Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jest potencjał

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 września 2020 15:09

W piątek, 28 sierpnia, odbył się Koncert Okolicznościowy z okazji 40-lecia Solidarności.


W sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku zebrało się ok. 80 widzów. Pandemia nadała kameralny charakter tego wydarzenia. Na widowni było kameralnie ze sceny zaś biła siła i potencjał. Grono młodych wykonawców, w większości absolwentów gdańskiej uczelni zagrało i zaśpiewało na najwyższym poziomie. Wokalistka Izabela Szafrańska z Nowego Sącza swoim nieprzeciętnym talentem idealnie wkomponowała się w dokonania swoich rówieśników z Gdańska. Koncert poza akcentami patriotyczno-historycznymi był swoistym przeglądem stanu posiadania młodego pokolenia naszej muzyki koncertowej. Repertuar był trafny. Muzyka Dariusza Wojciechowskiego i treści Piotra Kotlarza, wprowadzały nas w nastrój kolejnych dekad PRL i klimat miasta Gdańska w "Piosence o Gdańsku".


Wracając do stanu posiadania młodego pokolenia muzyków to poza wspomnianą Izabelą Szafrańską inne głosy wokalne: Jagoda Wojciechowska i Wiktor Gabor to artyści o których będzie jeszcze głośno nie tylko w kraju. Skrzypaczka - Katarzyna Feiner po studiach w kijowskiej Akademii Muzycznej, zachwyciła swoją wirtuozerią. Gdańscy muzycy Mikołaj Basiukiewicz (fortepian), Łukasz Łapiński (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) i Piotr Guz (gitara basowa) swoim występem głośno upomnieli się o swoje miejsce w życiu koncertowym w Polsce.


Jakże mało jest obecności takiej muzyki w przestrzeni publicznej. Brak mecenatu dla tego rodzaju sztuki. Większość inwestycji skierowana jest do muzyki pop i disco pole. Równie ważnej potrzebnej, cieszącej się popularnością. Jednak starannie wykształcona młodzież nie odpowiedniej siły przebicia przez potęgę popularności i powszechności muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej.


Muzyczne wydarzenie "Życie za życiem" niesie nie tylko melodię i relaks ale przede wszystkim treści historyczno-patriotyczne i muzykę przez duże "M", wykształconą i wyuczoną w konserwatoriach i akademiach muzycznych. Absolwenci tych szkół najczęściej znajdują swoje "miejsce do życia" za granicą gdzie są doceniani, słuchani i oklaskiwani.


Koncert pod patronatem Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" - Piotra Dudy był zachęcającym preludium do większego przedsięwzięcia - Musicalu Solidarności, który w roku przyszłym ma mieć miejsce w hali "Olivia". Twórca wydarzenia - Piotr Kotlarz, zapowiada projekt na kilkutysięczną widownię. Stworzy to odpowiednią oprawę dla potencjału jaki zobaczyliśmy w ub. piątek w Gdańsku.
gg

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież