W tygodniku „Sieci”: Jak sędziowie chronią eSBeków » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące ustalenia: seria wyroków lekceważących konstytucję i ust... Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
poniedziałek, 20 stycznia 2020 12:05
Filary Arki Gdynia zostają nad morzem
Pavels Steinbors i Michał Nalepa – jedni z najlepszych zawodników ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Arcybiskup Głódź: Finał EURO 2012 Hiszpania-Niemcy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 czerwca 2012 21:05

altKościół rzymskokatolicki obchodzi w czwartek misterium Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwane Bożym Ciałem. Podczas uroczystej procesji w Gdańsku ks. Abp Sławoj Leszek Głódź nawiązał do mistrzostw Europy w piłce nożnej.Przy ostatnim ołtarzu przy Bazylice św. Brygidy metropolita gdański, oprócz sfery liturgicznej i wezwania do obrony wolności mediów, obstawił też wyniki rozgrywek. Przywołał przy tym wizje hiszpańskiego wieszcza, który obstawił finał Hiszpania – Niemcy, ze wskazaniem na Hiszpanów.
- Nie zawsze jednak przepowiednie się spełniają – ocenił metropolita, pozostawiając cień szansy polskiej reprezentacji.


Sławoj Leszek Głódź zaapelował też o gościnne przyjęcie kibiców z innych krajów, by - jak mówił - etniczne różnice zniknęły w sportowym świętowaniu. Arcybiskup zaapelował też o respektowanie swobody wypowiedzi w mediach.


- Kościół nie chce przywilejów, chce neutralności, szacunku i należnych mu praw, także tych dotyczących tzw. medialnego ładu, także dla katolickich mediów, dla telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym  - powiedział  abp Głódź, zapowiadając iż "ten głos jeszcze mocniej zabrzmi po EURO, bo to jest naturalna powinność, którą powinien dyktować realizm, pluralizm i równość".

- To smutny, poniżający paradoks, że katolicka stacja o takim zasięgi i o takim znaczeniu podlega dyskryminacji – dodał arcybiskup gdański. 
 

Archidiecezjalne obchody Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Bożego Ciała w Gdańsku rozpoczęła msza święta w Bazylice Mariackiej. Po nabożeństwie procesja, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, przeszła ulicami   Chlebnicką, Długim Targiem, Długą, Tkacką, Węglarską, Podwalem Staromiejskim do Bazyliki pod wezwaniem św. Brygidy.


Przypomnijmy, że podczas mistrzostw Europy w kościołach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będą odprawiane nabożeństwa dla zagranicznych kibiców w językach angielskim, chorwackim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim m.in. w Bazylice Mariackiej, kościołach św. Anny i Joachima w Letniewie, NMP Królowej Polski w Gdyni oraz sopockim kościele św. Jerzego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież