Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

30 tys. uczestników gdańskiej Parady Niepodległości

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2011 19:01

altSłoneczna pogoda sprawiła, że rekordowa ilość około 30 tysięcy osób uczestniczyło w IX Paradzie Niepodległości, jaka 11 listopada 2011 roku przeszła ulicami Gdańska. Podziwiały ją tłumy zgromadzone wzdłuż przemarszu prowadzącego ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska pod Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.


GALERIA I


GALERIA II


Na czele kolumny jechały zabytkowe pojazdy, w tym stare wozy strażackie i wiekowe trabanty, wartburgi oraz zrekonstruowany polski wóz pancerny z 1934 roku. Za nimi najbardziej okazale się prezentujący jeźdźcy na koniach w zbrojach polskiej husarii z chorągwi z Gniewu. Maszerowali też w mundurach polskich żołnierzy miłośnicy historii.


alt


Na jednym ze skrzyżowań w oknie narożnej kamienicy pojawił się marszałek Józef Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego, który powiedział m.in., że bohaterskim polskim żołnierzom winniśmy pamięć i wdzięczność za wolną po 123 latach niewoli ojczyznę. 
Parada dotarła na Targ Drzewny, gdzie już tradycyjnie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, wszystkich zebranych jako gospodarz powitał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Głos zabrał także występujący w imieniu premiera Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przypominając podobne wspólne manifestacje z lat poprzednich, kiedy były one zabronione. Przemówił także burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, zapraszając do swego miasta na podobną paradę w roku przyszłym. Wiceprezes Stowarzyszenia SUM Adam Hlebowicz powitał grupę specjalnie zaproszonych na gdańską paradę gości z Kaliningradu. W ich imieniu przemówiła Irena Korol, prezes Wspólnoty Dom Polski im. Fryderyka Szopena w Czerniachowsku. Część oficjalną uroczystości zakończyło symboliczne wypuszczenie w powietrze gołębi wolności.


Tegoroczna parada uświęciła również 400-lecie urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, którego postać w przebraniu mogliśmy podziwiać przy pomniku Sobieskiego.


alt


Wśród tegorocznych atrakcji nowością była możliwość zanurzenia się na Targu Węglowym w klimat polskiej międzywojennej uliczki. Wszystko za sprawą jedynej tego typu w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Już tradycyjnie po paradzie prezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” oraz Projekt rekonstrukcyjny „Garnizon Gdańsk”.


W ramach parady już po raz czwarty zorganizowano też konkurs na najciekawsze przebranie historyczne.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież