Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Koncertowy Medal Wdzięczności dla Eltona Johna - aktualizacja

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 lipca 2012 09:45

Trójmiejski koncert Eltona Johna miał być okazją nie tylko do dobrej zabawy. W niedzielę 8 lipca, na scenie w Ergo Arenie artysta miał odebrać rąk Lecha Wałęsy Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności. W czwartek okazało się, że koncert został odwołany.
Kapituła Medalu, na czele której stoi były prezydent, zdecydowała się uhonorować Eltona Johna, upamiętniając jego koncert w Gdańsku w roku 1984, kiedy otwarcie poparł zdelegalizowaną Solidarność i wolnościowe dążenia Polaków.


Historyczny koncert Eltona Johna w Gdańsku odbył się 5 kwietnia 1984 roku. Gościem specjalnym koncertu był Lech Wałęsa, z którym wcześniej artysta spotkał się prywatnie w domu na gdańskiej Zaspie. Elton John ze sceny wyraził nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. W roku 1984, po czasie stanu wojennego, niewielu Polaków miało nadzieję na zmiany. W tym samym roku stracił życie ksiądz Jerzy Popiełuszko, zdelegalizowana Solidarność funkcjonowała w podziemiu, a sąd wojskowy w Warszawie skazał zaocznie na karę śmierci Ryszarda Kuklińskiego.


alt


Co ciekawe, kandydaturę artysty do Medalu Wdzięczności ECS zgłosił w 2010 roku trzydziestolatek Damian R. Domski z Trójmiasta, na co dzień mieszkający w Londynie. Argumentował wówczas: „Być może niektórzy określą ówczesne poczynania ekscentrycznego artysty jako "tanie zagranie na nosie politykom", choć ja z perspektywy czasu widzę to jako bardzo odważny i dojrzały krok, na który niewielu ówczesnych popowych artystów było się w stanie porwać. I choć znam wydarzenia z 1984 tylko z przekazów innych osób (miałem wówczas zaledwie 4 lata), to jestem w stanie uwierzyć w szczerość i wielkoduszność kandydata, pamiętając zaangażowanie Sir Eltona Johna w obronę praw człowieka i jego niezwykłą działalność dobroczynną (przede wszystkim skupiającą się na walce z AIDS w Afryce i innych zakątkach Ziemi, gdzie często brakuje podstawowej medycznej infrastruktury) trwającą po dziś”.


Ideę Medalu Wdzięczności można odczytać w rocie dyplomu, który dołączany jest do odznaczenia: „Wręczając Medal Wdzięczności, oddajemy cześć tym wszystkim przyjaciołom Polski i Polaków, którzy w latach 80. dwudziestego wieku (…) wspierali Solidarność i opozycję demokratyczną w Polsce w trudnej walce o wolność i demokrację”. Do tej pory Medalem uhonorowanych zostało ponad 400 osób z całego świata, m.in. Australii, niemal wszystkich państw europejskich i USA.

Wła-49


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież