Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ... Ile kosztuje pojednanie? 250 złotych, ale w promocji i z ”bożą pomocą”... » Ile kosztuje pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie? Jeśli wierzyć promocyjnej ofercie Fundacji Pojed... „Gdański Styczeń” - nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek... » „Gdański Styczeń” to nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z jed... CBA wzięło pod lupę lidera PO na Pomorzu » Przedwyborcze wakacje są gorące. Odczuje to m.in. Sławomir Neumann, poseł klubu PO-KO i lider Platfo... Zaproszenie na III Pomorski Piknik Strzelecki » W niedzielę 11 sierpnia, w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się III Pomorski Piknik Strzelecki. Organi... Stowarzyszenie Godność: Nie ma powodów, Młodzi Włodarze naszego wspani... » Stowarzyszenie Godność, którego członkowie m.in. doprowadzili do przywrócenia krzyża nad mogiłami ob...
Reklama
Marek Biernacki: Demokracja liczy głowy, a nie je rozbija
czwartek, 25 lipca 2019 17:23
Marek Biernacki: Demokracja liczy głowy, a nie je rozbija
Z Markiem Biernackim, członkiem Koalicji Polskiej, opozycjonistą, w ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 lipca 2019 08:42

altJarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska liderów list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Obaj to pierwszoplanowi uczestnicy poważnych kampanii politycznych - J. Sellin zabiega o muzeum na Westerplatte, a M. Horała negliżuje politykę podatkową koalicji PO-PSL, która doprowadziła do powstania luki w VAT.


Minister Jarosław Sellin po raz kolejny otwiera listę PiS w okręgu nr 25. W 2015 roku zebrał głosy 34 997 obywateli, najwięcej z wszystkich kandydatów PiS na Pomorzu. Startujący wtedy z trzeciego miejsca listy Andrzej Jaworski, dwukrotnie przechodzący do II tury wyborów prezydenckich, został wskazany przez 25 875 wyborców. Mandaty posłów zdobyli także, z poparciem ponad 10 tys. Pomorzan, Tadeusz Cymański - 13 126 i Kazimierz Smoliński -12 424. Piątym posłem PiS został Jan Kilian ze Starogardu, któremu zaufało 6678 osób. Po transferze A. Jaworskiego z polityki do biznesu zwolniony mandat objął znany gdański kardiolog, prof. Grzegorz Raczak. Na liście PiS było wtedy wielu polityków tej formacji m.in. Grzegorz Strzelczyk, Karol Guzikiewicz, Aleksandra Jankowska, Marian Szajna, a także debiutantka Natalia Nitek, dziś żona Kacpra Płażyńskiego, szefa opozycyjnego kubu PiS w radzie miasta, którego start w okręgu 25 jesienią jest bardzo prawdopodobny.


W wyborach 2015 PiS uzyskało w okręgu gdańskim ok. 126 tys głosów, co przełożyło się na 29,6 proc. poparcia, o 5 proc. mniej niż PO. W samym Gdańsku PiS uzyskał 28,09 ogółu głosów, o 9 procent mniej niż PO, ale o ponad 20 procent więcej niż Kukiz 15 i Zjednoczona Lewica. Wygrał wtedy w 2 kaszubskich powiatach, notując rekordowe poparcie w gminie Sierakowice. Ostatnie wybory do europarlamentu pokazały poważny wzrost zaufania dla tej formacji, która wygrała wybory w 5 powiatach.


W okręgu nr 26, obejmującym Gdynię i Słupsk, Prawo i Sprawiedliwość przegrało z PO tylko o 2,2 procenta, odnotowując poparcie na poziomie 31,22 proc. Na kandydatów partii J. Kaczyńskiego głosowało 145 tys. Pomorzan, o 11 tysięcy mniej niż na kandydatów Ewy Kopacz. PiS o ponad 20 punktów wyprzedziło Kukiza 15 i Zjednoczoną Lewicę.


Marcin Horała, który jesienią 2019 poprowadzi listę PiS, cztery lata temu zdobył mandat startując z 6 miejsca, zbierając głosy ponad 10,5 tys. obywateli. Jej liderka, zmarła w trakcie kadencji posłanka Jolanta Szczypińska, została wybrana do Sejmu głosami ponad 31 tys. mieszkańców. Bardzo dobre wyniki uzyskali także zajmujący odpowiednio drugie i trzecie miejsce Janusz Śniadek - 26,6 tys. i Dorota Arciszewska-Mielewczyk - 25 tys. Przepustki do parlamentu zdobyli także Jan Klawiter - 7,3 tys. głosów i Aleksander Mrówczyński - 5,8 tys. głosów. Ponad 5 tys. wskazań zebrali również dzisiejszy szef klubu PiS w sejmiku pomorskim Jerzy Barzowski i ostatni na liście Piotr Muller, obecnie rzecznik rządu premiera Morawieckiego. W kampanii brali udział m.in. Roman Dambek, radny sejmiku i Piotr Karczewski, b. wojewoda.


Po eksmisji z PO lidera jej listy w tym okręgu, b. ministra spraw wewnętrznych Marka Biernackiego, który w 2015 został wybrany do sejmu przez 42,5 tys. obywateli, Platforma Obywatelska może mieć poważny kłopot z utrzymaniem niewielkiej przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością w tym okręgu, a Marcin Horała... szansę na zmianę geografii politycznej na północ od Gdańska.

(gam)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież