Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dni wolne są po to aby kontemplować misterium Zmartwychwstania

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
piątek, 02 kwietnia 2021 12:36

altPatrząc na kolorowe zajączki, na koszyczki i kartki z pisankami lub zajączkami i kwiatuszkami warto poświęcić w ten wyjątkowy czas pandemii i Wielkanocy nieco czasu na zastanowienie się co my właściwie świętujemy, my chrześcijanie...


Zmartwychwstanie Pana daje nadzieję w trudnym czasie. W Wielkopiątkowy poranek nie było nadziei. Prokurator Judei, przymuszony przez Sanhedryn i tłum, Poncjusz Piłat, polityk wytrawny i doświadczony, urzędujący w mieście o tyle wyjątkowym, co zadziwiającym - w Jerozolimie, od lat 7, ogłosił referendum.


Nim nakazał umieścić na krzyżu treść zarzutu, na podstawie którego skazał Jezusa Chrystusa na śmierć - „INRI” (Jezus Nazareńczyk Król Żydowski, co było powodem zatargu z arcykapłanem, który kazał prokuratorowi poprawić treść: „nie pisz, że on był królem żydowskim, napisz, że on powiedział, że jest królem”, na co Piłat rzekł: Quod scripsi, scripsi!) usłyszał wynik głosowania: "Ukrzyżuj!". Wbrew sobie odpowiedział tłumowi: „Ecce homo!”. Piłat umył ręce przed tłumem, który domagał się ukrzyżowania Jezusa: „Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz”. Jezus został oskarżony o to, że podburzał tłumy, aby m.in. nie płaciły podatków Cezarowi i kazał nazywać siebie królem żydowskim. Piłat, jako namiestnik Rzymu, był odpowiedzialny za pobór podatków („nie jesteś przyjacielem Cezara”). Dlatego, jako człowiek koniunkturalny, musiał przeprowadzić proces i potwierdzić winę zarzucaną Nazarejczykowi przez Sanhedryn.


W bazylice Santa Croce in Gerusalemme w Rzymie, nieopodal Porta Maggiore, przechowywana jest Titulus Damnationis – tablica z tytułem winy Jezusa z Nazaretu.


Symboliczna jest też historia Szymona Piotra (Kefasa). Oto najbliższy uczeń Zbawiciela w piątek o świcie skamlał przepytywany przy ognisku: „Nie znam tego człowieka”.


Tyle treści do rozważań...


Wielkanoc 2021 wypada w tym roku na 4 kwietnia. Niedziela Zmartwychwstania jest wolna - bez dyskusji. Wolny od pracy jest świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, gdyż chrześcijaństwo dodało do Zmartwychwstania oczyszczającą symbolikę wody.


Diaspora żydowska i państwo Izrael na święto Paschy (Pesach), na pamiątkę ominięcia „Domu Izraela” przez Anioła Śmierci w Egipcie, mają pięć dni wolnych od pracy. Pesach tak, jak Wielkanoc, zależna jest od faz Księżyca, w tym roku przypada od sobotniego wieczoru 27 marca do niedzieli wieczór 4 kwietnia.


Jak świętują chrześcijanie? W luterańskiej Norwegii wolne zaczyna się od środy w południe. Wolny od pracy będzie świąteczny poniedziałek 5 kwietnia, tak jak w Hiszpanii i w Danii (wolny jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i poniedziałek). Szwedzi i Finowie mają Wieki Piątek i świąteczny poniedziałek.


RFN to republika federalna. Święta wolne od pracy zależy od dominującego wyznania. W każdym landzie Wielki Piątek (Karfreitag) i Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) są wolne. Podobnie w Szwajcarii, niezależnie od kantonu, w Austrii, w Czechach i Słowacji. Protestanckie Anglia i Walia oraz Irlandia Płn. (Ulster) mają wolny Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny, a Szkocja Wielki Piątek.


W specyficznych ze względów historycznych, obyczajowych, narodowych, religijnych i światopoglądowych, rządzonych przez członków rozmaitych lóż masońskich prezydentów USA tylko niedziela jest wolna. Nie wolno jednak ograniczać praktyk religijnych. Pierwsza poprawka do Konstytucji USA z 1791 roku głosi, że Kongres nie ustanowi ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych; ani ustaw ograniczających wolność słowa lub prasy, lub naruszających prawo do pokojowych zgromadzeń i wnoszenia do rządu petycji o naprawę krzywd.


W prawosławiu Wielkanoc, zgodnie z kalendarzem juliańskim, wypada później. Prawosławna Pascha w 2021 roku wypada 2 maja - w Rosji po wolnym od pracy Święcie Wiosny i Pracy (niegdyś, w ZSRS świętowano 1 maja jako Święto Pracy).


My, w katolickim kraju, jeszcze w katolickim kraju, nie mamy państwowego wolnego od pracy Wielkiego Piątku. Czas to zmienić!

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież