15 punktów Karnowskiego?! Brawura prezydenta... » Fotoreporter "Faktu" udokumentował w Warszawie sprawność za kierownicą pierwszego sopockiego obywate... STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni? » Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi... Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
środa, 27 stycznia 2021 18:38
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
W piątek, 29 stycznia, piłkarska Ekstraklasa SA wznawia rozgrywki.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych

W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb Zenona Plecha. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego i światowego żużla spoczął w Alei Zasłużonych.


Zenon Plech został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Srebrzysko obok m.in. Brunona Synaka, Arama Rybickiego. Zenon Plecha pożegnała rodzina, przedstawiciele Stali Gorzów, której był wychowankiem i Wybrzeża Gdańska, który reprezentował przez 10 lat i w którym zakończył karierę, koledzy z toru oraz liczne grono kibiców.

alt


alt


alt


- Mam dużo wspomnień z Zenkiem - powiedział Józef Jarmuła. - Pamiętam jak przyjechałem do Gdańska. Czułem się dobrze, prowadziłem, Zenek wyprzedził mnie. Potem w parkingu powiedział coś czego nigdy nie powiedziałby zadufany w sobie zawodnik "Józek, ty nie masz na czym jechać". Taki właśnie był. Nie chwalił się, że był lepszy i wyprzedził rywala. Zenek czekaj na nas!

- Tata nie chciałbym żebyśmy się smucili - powiedziała Kaja, córka Zenona Plecha. - Na pewno jest teraz szczęśliwy. Mam nadzieję, że tam gdzie trafił jest dużo jezior, w których będzie mógł łowić ryby. Że jest dużo lasów, w których będzie zbierał grzyby. Tata był wesołym człowiekiem i takim Go pamiętajmy.

alt


W ostatniej drodze towarzyszył Zenonowi Plechowi ryk odpalonego motocykla FIS.

Żegnaj mistrzu
Ta śmierć przyszła za wcześnie. Wydaje się, że to niemożliwe, tacy ludzie nie umierają, a jednak. Czasami spotykaliśmy się na porannej kawie i herbacie, rozmawialiśmy o wielu sprawach, nie byliśmy jakoś specjalnie zaprzyjaźnieni, ale rozmowa z Zenkiem wnosiła wiele spokoju, wyciszała rozedrgany świat, pozwalała resztę dnia przeżyć na większym luzie. Imponowała mi ta jego cecha, myślę, że pozwalała mu przeżywać liczne urazy nabywane podczas zawodów. Pamiętam jak pokonywał wielki ból po poparzeniu ręki do żywego. Takich wypadków na torze wydarzało się wiele, ale był twardzielem. Po kilku dniach z wielkim bólem już startował dla swojego klubu w Gdańsku.

Swoje życie opisał w książce „Zenon Plech w cieniu złota”. Zasłużył na złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, dwukrotnie otarł się o ten tytuł kiedy zdobył brązowy medal w 1973 roku i w 1979 roku kiedy został wicemistrzem świata.

Dziś wspominam go jako sportowca, który bez specjalnego zadęcia podchodził do życia, co w tej chwili zdarza się bardzo rzadko. Na uroczystość pogrzebową, przybyły tysiące kibiców, przyjechali koledzy z Gorzowa macierzystego klubu, ale również kibice z całego kraju.

Wspaniałe pożegnanie wygłosił Józef Jarmuła kolega z toru legenda polskiego żużla. Wiele rozdzierających wspomnień i ta przejmująca melodia żużlowego motoru, na ostatnim wirażu życia wyciskająca łzy. Pożegnaliśmy wielkiego sportowca i wspaniałego człowieka. Żegnaj mistrzu.

Stanisław Seyfried
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież