Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

30 tys. uczestników gdańskiej Parady Niepodległości

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 listopada 2011 19:01

altSłoneczna pogoda sprawiła, że rekordowa ilość około 30 tysięcy osób uczestniczyło w IX Paradzie Niepodległości, jaka 11 listopada 2011 roku przeszła ulicami Gdańska. Podziwiały ją tłumy zgromadzone wzdłuż przemarszu prowadzącego ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska pod Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.


GALERIA I


GALERIA II


Na czele kolumny jechały zabytkowe pojazdy, w tym stare wozy strażackie i wiekowe trabanty, wartburgi oraz zrekonstruowany polski wóz pancerny z 1934 roku. Za nimi najbardziej okazale się prezentujący jeźdźcy na koniach w zbrojach polskiej husarii z chorągwi z Gniewu. Maszerowali też w mundurach polskich żołnierzy miłośnicy historii.


alt


Na jednym ze skrzyżowań w oknie narożnej kamienicy pojawił się marszałek Józef Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego, który powiedział m.in., że bohaterskim polskim żołnierzom winniśmy pamięć i wdzięczność za wolną po 123 latach niewoli ojczyznę. 
Parada dotarła na Targ Drzewny, gdzie już tradycyjnie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, wszystkich zebranych jako gospodarz powitał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Głos zabrał także występujący w imieniu premiera Tomasz Arabski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przypominając podobne wspólne manifestacje z lat poprzednich, kiedy były one zabronione. Przemówił także burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, zapraszając do swego miasta na podobną paradę w roku przyszłym. Wiceprezes Stowarzyszenia SUM Adam Hlebowicz powitał grupę specjalnie zaproszonych na gdańską paradę gości z Kaliningradu. W ich imieniu przemówiła Irena Korol, prezes Wspólnoty Dom Polski im. Fryderyka Szopena w Czerniachowsku. Część oficjalną uroczystości zakończyło symboliczne wypuszczenie w powietrze gołębi wolności.


Tegoroczna parada uświęciła również 400-lecie urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, którego postać w przebraniu mogliśmy podziwiać przy pomniku Sobieskiego.


alt


Wśród tegorocznych atrakcji nowością była możliwość zanurzenia się na Targu Węglowym w klimat polskiej międzywojennej uliczki. Wszystko za sprawą jedynej tego typu w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Już tradycyjnie po paradzie prezentowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze” oraz Projekt rekonstrukcyjny „Garnizon Gdańsk”.


W ramach parady już po raz czwarty zorganizowano też konkurs na najciekawsze przebranie historyczne.

Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież