Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Największą wartością byli ludzie

altHistoria Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik” to nie tylko utrwalenie dramatycznych lat osiemdziesiątych, ale też opowieść o przyjaźni i solidarności – podkreślali goście premiery filmu o Spółdzielni.

Galeria zdjęć z premiery w kinie Neptun - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=96

Film dokumentalny Jacka Knoppa opowiada historię legendarnej Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik”. Powstała w latach osiemdziesiątych firma była nie tylko miejscem pozwalającym utrzymać się i zarabiać wielu ówczesnym gdańskim opozycjonistom, ale stworzyła grupę zaangażowanych działaczy, z których wielu po 1989 roku zajęło centralne miejsca na scenie politycznej. Prezesem spółdzielni był nieżyjący Marszałek Sejmu Maciej Płażyński, członkami m.in. premier Donald Tusk, bracia Rybiccy, Jerzy Borowczak, Roman Rojek (dzisiejszy współwłaściciel Atlasu), Mariusz Wilk, Michał Kapusta, Robert Krygier i wielu innych.
- Brakuje opowieści o dniu powszednim tamtych lat i właśnie ten film dużo o tej codzienności może powiedzieć – tłumaczył motywy powstania filmu Jacek Fuksiewicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W debacie po filmie pojawiło się pytanie o sukces „Świetlika”.
- Głównym konkurentem był Alpinex, ale myśmy ich przerośli, często potrzebne były różne technologiczne nowinki, które to nam udawało się wymyślić – tłumaczył Marek H. Kotlarz.
- Udało się w sensie gospodarczym, ale też udało się stworzyć zespół ludzi. Chcieliśmy wyzwolić się spod kontroli państwa – dodał Tomasz Chodnikiewicz.


alt


Jak Świetlik funkcjonował w systemie kontroli opartym na SB?
- Nie byli w stanie nadążyć i śledzić nas wszystkich przez cały czas, a my pracowaliśmy w całej Polsce, Rzeszowie, Warszawie, na Śląsku – twierdzi Kotlarz. - Co jakiś czas pojawiał się jakiś facet z urzędu skarbowego, który gmerał po aktach, ale nie mógł nic znaleźć – wyjaśnił.
- Wzajemne zaufanie było w spółdzielni największe i najgłębsze. Do Świetlika, wchodziło się „z polecenia”, więc tam nie było łatwo trafić, nie było ludzi przypadkowych – tłumaczyli dawni „Świetlikowcy”.

Podkreślano, że środowisko Świetlika tworzyły bardzo różnorodne postacie, prawicowcy, socjaliści, Żydzi, członkowie Ruchu Młodej Polski i anarchiści z ruchu Wolność i Pokój.
- Śmialiśmy się z Maćkiem, że młodzi z Wolności i Pokoju, która protestowała przeciwko budowie elektrowni jądrowej, przy której budowie pomagał Świetlik, w ciągu dnia będą pracowali, a po pracy, będą wracać, żeby przypinać się protestując przeciw budowie – wspominał Kotlarz.

Nie obyło się bez kontrowersji wokół doboru bohaterów filmu.
- Nie można z Płażyńskiego robić liberała – protestował dawny członek spółdzielni Jerzy Kowalski. - [W filmie] Nie było prezesa rady nadzorczej Mirka Rybickiego, Antoniego Grabarczyka. Ktoś nas nadzorował, nie wiem, czy to było pod kontrolą SB. Nie wiem, ale chciałbym się dowiedzieć. Ta dzisiejsza Polska nie jest taka oczywista. Nie należy fałszować historii - komentował Kowalski.

- W gruncie rzeczy wymyśliliśmy najbardziej trwałą organizację opozycyjną – przedsiębiorstwo. Można rozwiązać partię czy związek zawodowy, ale jak zakazać działania przedsiębiorstwa? -  pytał Kotlarz.

- Pracowałem od lutego 82 roku w Alpineksie [konkurencyjnej firmie - dop. JW] przez 2 lata – opowiadał Michał Kapusta. – Można powiedzieć, że warunki tam były podobne, jednak nie spotkałem tam takiego środowiska jak w Świetliku, chociaż też wisieliśmy tam na linach o grubości 18 milimetrów. Odpowiedź na pytanie o sukces: nie chodziło tylko o pracę, były wartości polityczne, patriotyczne, socjalne, a praca na wysokości była tylko źródłem utrzymania. Prawdziwa działalność nie była tylko wiszeniem na linach - podkreślił.
- Największą wartością spółdzielni byli ludzie. Praca fizyczna była ważna, ale nie najważniejsza - podsumował Marek Kotlarz.
Film wyemituje TVP2.
(wie)

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież