W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Orłowo w rytm bałkańskich rytmów

Ci, którzy zawitają w środę na orłowską plażę mają szansę na podróż przez etniczną mozaikę Półwyspu Bałkańskiego.


- Recital Café – Piosenka bałkańska nie jest zwykłym koncertem z piosenkami. To opowieść o dylematach dwojga ludzi, którzy ścierają się i łączą w gorących uniesieniach, to amplituda nastrojów ukazana przez pryzmat miłości i tragedii. To cygański temperament. To spektakl muzyczny, w którym można usłyszeć przeboje Gorana Bregovica, Emira Kusturicy, ale także mniej znane tradycyjne melodie ludowe Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii czy Węgier. To piękne, rzewne ballady i kontrastowe ostre brzmienia na dwa głosy oraz skrzypce, akordeon, gitarę, puzon, trąbkę, tubę, saksofon, bas oraz instrumenty perkusyjne - zapraszają Jarosław Wojciechowski, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni i Dawid Wojtkiewicz, który jest reżyserem i jednym z wykonawców spektaklu.


Artystyczną kuratelę nad projektem sprawuje Grzegorz Wolf, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Muzyczny w Gdyni, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatrem Powszechnym w Łodzi, aktor Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.   Bałkańskie rytmy szczególnie spopularyzował  Goran Bregović, artysta wszechstronny, w towarzystwie Orkiestry Weselno – Pogrzebowej.
 

Goran Bregović to piewca dawnej Jugosławii, człowiek tęskniący za czasem powojennego spokoju, głęboko przeżywający wojnę domową lat 2001-06. Bregović mawia: "Jugosławia to skrzyżowanie wielu światów: prawosławnego, katolickiego, muzułmanów. Z muzyką, nie mam do reprezentowania nikogo oprócz siebie - bo mówię pierwszym językiem świata, w którym każdy rozumie: muzyki." Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju, odwołuje się do tradycji Słowian południowych. Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami Bałkańskiego tygla. Bardzo charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. W jego utworach słychać też gitarę elektryczną. Tym, co wyróżnia kompozycje Bregovića jest rys etniczny, obecny w całej jego twórczości. Artystę charakteryzuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków. Bregović wraz z reżyserem Emirem Kusturicą współtworzył znakomite filmy „Czas Cyganów”,” Arizona Dream” i „Underground”. 


Premiera spektaklu – środa 14 sierpni agodz. 19.00 – Scena letnia gdyńskiego Teatru im. Witolda Gombrowicza w Orłowie
ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież