Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiety Pomorza: integracja i wskazanie problemów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 grudnia 2009 12:09


„Głos kobiet Pomorza”

to tytuł konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 30 listopada, w Sali Prezydialnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Celem spotkania była integracja lokalnych środowisk kobiecych oraz wskazanie władzom problemów mieszkanek naszego województwa.
Oficjalnie zapowiadany wojewoda pomorski Roman Zaborowski uczestniczył tylko w części spotkania, nie wysłuchał więc, niestety, wszystkich ważnych wystąpień pań przybyłych z różnych stron województwa.


Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, wygłosiła na początku krótkie przemówienie, wysłuchała kilku wystąpień i opuściła salę by powrócić na podsumowanie debaty.


- Problemem kobiet Pomorza jest duża zachorowalność na raka, w tym raka piersi - powiedziała „Gazecie Gdańskiej” Małgorzata Tarasiewicz, dyrektor NEWW Polska. – Na zbadanie dlaczego tak się dzieje powinny być przeznaczone pieniądze. Chodzi o zdiagnozowanie przyczyn. Problem przemocy wobec kobiet obecny jest w całej Polsce i na świecie. Jedyna kwestią, która nas różni od Europy Zachodniej jest to, że nie spełniamy standardów unijnych jeżeli chodzi o liczbę schronisk przypadających na określoną grupę mieszkańców. Te kobiety nie mają się gdzie ukryć. My jako stowarzyszenie udzielające porad prawnych załatwiałyśmy jednej pani lokum w akademiku. Takie miejsca są ale jest ich zdecydowanie za mało.


- Hania Brejwo, wójt gminy Pszczółki mówiła o tym, że jeżeli jest się kobietą wielską, lepiej się nie urodzić, jeżeli jest się kobietą z niepełnosprawnością, to samo – powiedziała Marika Lisowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. – Jeżeli jest się kobieta chorą, starszą, również taka kobieta nie ma u nas miejsca. Jeżeli jest się Żydówką, jeżeli jest się kobietą z inną orientacją seksualną, jeżeli jest się nie ogólnonarodowego wyznania to lepiej w Polsce nie mieszkać, lepiej tutaj nie żyć, najlepiej stąd po prostu wyjechać. Dziękujemy Małgorzacie Sworobowicz–Kempie, pełnomocnikowi Wojewody Pomorskiego ds. Różnego Traktowania, która wykonała niesamowitą pracę żeby nas tutaj zgromadzić, żebyśmy wszystkie mogły się zjednoczyć, żebyśmy jednak spróbowały się zintegrować.


O projekcie ustawy o żłobkach, która powinna wejść w życie od czerwca 2010 roku mówiła posłanka na Sejm RP Agnieszka Pomaska.


- Założenia ustawy są takie, żeby po pierwsze trochę ułatwić powstawanie nowych żłobków a jednocześnie wprowadzić nowe formy opieki nad dziećmi do lat 3, w wyjątkowych okolicznościach do lat 4. Projekt ma na celu także to, o czym panie mówiły, zwiększenie aktywności zawodowej kobiet.
Ustawa zakłada wprowadzenie czterech form opieki: żłobki, które istnieją, ale które nie mają być zakładami opieki zdrowotnej i będzie dużo łatwiej je założyć i prowadzić. Klub dziecięcy, który będzie umożliwiał opiekę nad dziećmi od roku do lat 3 maksymalnie do 25 godzin tygodniowa. Dzienny opiekun – dawać będzie możliwość opieki w domu nad dziećmi od 20 tygodnia do 3 lat. I proponuje się uregulowanie funkcji niani, zachęcenie, aby tę prace zalegalizować, bo tutaj szara strefa jest ogromna.


Przed rozpoczęciem spotkania w hallu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę pt. „Polki w Parlamencie”.
Katarzyna Korczak


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież