Miasto nie może mieć tylko pięknej fasady » Radni klubu PiS złożyli do władz miasta zapytanie w związku z podziemnymi pomieszczeniami w centrum ... Książka odskocznią od problemów » W poniedziałek po dwumiesięcznej przerwie ponownie został otwarty Antykwariat Rejs przy ul. Kowalski... Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla... » Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry Dulkiewicz, który zatrudniał ją... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowis... Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa...
Reklama
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
środa, 03 czerwca 2020 06:56
Życie w Gdańsku jak w Madrycie - ponad 400 tys. zł dla...
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska, b. szef Aleksandry ...
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
środa, 03 czerwca 2020 10:01
LOTOS PKH GDAŃSK zgłoszony do rozgrywek
Pomorski Klub Hokejowy 2014 zgłosił się do rozgrywek Polskiej Hokej ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Energetyczni Obrączkarze z Grupy ENERGA po raz trzeci w akcji

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 czerwca 2011 16:12

altENERGA rozpoczyna trzecią edycję unikatowego na skalę Europy programu obrączkowania bocianów pt. "Energetyczni obrączkarze". Przyrodnicy przeszkolili ponad 20 pracowników Grupy ENERGA, którzy otrzymali uprawnienia do znakowania ptaków. W tym roku energetycy planują zaobrączkować ponad 1500 piskląt.


Tegoroczne szkolenie „Energetycznych obrączkarzy” odbyło się 7 czerwca w Straszynie pod Gdańskiem. Specjaliści ze Stacji Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku oraz Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” zaprezentowali, jak poprawnie znakować młode boćki. Przeszkoleni energetycy będą obrączkować bociany, zanim te nauczą się fruwać i późnym latem opuszczą Polskę.


- Grupa ENERGA od lat angażuje się w ochronę polskich bocianów. Co roku pracownicy ENERGI montują specjalne platformy pod gniazda, które zapewniają ptakom bezpieczeństwo – mówi Krzysztof Konieczny z PTPP „pro Natura”. – Tym bardziej doceniamy współpracę z energetykami przy unikatowym na skalę Europy programie obrączkowania bocianów, ponieważ odkąd ptaki coraz częściej zaczęły budować gniazda na wysokich słupach energetycznych, ornitolodzy mają do nich utrudniony dostęp.


alt


Dotychczasowym rekordzistą w obrączkowaniu bocianów wśród energetyków jest Tomasz Królak – pracownik ENERGI z Brodnicy, nazywany przez kolegów „Batmanem”. W zeszłym roku oznakował on ponad 100 ptaków. Za dwa miesiące okaże się, czy poprawi swój rekord także w tym roku.
- Szkolenia i cała akcja ENERGI w ostatnim czasie spowodowała wzrost o 100 procent liczby zaobrączkowanych bocianów w Polsce. Dotąd już otrzymaliśmy 60 tak zwanych wiadomości powrotnych, czyli informacji o ponownym stwierdzeniu ptaków. Najbardziej interesujące będą jednak wiadomości o ptakach obrączkowanych w pierwszym roku prowadzenie akcji (2008). Są to ptaki, które właśnie w tym roku pierwszy raz powrócą z Afryki na europejskie lęgowiska. Będzie można prześledzić w jakiej odległości od miejsca wyklucia bociany będą próbowały przystąpić do lęgu, a później na ile trwałe będą te lęgowiska. Jak widać dzięki kolejnym wiadomościom powrotnym efekty projektu będą widoczne przez lata – mówi Tomasz Mokwa, kierownik Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków, Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.


Projekt „Energetyczni obrączkarze” jest jednym z przejawów aktywności Grupy ENERGA w życiu społecznym w ramach programu „ENERGA dla Ciebie”.
- Dbanie o środowisko jest wartością, która wypływa z marki ENERGA. Zakłada inwestycje w odnawialne źródła energii i stosowanie technologii przyjaznych środowisku. – mówi Ireneusz Kulka, dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA – Popierając inicjatywy takie jak „Energetyczni Obrączkarze” dajemy innym przykład, że dziś ekologia to już nie tylko słowa, ale styl życia i pracy. Dlatego nie tylko wprowadzamy proekologiczne i energooszczędne usługi oraz produkty w standardzie smart eco, ale i czynnie współpracujemy z przyrodnikami dla ochrony bociana białego.


Celem prowadzonego od dwóch lat projektu Energetyczni Obrączkarze jest ochrona bociana białego. Zakłada on zaobrączkowanie około 5 tysięcy piskląt do końca 2012 r., aby umożliwić ornitologom śledzenie losów bocianów w trakcie ich wędrówek po Europie i Afryce. Zdobyte w ten sposób informacje pozwolą lepiej poznać zagrożenia, na które narażone są ptaki w środowisku nieustannie zmienianym przez człowieka. W ciągu dwóch lat pracownicy ENERGI zaobrączkowali ponad 2 tys. piskląt.
Fot. energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież