Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni?

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 27 stycznia 2021 15:22

Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi Strabag, który budował w latach 2017-2018 nowoczesną Metropolitalną Szkołę Podstawową w Kowalach. Spółka podjęła się tego dzieła na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.


Koncern Strabag SE, spółka budowlana mająca siedzibę w Wiedniu, notowana na Börse we Frankfurcie n. Menem, nie zwykł rezygnować z żadnego euro. To jest dobrze i po kupiecku. Już Reymont to przewidział: „Ja jestem Buchholz! Ja mogę mieć co mnie spodoba się!”. Pełnomocnik koncernu zapytał więc zapewne: „Pan masz pieniądze przy sobie?”.
- Spółka Strabag w dniu 14 sierpnia 2019 r. złożyła w sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie roszczenia związanego z realizacją Umowy na zadanie p.n. "Budowa obiektu szkolnego w Kowalach na terenie Gminy Kolbudy przy ul. Apollina". Gminy Partnerskie tj. Gmina Kolbudy, Gmina Miasta Gdańska, Gmina Pruszcz Gdański, reprezentowane przez DRMG, przystąpiły do rozmów celem polubownego zakończenie powstałego sporu (Reymont: „A jak każdy zapłaci, to będzie śmiały” – dop. red.). W wyniku negocjacji uznano roszczenie w zakresie robót dodatkowych za niezasadne, natomiast w odniesieniu do zwiększonych kosztów ogólnych oraz waloryzacji cen uznano zasadność dla kwoty 2 000 000,00 zł brutto – informuje nas gdański magistrat.


Dlaczego jednak wypłatę dodatkowej kwoty wzięła na siebie Gmina Gdańsk, skoro jest to teren gminy Kolbudy, a w inwestycji partycypuje też Pruszcz Gdański?
- Zgodnie z zawartą 27 września 2016 r. Umową Partnerstwa w sprawie finansowania robót w ramach Przedsięwzięcia oraz zawartym 19 marca 2018 r. Porozumieniem w sprawie założenia i prowadzenia szkoły podstawowej w miejscowości Kowale dla uczniów zamieszkałych na terenie Gmin: Kolbudy, Gdańsk oraz Pruszcz Gdański, udział Gminy Miasta Gdańska wynosi 37,32%. Z tytułu w/w ugody, Gmina Miasta Gdańska wypłaciła Spółce Strabag kwotę 746.400,00 zł, stanowiącą 37,32 % uznanej kwoty (2.000.000,00 zł x 37,32%= 746.400zł). Zawarcie przed Sądem w dniu 15 grudnia 2020 r. przedmiotowej ugody wyczerpuje wszystkie roszczenia Wykonawcy związane z realizacją zadania p.n. „Budowa obiektu szkolnego w Kowalach na terenie Gminy Kolbudy przy ul. Apollina – wylicza skrupulatnie inspektor Izabela Kozicka-Prus z Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska.


Gdańsk czy Kowale - to margines aktywności tej mającej 150 lat tradycji gigantycznej firmy. Nie dziwi nic. Chwali się Strabag nawet budową ambasady RP w Berlinie, w której urzęduje mąż prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej, ambasador Andrzej Przyłębski.
– Cieszymy się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrało ofertę STRABAG do budowy reprezentacyjnego obiektu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie – czytamy w komunikacie szacownej firmy.


Obiekt powstanie przy alei Unter den Linden. Kto ma udziały w tej austriackiej grupie budowlanej nie interesowało naszych służb? Odpowiedź na to pytanie jest ważniejsza niż wraże „błyskawice”, całe tabuny LGBTQ i rozmaite pożółkłe fiszki z przepastnych archiwów.
Dzięki zmianie nazwy Bauholding STRABAG SE na STRABAG SE oraz połączeniu FIMAG ze spółką - STRABAG SE stał się spółką główną koncernu. W Niemczech budownictwo ogólne i inżynieryjne STRABAG AG zostało sprzedane Ed. Züblin AG w 2006 r. W kwietniu 2007 roku zostaje podany do wiadomości trzeci główny strategiczny i akcjonariusz STRABAG SE: Rasperia Trading Limited, spółka holdingowa rosyjskiego wpływowego przemysłowca Olega Deripaski, która ma udział w kapitale akcyjnym STRABAG SE. Powiększono wartość kapitału zakładowego STRABAG SE, wynoszącego 70 mln €, o bagatela (!) 25 mln € na 95 mln €, a dotychczasowi akcjonariusze STRABAG SE sprzedali część udziałów Rasperia Trading Limited. Inni główni gracze, dzięki serii większych transakcji zakupowych, to Adanti SpA, Kirchner Holding GmbH, F. Kirchhoff AG raz Deutsche Telekom Immobilien i Service GmbH.

Tyle i aż tyle.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież