Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie szpitale połączone

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 24 lutego 2014 20:39

Decyzją sejmiku wojewódzkiego, które dzisiaj poddało głosowaniu projekt połączenia dwóch gdańskich szpitali – im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha – w jeden podmiot, w Gdańsku w przyszłości funkcjonować będzie jedna duża spółka operująca dwoma szpitalami. Po zaciętej debacie 21 radnych sejmiku zagłosowało za konsolidacją tych spółek, mimo prób opozycji starającej się o przesunięcie dzisiejszego głosowania.Szpital im. Mikołaja Kopernika zostanie połączony ze specjalistycznym szpitalem św. Wojciecha. Taką decyzję podjął 24 lutego samorząd województwa pomorskiego. Decyzja mimo to została podjęta niejednogłośnie – 21 radnych głosowało za, podczas gdy przeciw opowiedziało się 7 radnych. 4 wstrzymało się od głosu. Do głosowania próbował nie dopuścić Jerzy Barzowski, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który wniósł o wyłączenia głosowania nad połączeniem szpitali z porządku obrad, jednak nie zyskał wymaganego poparcia sejmiku.

Głównym motywem połączenia spółek ma być przewidywana poprawa finansowa obu szpitali, a także wyeliminowanie wzajemnej konkurencji o kontrakty z NFZ i zwiększyć możliwość ich uzyskania. Taki szpitalny gigant, który powstanie na mocy uchwały, ma dysponować 1200 łóżkami oraz oferować kompleksowe wyspecjalizowane usługi. W szpitalu będzie pracować wyspecjalizowana kadra wykorzystująca 100% swoich możliwości, a nie 40% jak w przypadku niepołączenia. Dodatkowo administrowanie połączonymi spółkami pozwoli na bardziej efektywne i łatwiejsze zarządzanie.

Z wyniku głosowania zadowolenie wyraziła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Jestem zadowolona z powodu przyjęcia uchwały, bo o to mi przecież chodziło. Ale przede wszystkim jestem zadowolona z tego, że możemy przystąpić już do układania w tej spółce współpracy w zakresie medycznym obydwu podmiotów, bo to jest najważniejsze dla pacjenta –  wyznała marszałek. - Opieka, którą będą mogły zapewnić te dwa szpitale po połączeniu, czyli kompleksowa tzw. "opieka koordynowana". Pacjent będzie prowadzony przez system od początku, jak znajdzie się w jednym szpitalu, a nie krążył pomiędzy dwoma. Poza tym szpitale nie będą konkurowały między sobą przed Narodowym Funduszem Zdrowia – najczęściej konkurowały ceną, co oznaczało obniżanie kosztów leczenia pacjenta, a nie o to chodzi – chodzi o to, żeby pacjent miał jak najlepsze leczenie.


alt

Marszałek Hanna Zych-Cisoń była zadowolona z podjętej decyzji


Uchwała wywołała niemałe poruszenie na sali obrad sejmiku wojewódzkiego. Opozycja opowiadała się zdecydowanie przeciw połączeniu obu spółek argumentując to niewystarczającą ilością analiz działania takiego dużego podmiotu, a także nikłymi korzyściami z połączenia. Wyrażono przekonanie, że połączenie wcale nie zagwarantuje szpitalom uzyskania nowych kontraktów z Narodowego Funduszu Zdrowia, a planowane zwolnienia kadry w sektorze administracyjnym dodatkowo wzmagają przeciw przeciwko konsolidacji.

- To jest skandal, że w taki sposób i tak szybko próbuje połączyć się dwa szpitale, które są dopiero co zostały przekształcone – skomentował Jerzy Barzowski. - Nie mają jeszcze analizy finansowej zakończenia roku, związki zawodowe wypowiadają się negatywnie, a radnym sejmiku nie daje się możliwości zapoznania ze wszystkimi dokumentami.  Myśmy jako radni, jako członkowie Komisji Zdrowia, dokument o konsolidacji tych dwóch szpitali dostali na posiedzeniu komisji, czyli w środę 19 lutego na posiedzeniu Komisji. To jest skandal tym bardziej, że wiemy o braku kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku dla szpitali. Musi to więc budzić wątpliwości co do idei połączenia czy intencji Marszałka oraz Zarządu. Nieprawdopodobne, dlaczego im się tak spieszy. Będziemy próbowali różnymi sposobami dopytywać, ale uchwała dzisiaj została podjęta, więc pozostaje tylko to śledzić i analizować na najbliższej marcowej sesji, która w dużym stopniu będzie poświęcona służbie zdrowia.

Mimo niejednomyślności radnych sejmiku co do połączenia spółek, decyzja została podjęta, a jej wyniki odczują przede wszystkim pacjenci obu szpitali. Po głosowaniu przewodniczący obradom Jerzy Kleinszmidt życzył tylko Dariuszowi Kostrzewie, prezesowi podmiotu leczniczego COPERNCUS, powodzenia w prowadzeniu połączonych spółek.

Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież