Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiety Pomorza: integracja i wskazanie problemów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 grudnia 2009 12:09


„Głos kobiet Pomorza”

to tytuł konferencji, która odbyła się w poniedziałek, 30 listopada, w Sali Prezydialnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Celem spotkania była integracja lokalnych środowisk kobiecych oraz wskazanie władzom problemów mieszkanek naszego województwa.
Oficjalnie zapowiadany wojewoda pomorski Roman Zaborowski uczestniczył tylko w części spotkania, nie wysłuchał więc, niestety, wszystkich ważnych wystąpień pań przybyłych z różnych stron województwa.


Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, wygłosiła na początku krótkie przemówienie, wysłuchała kilku wystąpień i opuściła salę by powrócić na podsumowanie debaty.


- Problemem kobiet Pomorza jest duża zachorowalność na raka, w tym raka piersi - powiedziała „Gazecie Gdańskiej” Małgorzata Tarasiewicz, dyrektor NEWW Polska. – Na zbadanie dlaczego tak się dzieje powinny być przeznaczone pieniądze. Chodzi o zdiagnozowanie przyczyn. Problem przemocy wobec kobiet obecny jest w całej Polsce i na świecie. Jedyna kwestią, która nas różni od Europy Zachodniej jest to, że nie spełniamy standardów unijnych jeżeli chodzi o liczbę schronisk przypadających na określoną grupę mieszkańców. Te kobiety nie mają się gdzie ukryć. My jako stowarzyszenie udzielające porad prawnych załatwiałyśmy jednej pani lokum w akademiku. Takie miejsca są ale jest ich zdecydowanie za mało.


- Hania Brejwo, wójt gminy Pszczółki mówiła o tym, że jeżeli jest się kobietą wielską, lepiej się nie urodzić, jeżeli jest się kobietą z niepełnosprawnością, to samo – powiedziała Marika Lisowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. – Jeżeli jest się kobieta chorą, starszą, również taka kobieta nie ma u nas miejsca. Jeżeli jest się Żydówką, jeżeli jest się kobietą z inną orientacją seksualną, jeżeli jest się nie ogólnonarodowego wyznania to lepiej w Polsce nie mieszkać, lepiej tutaj nie żyć, najlepiej stąd po prostu wyjechać. Dziękujemy Małgorzacie Sworobowicz–Kempie, pełnomocnikowi Wojewody Pomorskiego ds. Różnego Traktowania, która wykonała niesamowitą pracę żeby nas tutaj zgromadzić, żebyśmy wszystkie mogły się zjednoczyć, żebyśmy jednak spróbowały się zintegrować.


O projekcie ustawy o żłobkach, która powinna wejść w życie od czerwca 2010 roku mówiła posłanka na Sejm RP Agnieszka Pomaska.


- Założenia ustawy są takie, żeby po pierwsze trochę ułatwić powstawanie nowych żłobków a jednocześnie wprowadzić nowe formy opieki nad dziećmi do lat 3, w wyjątkowych okolicznościach do lat 4. Projekt ma na celu także to, o czym panie mówiły, zwiększenie aktywności zawodowej kobiet.
Ustawa zakłada wprowadzenie czterech form opieki: żłobki, które istnieją, ale które nie mają być zakładami opieki zdrowotnej i będzie dużo łatwiej je założyć i prowadzić. Klub dziecięcy, który będzie umożliwiał opiekę nad dziećmi od roku do lat 3 maksymalnie do 25 godzin tygodniowa. Dzienny opiekun – dawać będzie możliwość opieki w domu nad dziećmi od 20 tygodnia do 3 lat. I proponuje się uregulowanie funkcji niani, zachęcenie, aby tę prace zalegalizować, bo tutaj szara strefa jest ogromna.


Przed rozpoczęciem spotkania w hallu Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę pt. „Polki w Parlamencie”.
Katarzyna Korczak


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież