Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27

Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznacza przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen i jakie są szanse na fuzję z Grupą Lotos? I jakie dalsze działania planuje paliwowy potentat? O tym w rozmowie z Piotrem Kubiakiem mówił Gość Dnia Radia Gdańsk - prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.


- "Możemy mówić o wielkiej mobilizacji spółek Skarbu Państwa, które stanęły an wezwanie rządu i w poczuciu odpowiedzialności za rynek, obywateli, swoich klientów tę misję realizują." To słowa wicepremiera Jacka Sasina o wsparciu walki z koronawirusem przez koncerny państwowe. Jak pomagał do tej pory PKN ORLEN w walce z epidemią?
Daniel Obajtek: PKN Orlen jest pionierem i dla nas jest bardzo ważne, by w tym trudnym czasie pomagać Polakom i rynkowi, którym jesteśmy. Orlen jest zależny od rynku i rynek od Orlenu. W pierwszej kolejności obniżyliśmy ceny paliw. Bardzo szybko zaczęliśmy też produkować płyn do dezynfekcji. Wydaliśmy też 25 ton żywności w akcji dożywiania na granicy, przeznaczyliśmy ponad 10 mln złotych dla szpitali, 60 mln złotych na zakup 7 mln maseczek. Cały czas pracujemy, zwiększamy pomoc i szukamy sprzętu, który będziemy sprowadzać do Polski.


- W ostatnich dniach PKN ORLEN otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa. Co to oznacza, jak będzie ten proces wyglądał w tym trudnym czasie?
Daniel Obajtek: Nawet w tym trudnym czasie będziemy robić biznesy. To pokazuje, że jesteśmy firmą odpowiedzialną. Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy. Decyzję Komisji Europejskiej przyjmujemy z zadowoleniem. Liczę na to, że Grupę Energa przejmiemy do końca kwietnia. To bardzo ważna rzecz dla Pomorza. Energa będzie miała nowego właściciela, który będzie mógł w nią inwestować. Dziś inwestycje w energię odnawialną wymagają dużego kapitału. I ORLEN może go zapewnić.

alt


- Komisja Europejska ma zgłosić formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez ORLEN. Czy ma pan ostateczną decyzję w tej sprawie czy nadal czekamy?
Daniel Obajtek: Lotos ma tylko jeden filar swojej działalności - rafinerię. ORLEN jest o tyle silniejszą firmą, że posiada wiele filarów, jest bardziej stabilny i odporny na wahania gospodarki. Takie zawieruchy na rynku często się powtarzają, a Lotos jest bardzo czuły na takie sytuacje. Te czasy tym bardziej pokazują nam też, że powinniśmy być jednym, integralnym koncernem. Oczywiście, Lotos dalej będzie na Wybrzeżu, dalej tu będą płacone podatki, Lotos dalej będzie inwestował i się rozwijał. Ale wspólnie będziemy robić zakupy i optymalizować koszty. Chciałem prosić Polaków, wszystkich którzy nas słuchają o większy patriotyzm gospodarczy, o wzmocnienie gospodarki, korzystanie z polskiej gospodarki, z polskich produktów, polskich wyrobów. Musimy się tym bardziej teraz wzmacniać, integrować i wspierać.

źrodło radiogdansk.pl
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież