Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Trudno rozmawiać o przestrzeni publicznej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 września 2010 12:41

altW piątek, w klubie Buffet na terenie Stoczni Gdańskiej odbyła się burzliwa dyskusja na temat przestrzeni miejskiej.


Organizatorzy, członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, pytali miejskich decydentów o, ich zdaniem, błędną politykę dotyczącą remontów. Działacze FRAG prezentowali zdjęcia, na których wskazywali liczne błędy dotyczące aranżacji przestrzeni miejskiej.
Spotkali się z emocjonalną odpowiedzią.


- Ja się w Gdańsku urodziłem – odpowiedział Radny Marek Bumblis (PO). – Czuję jakby pan mi żonę obrażał. Bo ja Gdańsk kocham. Pan głosi szereg nieprawdziwych opinii na temat tego, że moja żona ma zmarszczki, że moja żona nie kupiła sobie nowego płaszcza i tak dalej. Dwadzieścia lat to mało w historii miasta, które zostało zniszczone nie tylko przez wojnę, ale też przez pięćdziesiąt lat komunizmu, chociaż tego okresu nie można całkowicie do lamusa wyrzucić, ponieważ znaleźli się ludzie, którzy oddali swoje wszystkie siły i w latach pięćdziesiątych podnieśli z ruin i ocalili ducha Gdańska i to jest bardzo ważne.
Radny tłumaczył, że wytykane błędy wynikają z konieczności stworzenia nowej przestrzeni w miejscu zniszczonych historycznych budynków, a miejskie pieniądze służą konserwacji istniejących cennych zabytków.

Rozmawiamy o różnych rzeczach

- Nie chodzi o to, że Gdańsk nic nie robi, chodzi o to, jak przeprowadza się remonty, które są realizowane, jak są wydawane pieniądze – tłumaczył Michał Szymański z FRAG.
Oponenci odpowiadali, że gdańska starówka jest większa od Krakowskiej czy Wrocławskiej, a miasto remontuje także Oliwę i planuje rewitalizację ul. Wajdeloty we Wrzeszczu.
- Rozmawiamy o różnych rzeczach. Często jest tak, że jest przetarg i to, co wyjdzie, to jest kwestia wykonawcy – tłumaczył Jarosław Paczos, członek FRAG.
- Powiem szczerze, ja bym wolał, żeby zamiast dwóch ulic zrobić jedną, ale porządnie, a druga żeby poczekała – dopowiedział Michał Szymański.  
- To jest pytanie, na które trzeba za każdym razem odpowiadać. Są takie ulice, gdzie trzeba zrobić jedną zamiast dwóch, ale czasami trzeba zrobić obie. Są różne rozstrzygnięcia, bo różne sytuacje – mówił Andrzej Duch, dyrektor wydziału urbanistyki, architektury i ochrony zabytków UM.


alt


             Michał Szymański w trakcie prezentacji               


Nieobecni wiedzą
Pokazano następną prezentację zdjęć skandalicznie wyglądających miejskich trawników (np. naprzeciwko Akademii Muzycznej, przy ul. Łąkowej) płotów (przy ul. Partyzantów, przy ul. Świętokrzyskiej), budynków (dawny sklep rybny przy ul. Długie Ogrody), „parkingów” (np. przy Muzeum Narodowym, na ul. Toruńskiej).
- Nawołuję do elementarnej gospodarności, żeby miasto poczuło się nie administratorem, ale żeby poczuło się gospodarzem, żeby się wstydziło za ten cały bałagan, który toleruje. To można zrobić niewielkimi środkami, wystarczy robić audyty, wystarczy napominać tych, którzy są odpowiedzialni za dany fragment – tłumaczył Jarosław Paczos. – Istnieją podstawy prawne: Uchwały Rady Miasta Gdańska i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Przecież strażnicy mogą wręczać mandaty.


Nie przybyli zaproszeni przedstawiciele Zieleni Miejskiej ani Nadzoru Budowlanego. Miejscy urzędnicy wykorzystywali tę sytuację i tłumaczyli, że to do nich pretensje powinni mieć organizatorzy spotkania i z nimi rozmawiać.


Próbowano poruszyć sprawę reklam w przestrzeni miejskiej, które często pojawiają się na przykład na rusztowaniach przy fasadach budynków, w którym miesiącami (latami) nie odbywa się żaden remont (jak w przypadku dawnej przychodni kolejarskiej przy Dworcu Głównym).

W Polsce nie umiemy rewitalizować

Zademonstrowano ciekawy projekt rewitalizacji centrum Pruszcza Gdańskiego.
Na koniec o sytuacji polskich planów rewitalizacyjnych opowiedział specjalista w zakresie rewitalizacji miast, kierownik prac rewitalizacyjnych w Lubece i Frankfurcie nad Odrą, dr Andreas Billert.


alt


      Andreas Billert opowiada o różnicach między rewitalizacją, a gentryfikacją               


Billert mówił między innymi o brakach w prawie krajowym i nieświadomości władz miejskich, które prowadzą do zaprzepaszczenia szansy, jaką może być rewitalizacja. Opowiadał o częstej w Unii Europejskiej praktyce wykorzystywania Ustawy Rewitalizacyjnej, pozwalającej „zamrozić” na pewien okres ceny gruntów leżących na odnawianym obszarze i tym samym zapobiegać spekulacji.
Ekspert tłumaczył, że brak odpowiedniego zarządzania miastem prowadzi w takich sytuacjach do gentryfikacji, czyli podniesienia cen mieszkań zmuszających dotychczasowych mieszkańców do wyprowadzki.

Uczmy się na cudzych błędach

Billert ostrzegał przed taką polityką i mówił o błędach popełnionych w Poznaniu, gdzie wskutek wprowadzania polityki „Programu Stu Kamienic” (remonty wybranych ciekawych architektonicznie kamienic komunalnych, z których mieszkańców przeniesiono  do innych mieszkań, a kamienice trafiły na rynek w wysokich cenach) i rewitalizacji położonej centralnie, ale zaniedbanej dzielnicy Śródka, gdzie zbudowano nowy most i przeprowadzono remonty, wskutek czego ceny mieszkań wzrosły dramatycznie zmuszając dotychczasowych mieszkańców do wyprowadzenia się.
- Zarządzanie miastem polega obecnie na tym, by wędrujący kapitał ukierunkować na takie cele, by mogły przynieść pożytek publiczny – podkreślił na koniec Billert.
Jacek Wierciński
Fot. Maciej Bućko        

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież