Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

30 tys. uczestników gdańskiej Parady Niepodległości

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2011 19:01

altSłoneczna pogoda sprawiła, że rekordowa ilość około 30 tysięcy osób uczestniczyło w IX Paradzie Niepodległości, jaka 11 listopada 2011 roku przeszła ulicami Gdańska. Podziwiały ją tłumy zgromadzone wzdłuż przemarszu prowadzącego ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska pod Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.


GALERIA I


GALERIA II


Na czele kolumny jechały zabytkowe pojazdy, w tym stare wozy strażackie i wiekowe trabanty, wartburgi oraz zrekonstruowany polski wóz pancerny z 1934 roku. Za nimi najbardziej okazale się prezentujący jeźdźcy na koniach w zbrojach polskiej husarii z chorągwi z Gniewu. Maszerowali też w mundurach polskich żołnierzy miłośnicy historii.


alt


Na jednym ze skrzyżowań w oknie narożnej kamienicy pojawił się marszałek Józef Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego, który powiedział m.in., że bohaterskim polskim żołnierzom winniśmy pamięć i wdzięczność za wolną po 123 latach niewoli ojczyznę. 
Parada dotarła na Targ Drzewny, gdzie już tradycyjnie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, wszystkich zebranych jako gospodarz powitał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Głos zabrał także występujący w imieniu premiera Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przypominając podobne wspólne manifestacje z lat poprzednich, kiedy były one zabronione. Przemówił także burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, zapraszając do swego miasta na podobną paradę w roku przyszłym. Wiceprezes Stowarzyszenia SUM Adam Hlebowicz powitał grupę specjalnie zaproszonych na gdańską paradę gości z Kaliningradu. W ich imieniu przemówiła Irena Korol, prezes Wspólnoty Dom Polski im. Fryderyka Szopena w Czerniachowsku. Część oficjalną uroczystości zakończyło symboliczne wypuszczenie w powietrze gołębi wolności.


Tegoroczna parada uświęciła również 400-lecie urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, którego postać w przebraniu mogliśmy podziwiać przy pomniku Sobieskiego.


alt


Wśród tegorocznych atrakcji nowością była możliwość zanurzenia się na Targu Węglowym w klimat polskiej międzywojennej uliczki. Wszystko za sprawą jedynej tego typu w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Już tradycyjnie po paradzie prezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” oraz Projekt rekonstrukcyjny „Garnizon Gdańsk”.


W ramach parady już po raz czwarty zorganizowano też konkurs na najciekawsze przebranie historyczne.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież