"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Sejmie o pogodzie dla socjaldemokracji

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 czerwca 2012 10:33

Nowe szanse dla europejskiej socjaldemokracji - a zatem i polskiej - po wyborach na Słowacji i we Francji, to temat debaty panelowej, którą Fundacja Friedricha Eberta i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zorganizowały w gmachu Sejmu RP.



- Mamy dobra prognozę pogody, od zachodu zbliża się ciepły wyż dla lewicy - mówił b. marszałek Senatu i poseł pomorski prof. Longin Pastusiak. O nowym impulsie dla europejskiej socjaldemokracji po wyborach we Francji mówili m.in. dr Ernst Hillebrand z Fundacji Eberta i dr Piotr Bartosiewicz z Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej. Zwracano m.in. uwagę na bardzo zdystansowany stosunek głównych mediów do partii socjaldemokratycznych. Z tezą taka nie zgadzali się ani red. Adam Szostkiewicz z "Polityki", ani red. Bartosz Węglarczyk, teraz z TVN, poprzednio z "Gazety Wyborczej". Słusznie i szczerze zauważył ten drugi, że media, dziennikarze mają swoje poglądy i nie ma powodu, by je kamuflowały. Red. Szostkiewicz zaś dodał, że czasy gdy był jeden dysponent mediów minęły jak najbardziej słusznie, sam zaś czując się liberałem uważa, że lewica nie ma atrakcyjnej odpowiedzi na współczesne problemy, co media zauważają nie zauważając lewicy zbyt często. Obaj publicyści zaprzeczyli, by istniał jakikolwiek inny powód chłodnego dystansu środków przekazu do socjaldemokracji.

Pogląd ten nie zdziwił Michała Syski, dyrektora Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a we Wrocławiu. - Trudno się spodziewać, żeby wielkie sieci telewizji komercyjnych, których spółki właścicielskie lokują się w rajach podatkowych, miały interes w tym, by politykom lewicy, którzy takie relacje chcą w Brukseli ustawowo opodatkować, sprzyjali w swoich mediach.

Marek Siwiec, europoseł SLD, zauważył z kolei, że przyrost zaufania do socjaldemokracji, odnotowany także w wyborach do landtagów w Niemczech, jest bardziej sygnowany wyczuwalną potrzeba zmiany niż pełną odpowiedzią europejskich socjaldemokracji na współczesne wyzwania, związane z rynkiem pracy, polityką społeczną, napięciami globalnej gospodarki. A Jarosław Szczukowski, b. szef pomorskiego sojuszu, zauważył, że w dekoracjach demokracji odnajdują się ugrupowania tak egzotyczne jak Partia Piratów, które znacząco wzbogacają społeczne spektrum polityki

Polemizując zaś z uwielbieniem dla ideologii reżimu rynkowego i budżetowego przytaczano słowa kanclerza Niemiec, socjaldemokraty Helmuta Schmidta: "Kto sądzi, że Europa może wyzdrowieć jedynie dzięki oszczędnościom budżetowym, ten powinien z łaski swojej przestudiować brzemienne w skutki oddziaływanie polityki deflacyjnej w Niemczech w latach 1930-32. Wywołała ona depresję i gigantyczne bezrobocie, powodując w ten sposób upadek pierwszej niemieckiej demokracji". A Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii określa realizowaną obecnie przez kraje UE doktrynę radykalnego ograniczania wydatków publicznych jako samobójstwo.

Zjawisko to na Pomorzu - prywatyzacja szpitali, przedszkoli, szkół, pęd do rezygnacji ze zobowiązań publicznych wynikających z rozdziału II Konstytucji RP - przestaje być marginalne. Jak zakończą się piłkarskie igrzyska, wrócą na polityczna wokandę.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież