Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Tydzień Demokracji

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 09 września 2016 08:07

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się Gdański Tydzień Demokracji, czyli szereg wydarzeń, które przybliżą gdańszczanom obecną kondycję demokracji, pomogą zrozumień czym jest demokracja i ukażą proces jej kształtowania na przestrzeni lat. Szczególnie interesującymi punktami programu będą panele dyskusyjne oraz debaty z udziałem ekspertów, działaczy, dziennikarzy oraz samorządowców m.in. debata „Gazety Wyborczej”, w której uczestniczyć będą  prezydenci miast Poznania, Białegostoku, Wałbrzycha, Sopotu i Gdańska, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami wynikającymi z zarządzania polskimi miastami.


W mieście Gdańsku, mieście wolności, miejscu, gdzie powstała „Solidarność”, temat demokracji jest szczególnie ważny i niezmiennie, od wielu lat, niezwykle aktualny. Gdański Tydzień Demokracji będzie nie tylko celebracją samej demokracji, ale także okazją do rozmowy na temat wyzwań, które obecnie stoją przed polską demokracją, rozumienia wartości demokracji przez wszystkich obywateli, zmian w postrzeganiu polskiej demokracji oraz przemian, które bezpośrednio jej dotyczą. Gdański Tydzień Demokracji zbiegnie się w czasie z Międzynarodowym Dniem Demokracji, który obchodzony jest 15 września.


Gdański Tydzień Demokracji rozpocznie się 12 września. Tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności  odbędzie się oficjalne otwarcie pt. „Zagrożona demokracja? Zagrożona Europa? Przyczyny, objawy, perspektywy”, w ramach którego zaprezentowany zostanie raport Freedom House o kondycji demokracji w krajach, w których po 1989 r. nastąpiła transformacja ustrojowa. Następnie odbędzie się dyskusja z udziałem Nate Schenkkana, Aleksandra Kaczorowskiego oraz Donatasa Puslysa. Zaraz potem słuchacze będą mieli okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym redakcji „Gazety Wyborczej” na temat kondycji demokracji w Polsce, w której udział wezmą Dominika Wielowieyska, Grzegorz Miecugow, Sławomir Sierakowski i Adam Szostkiewicz.


We wtorek 13 września w Ratuszu Głównego Miasta obędzie się wykład dr Sylwii Bykowskiej z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „O demokracji bez demokracji, czyli o gdańskiej wspólnocie w okresie PRL”.


W środę 14 września w ECS nastąpi 41 odsłona „Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego” pt. „Dokąd zmierza Komitet Obrony Demokracji” z udziałem Mateusza Kijowskiego. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.


Czwartek 15 września to okazja do wysłuchania wykładu prof. Marii Mendel z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Przestrzenie demokracji lokalnej. Szkic w gdańskiej perspektywie”. Prelekcja  odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta.


Piątek 16 września w Europejskim Centrum Solidarności będzie mieć miejsce jedno z najciekawszych wydarzeń w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji, a mianowicie debata redakcji „Gazety Wyborczej” z udziałem prezydentów polskich miast: Jacka Jaśkowiaka (Poznań), Tadeusza Truskolaskiego (Białystok), Romana Szełemeja (Wałbrzych), Jacka Karnowskiego (Sopot) i Pawła Adamowicza (Gdańsk). Dyskusję poprowadzi redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto” Mikołaj Chrzan. Podczas debaty poruszone zostaną kwestie: duchowych zmian jakie zaszły w miastach po 27 latach demokracji, pobudzania pokładów lokalnego patriotyzmu, źródeł dumy mieszkańców miast oraz „drogi”, którą "przebyły" miasta po 1989 r., czyli omówienie okresów od wycofania się obywateli z życia społecznego do zaangażowania się mieszkańców miast w programy partycypacyjne.


W sobotę 17 września w Ratuszu Głównego Miasta spotkają się działacze społeczni gdańskich dzielnic: Wrzeszcza Dolnego, Wrzeszcza Górnego, Biskupiej Górki i Dolnego Miasta, którzy wezmą udział w dyskusji pt. „Demokracja w gdańskich dzielnicach. Doświadczenia organizacji społecznych”.


W dniach 14-16 września odbędzie się także XVI Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny „Solidarność w czasach nieufności”, który opatrzony został patronatami prezydenta Andrzeja Dudy, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały. W wykładach, sesjach plenarnych, sympozjach i obradach wezmą udział wybitni naukowcy,  badacze i specjaliści m.in. prof. Hans Joas, dr Hella Dietz, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Mirosława Marody, prof. Andrzej Rychard, prof. Henryk Domański, prof. Cezary Obracht-Prondzyński.


Gdańskiemu Tygodniowi Demokracji towarzyszą także wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym m.in. warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne o demokracji, spotkanie „Żywa biblioteka – imigranci i uchodźcy” z udziałem przedstawicieli środowisk imigranckich, pokazy filmów „NiepoKORni” w reż. Borysa Lankosza i Macieja Dancewicza oraz „Syryjska Love Story” w reż. Seana McAllistera, czytanie performatywne „Taśmy” w reż. Wojciecha Zrałka-Kossakowskiego, „Europejski Koncert Wolności” w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic pod kierunkiem Kristjana Järvi, pokaz cyklu filmów o wybitnych opozycjonistach związanych z KOR, spacer z przewodnikiem „Szlakiem wolności”, spotkanie młodzieżowych rad miejskich i gminnych z terenu województwa pomorskiego pt. „Młodzi budują demokrację. Wymiana doświadczeń rad młodzieżowych”.


Więcej informacji na: gdansk.pl oraz 16zjazdpts.pl


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież