Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06

alt19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostawę wody i odbiór ścieków. Nie można wykluczyć, że władze Gdańska nie zdecydują się na kontynuację współpracy. Jak dowiaduje się "Gazeta Gdańska" rozmowy na ten temat prowadził w połowie lipca Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. SNG to spółka świetnie płacąca zarządowi i radzie nadzorczej - odpowiednio 50 tys. zł miesięcznie i 7,5 tys. miesięcznie.


W przekazanej posłowi Kacprowi Płażyńskiemu (PiS) odpowiedzi P. Grzelak napisał, że "podczas spotkania wyrażona została wola miasta przejęcia całkowitej kontroli nad systemem".


Władze Gdańska postanowiły z wyprzedzeniem porozmawiać z zarządem spółki SNG o koncepcjach gminy na dalsze funkcjonowanie systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście. Z kontraktu z 1993 roku wynika, że gmina ma uprawnienie, by w terminie roku przed upływem ważności umowy podjąć działania jakie uzna za stosowne, aby zapewnić ciągłość dostarczania wody i odprowadzanie ścieków.


W spotkaniu, obok zastępcy prezydenta Gdańska, uczestniczyli wydelegowani przez gminę członkowie rady nadzorczej. W ostatnim czasie prezydent Gdańska rekomendowała do tej roli nowych przedstawicieli: Iwonę Bierut - dyrektor wydziału polityki gospodarczej, Iwonę Kuś - skarbnik miasta i prawnik Krzysztof Kochanowski z kancelarii Misiewicz&Mosek i partnerzy. Wcześniej, od 2001 roku, w radzie zasiadali Krystyna Dziworska z UG, od 2004 - Anna Machnikowska też z UG i od 2005 roku b. poseł KLD Eugeniusz Aleksandrowicz. Członkowie rady za swoja pracę mogą liczyć na godne wynagrodzenie na poziomie 80 tys. zł rocznie.


Obecnie 2.osobowy zarząd SNG tworzą Francuz Guy Fournier - od 2016 roku i Jacek Kieloch, b. wiceprezes wydawcy "Głosu Wybrzeża", spółki Arkona, który sprawuje swoją funkcję od 2001 roku. Udziałowcy SNG - banki francuskie uzdrawiające grupę Saur i gmina Gdańsk - nie skąpią pensji zarządowi, który kosztuje rocznie 1,3-1,4 mln złotych. Czyli 50 tys. miesięcznie za dystrybucję wody na hermetycznym lokalnym rynku komunalnym.


Spółkę SNG powołano w 1992 roku. Francuska grupa Saur objęła w niej 51 proc. kapitału a gmina Gdańsk wnosząc majątek komunalnej firmy wodociagowo-kanalizacyjnej, a przede wszystkim blisko pół miliona odbiorców - raptem 49 procent. Gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania był ówczesny prezydent Gdańska, i lider lokalnej struktury PC, prezydent Franciszek Jamroż, a przeciwnikiem liberalny radny... Paweł Adamowicz. Radnych gdańskich zapraszano do Francji i pokazywano im wodociągi, żeby zachęcić do głosowania nad przyjęciem 30.letniej umowy.


Dziś Gdańsk ma własną spółkę wodną, Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną, która zarządza siecią. Jej prezesem od lat jest Jacek Skarbek, który ma w dorobku zawodowym 2.letni epizod w radzie SNG, jego zastępcą jest zaś b. wiceprezydent Wiesław Bielawski. GIWK płaci swoim menedżerom bardzo dobrze, ale nie tak dobrze jak SNG.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież