaite oskarżenia wobec prałata Henryka Jankowskiego, a to o charakterze obyczajowym, a to o jego agenturalności jako agenta wpływu. Na temat pomnika wypowiadają się rozmaici miejscy urzędnicy, mamy dwie narracje i dualizm historycznych ocen. Czy przywrócenie obalonego pomnika miało być manifestacją braku akceptacji dla pseudorewolucyjnych metod w przestrzeni publicznej?
Krzysztof Dośla: Był to nasz obowiązek, bo wymagały tego tak elementarne zasady poszanowania prawa obowiązującego w Polsce, jak i obrona prawa osoby, szczególnie osoby, która sama już bronić się nie może. Jej prawa do zrównoważonej i uczciwej oceny. Co do zarzutów wobec prałata Jankowskiego, przecież osoby z jego najbliższego otoczenia nie miały i nie mają wątpliwości, iż te zarzuty nie znajdują pokrycia w faktach. Przez czterdzieści lat nikt ich nie podnosił. Nawet jeśli te zarzuty zostały rzucone w przestrzeń publiczną nie można sobie uzurpować prawa do wygłaszania sądów ostatecznych. Nie chciałbym żyć w państwie, w którym jakaś grupka osób uzurpuje sobie prawo do oskarżenia kogokolwiek, jego osądzenia i wykonania wyroku.


- Trudno o uczciwy proces, gdy główna jego postać nie żyje, a dowody są poszlakowe...
Krzysztof Dośla: Wobec osoby księdza Henryka Jankowskiego zastosowano metody obrzucania błotem i bezpardonowego ataku, przy którym proces przed Inkwizycją, wszak z obrońcą, wydaje się być aktem miłosierdzia. Czyżby komuś się wydawało, że mają powrócić procesy kiblowe z lat stalinowskich?


- Była inspiracja? Polityczna, ideowa?
Krzysztof Dośla: Uruchomione działania wobec prałata nie zostały wywołane i uruchomione gazetowym artykułem, pełnym pomówień i insynuacji, ale nieroztropnym zachowaniem części radnych gdańskich i liderów politycznych, którzy ogłosili zaraz po jego publikacji, iż pomnik będzie usunięty, że trzeba zmienić nazwy i odebrać Henrykowi Jankowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Postawili się w roli sądu i wszczęli proces kiblowy. Na dodatek nie zachowali umiaru w ocenach i sądach ci. którzy szermują hasłami wolności, równości, demokracji, poszanowania jednostki, konstytucji. Jest też poważny dysonans między ferowaną przez te osoby oceną zachowań ich ulubieńców a zarzutami wobec księdza prałata. Wydali oni zaocznie na śp. prałata wyrok. W państwie demokratycznym, którego przecież władze miasta Gdańska są obrońcami, od wydawania wyroków o winie lub niewinności są określone instytucje i procedury.

alt


- I dlatego też stoczniowcy z „Solidarności” pośpieszyli z odsieczą pomnikowi?
Krzysztof Dośla: Interweniowaliśmy przy próbie wywiezienia naszej poniekąd własności do jakiegoś magazynu nie wiadomo czyją decyzją. Znaleźliśmy też rzemieślników, firmę, która zajęła się ustawieniem pomnika. Musieliśmy zareagować, skoro ktoś wymyślił sobie, że jak zabiorą pomnik, to nie będzie problemu…


- Czyżby chodziło w tym wszystkim tylko o pomnik?
Krzysztof Dośla: Zawierucha wokół pomnika i osoby wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy jest ukierunkowana na jeszcze jeden cel. Jest elementem gry rozpoczętej nieco wcześniej, której skutkiem jest dokonanie zmian w polskim społeczeństwie, sposobu jego zachowań, tradycji, religii i autorytetów na wzór zmian, które już zaszły w Irlandii, Australii, Belgii, Francji. Musimy przez to przejść i w naszej ojczyźnie. Warto nad tym się zastanowić, by nie zagrać roli bezwolnych instrumentów. Warto, by głosując zdobyć się na umiar i rozwagę. Proszę też, by zajrzeli do dokumentu, którym wymachiwali, do Konstytucji RP i by przeczytali ze zrozumieniem jej artykuły 30, 32 o prawach i obowiązkach człowieka i obywatela, artykuły 41 i 45 o prawie do uczciwego procesu. Tekst nie jest długi. Razem kilkanaście linijek.


- A jeśli 7 marca Rada Miasta zdecyduje o usunięciu pomnika?
Krzysztof Dośla: Jesteśmy przygotowani i na taką ewentualność widząc zacietrzewienie u naszych adwersarzy. Nie mają świadomości, że tworzą precedensy, które odbiją się na nich samych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież