Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
środa, 01 kwietnia 2020 18:43
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony k ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 lipca 2019 08:42

altJarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska liderów list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Obaj to pierwszoplanowi uczestnicy poważnych kampanii politycznych - J. Sellin zabiega o muzeum na Westerplatte, a M. Horała negliżuje politykę podatkową koalicji PO-PSL, która doprowadziła do powstania luki w VAT.


Minister Jarosław Sellin po raz kolejny otwiera listę PiS w okręgu nr 25. W 2015 roku zebrał głosy 34 997 obywateli, najwięcej z wszystkich kandydatów PiS na Pomorzu. Startujący wtedy z trzeciego miejsca listy Andrzej Jaworski, dwukrotnie przechodzący do II tury wyborów prezydenckich, został wskazany przez 25 875 wyborców. Mandaty posłów zdobyli także, z poparciem ponad 10 tys. Pomorzan, Tadeusz Cymański - 13 126 i Kazimierz Smoliński -12 424. Piątym posłem PiS został Jan Kilian ze Starogardu, któremu zaufało 6678 osób. Po transferze A. Jaworskiego z polityki do biznesu zwolniony mandat objął znany gdański kardiolog, prof. Grzegorz Raczak. Na liście PiS było wtedy wielu polityków tej formacji m.in. Grzegorz Strzelczyk, Karol Guzikiewicz, Aleksandra Jankowska, Marian Szajna, a także debiutantka Natalia Nitek, dziś żona Kacpra Płażyńskiego, szefa opozycyjnego kubu PiS w radzie miasta, którego start w okręgu 25 jesienią jest bardzo prawdopodobny.


W wyborach 2015 PiS uzyskało w okręgu gdańskim ok. 126 tys głosów, co przełożyło się na 29,6 proc. poparcia, o 5 proc. mniej niż PO. W samym Gdańsku PiS uzyskał 28,09 ogółu głosów, o 9 procent mniej niż PO, ale o ponad 20 procent więcej niż Kukiz 15 i Zjednoczona Lewica. Wygrał wtedy w 2 kaszubskich powiatach, notując rekordowe poparcie w gminie Sierakowice. Ostatnie wybory do europarlamentu pokazały poważny wzrost zaufania dla tej formacji, która wygrała wybory w 5 powiatach.


W okręgu nr 26, obejmującym Gdynię i Słupsk, Prawo i Sprawiedliwość przegrało z PO tylko o 2,2 procenta, odnotowując poparcie na poziomie 31,22 proc. Na kandydatów partii J. Kaczyńskiego głosowało 145 tys. Pomorzan, o 11 tysięcy mniej niż na kandydatów Ewy Kopacz. PiS o ponad 20 punktów wyprzedziło Kukiza 15 i Zjednoczoną Lewicę.


Marcin Horała, który jesienią 2019 poprowadzi listę PiS, cztery lata temu zdobył mandat startując z 6 miejsca, zbierając głosy ponad 10,5 tys. obywateli. Jej liderka, zmarła w trakcie kadencji posłanka Jolanta Szczypińska, została wybrana do Sejmu głosami ponad 31 tys. mieszkańców. Bardzo dobre wyniki uzyskali także zajmujący odpowiednio drugie i trzecie miejsce Janusz Śniadek - 26,6 tys. i Dorota Arciszewska-Mielewczyk - 25 tys. Przepustki do parlamentu zdobyli także Jan Klawiter - 7,3 tys. głosów i Aleksander Mrówczyński - 5,8 tys. głosów. Ponad 5 tys. wskazań zebrali również dzisiejszy szef klubu PiS w sejmiku pomorskim Jerzy Barzowski i ostatni na liście Piotr Muller, obecnie rzecznik rządu premiera Morawieckiego. W kampanii brali udział m.in. Roman Dambek, radny sejmiku i Piotr Karczewski, b. wojewoda.


Po eksmisji z PO lidera jej listy w tym okręgu, b. ministra spraw wewnętrznych Marka Biernackiego, który w 2015 został wybrany do sejmu przez 42,5 tys. obywateli, Platforma Obywatelska może mieć poważny kłopot z utrzymaniem niewielkiej przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością w tym okręgu, a Marcin Horała... szansę na zmianę geografii politycznej na północ od Gdańska.

(gam)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież