Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

30 tys. uczestników gdańskiej Parady Niepodległości

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2011 19:01

altSłoneczna pogoda sprawiła, że rekordowa ilość około 30 tysięcy osób uczestniczyło w IX Paradzie Niepodległości, jaka 11 listopada 2011 roku przeszła ulicami Gdańska. Podziwiały ją tłumy zgromadzone wzdłuż przemarszu prowadzącego ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska pod Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.


GALERIA I


GALERIA II


Na czele kolumny jechały zabytkowe pojazdy, w tym stare wozy strażackie i wiekowe trabanty, wartburgi oraz zrekonstruowany polski wóz pancerny z 1934 roku. Za nimi najbardziej okazale się prezentujący jeźdźcy na koniach w zbrojach polskiej husarii z chorągwi z Gniewu. Maszerowali też w mundurach polskich żołnierzy miłośnicy historii.


alt


Na jednym ze skrzyżowań w oknie narożnej kamienicy pojawił się marszałek Józef Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego, który powiedział m.in., że bohaterskim polskim żołnierzom winniśmy pamięć i wdzięczność za wolną po 123 latach niewoli ojczyznę. 
Parada dotarła na Targ Drzewny, gdzie już tradycyjnie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, wszystkich zebranych jako gospodarz powitał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Głos zabrał także występujący w imieniu premiera Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przypominając podobne wspólne manifestacje z lat poprzednich, kiedy były one zabronione. Przemówił także burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, zapraszając do swego miasta na podobną paradę w roku przyszłym. Wiceprezes Stowarzyszenia SUM Adam Hlebowicz powitał grupę specjalnie zaproszonych na gdańską paradę gości z Kaliningradu. W ich imieniu przemówiła Irena Korol, prezes Wspólnoty Dom Polski im. Fryderyka Szopena w Czerniachowsku. Część oficjalną uroczystości zakończyło symboliczne wypuszczenie w powietrze gołębi wolności.


Tegoroczna parada uświęciła również 400-lecie urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, którego postać w przebraniu mogliśmy podziwiać przy pomniku Sobieskiego.


alt


Wśród tegorocznych atrakcji nowością była możliwość zanurzenia się na Targu Węglowym w klimat polskiej międzywojennej uliczki. Wszystko za sprawą jedynej tego typu w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Już tradycyjnie po paradzie prezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” oraz Projekt rekonstrukcyjny „Garnizon Gdańsk”.


W ramach parady już po raz czwarty zorganizowano też konkurs na najciekawsze przebranie historyczne.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież