W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest potencjał

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 września 2020 15:09

W piątek, 28 sierpnia, odbył się Koncert Okolicznościowy z okazji 40-lecia Solidarności.


W sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku zebrało się ok. 80 widzów. Pandemia nadała kameralny charakter tego wydarzenia. Na widowni było kameralnie ze sceny zaś biła siła i potencjał. Grono młodych wykonawców, w większości absolwentów gdańskiej uczelni zagrało i zaśpiewało na najwyższym poziomie. Wokalistka Izabela Szafrańska z Nowego Sącza swoim nieprzeciętnym talentem idealnie wkomponowała się w dokonania swoich rówieśników z Gdańska. Koncert poza akcentami patriotyczno-historycznymi był swoistym przeglądem stanu posiadania młodego pokolenia naszej muzyki koncertowej. Repertuar był trafny. Muzyka Dariusza Wojciechowskiego i treści Piotra Kotlarza, wprowadzały nas w nastrój kolejnych dekad PRL i klimat miasta Gdańska w "Piosence o Gdańsku".


Wracając do stanu posiadania młodego pokolenia muzyków to poza wspomnianą Izabelą Szafrańską inne głosy wokalne: Jagoda Wojciechowska i Wiktor Gabor to artyści o których będzie jeszcze głośno nie tylko w kraju. Skrzypaczka - Katarzyna Feiner po studiach w kijowskiej Akademii Muzycznej, zachwyciła swoją wirtuozerią. Gdańscy muzycy Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Łukasz Łapiński (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) i Piotr Guz (gitara basowa) swoim występem głośno upomnieli się o swoje miejsce w życiu koncertowym w Polsce.


Jakże mało jest obecności takiej muzyki w przestrzeni publicznej. Brak mecenatu dla tego rodzaju sztuki. Większość inwestycji skierowana jest do muzyki pop i disco pole. Równie ważnej potrzebnej, cieszącej się popularnością. Jednak starannie wykształcona młodzież nie odpowiedniej siły przebicia przez potęgę popularności i powszechności muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej.


Muzyczne wydarzenie "Życie za życiem" niesie nie tylko melodię i relaks ale przede wszystkim treści historyczno-patriotyczne i muzykę przez duże "M", wykształconą i wyuczoną w konserwatoriach i akademiach muzycznych. Absolwenci tych szkół najczęściej znajdują swoje "miejsce do życia" za granicą gdzie są doceniani, słuchani i oklaskiwani.


Koncert pod patronatem Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Piotra Dudy był zachęcającym preludium do większego przedsięwzięcia - Musicalu Solidarności, który w roku przyszłym ma mieć miejsce w hali "Olivia". Twórca wydarzenia - Piotr Kotlarz, zapowiada projekt na kilkutysięczną widownię. Stworzy to odpowiednią oprawę dla potencjału jaki zobaczyliśmy w ub. piątek w Gdańsku.
gg

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież