Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Największą wartością byli ludzie

altHistoria Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik” to nie tylko utrwalenie dramatycznych lat osiemdziesiątych, ale też opowieść o przyjaźni i solidarności – podkreślali goście premiery filmu o Spółdzielni.

Galeria zdjęć z premiery w kinie Neptun - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=96

Film dokumentalny Jacka Knoppa opowiada historię legendarnej Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik”. Powstała w latach osiemdziesiątych firma była nie tylko miejscem pozwalającym utrzymać się i zarabiać wielu ówczesnym gdańskim opozycjonistom, ale stworzyła grupę zaangażowanych działaczy, z których wielu po 1989 roku zajęło centralne miejsca na scenie politycznej. Prezesem spółdzielni był nieżyjący Marszałek Sejmu Maciej Płażyński, członkami m.in. premier Donald Tusk, bracia Rybiccy, Jerzy Borowczak, Roman Rojek (dzisiejszy współwłaściciel Atlasu), Mariusz Wilk, Michał Kapusta, Robert Krygier i wielu innych.
- Brakuje opowieści o dniu powszednim tamtych lat i właśnie ten film dużo o tej codzienności może powiedzieć – tłumaczył motywy powstania filmu Jacek Fuksiewicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W debacie po filmie pojawiło się pytanie o sukces „Świetlika”.
- Głównym konkurentem był Alpinex, ale myśmy ich przerośli, często potrzebne były różne technologiczne nowinki, które to nam udawało się wymyślić – tłumaczył Marek H. Kotlarz.
- Udało się w sensie gospodarczym, ale też udało się stworzyć zespół ludzi. Chcieliśmy wyzwolić się spod kontroli państwa – dodał Tomasz Chodnikiewicz.


alt


Jak Świetlik funkcjonował w systemie kontroli opartym na SB?
- Nie byli w stanie nadążyć i śledzić nas wszystkich przez cały czas, a my pracowaliśmy w całej Polsce, Rzeszowie, Warszawie, na Śląsku – twierdzi Kotlarz. - Co jakiś czas pojawiał się jakiś facet z urzędu skarbowego, który gmerał po aktach, ale nie mógł nic znaleźć – wyjaśnił.
- Wzajemne zaufanie było w spółdzielni największe i najgłębsze. Do Świetlika, wchodziło się „z polecenia”, więc tam nie było łatwo trafić, nie było ludzi przypadkowych – tłumaczyli dawni „Świetlikowcy”.

Podkreślano, że środowisko Świetlika tworzyły bardzo różnorodne postacie, prawicowcy, socjaliści, Żydzi, członkowie Ruchu Młodej Polski i anarchiści z ruchu Wolność i Pokój.
- Śmialiśmy się z Maćkiem, że młodzi z Wolności i Pokoju, która protestowała przeciwko budowie elektrowni jądrowej, przy której budowie pomagał Świetlik, w ciągu dnia będą pracowali, a po pracy, będą wracać, żeby przypinać się protestując przeciw budowie – wspominał Kotlarz.

Nie obyło się bez kontrowersji wokół doboru bohaterów filmu.
- Nie można z Płażyńskiego robić liberała – protestował dawny członek spółdzielni Jerzy Kowalski. - [W filmie] Nie było prezesa rady nadzorczej Mirka Rybickiego, Antoniego Grabarczyka. Ktoś nas nadzorował, nie wiem, czy to było pod kontrolą SB. Nie wiem, ale chciałbym się dowiedzieć. Ta dzisiejsza Polska nie jest taka oczywista. Nie należy fałszować historii - komentował Kowalski.

- W gruncie rzeczy wymyśliliśmy najbardziej trwałą organizację opozycyjną – przedsiębiorstwo. Można rozwiązać partię czy związek zawodowy, ale jak zakazać działania przedsiębiorstwa? -  pytał Kotlarz.

- Pracowałem od lutego 82 roku w Alpineksie [konkurencyjnej firmie - dop. JW] przez 2 lata – opowiadał Michał Kapusta. – Można powiedzieć, że warunki tam były podobne, jednak nie spotkałem tam takiego środowiska jak w Świetliku, chociaż też wisieliśmy tam na linach o grubości 18 milimetrów. Odpowiedź na pytanie o sukces: nie chodziło tylko o pracę, były wartości polityczne, patriotyczne, socjalne, a praca na wysokości była tylko źródłem utrzymania. Prawdziwa działalność nie była tylko wiszeniem na linach - podkreślił.
- Największą wartością spółdzielni byli ludzie. Praca fizyczna była ważna, ale nie najważniejsza - podsumował Marek Kotlarz.
Film wyemituje TVP2.
(wie)

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież