Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 14 lipca 2019 08:42

altJarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska liderów list w jesiennych wyborach parlamentarnych. Obaj to pierwszoplanowi uczestnicy poważnych kampanii politycznych - J. Sellin zabiega o muzeum na Westerplatte, a M. Horała negliżuje politykę podatkową koalicji PO-PSL, która doprowadziła do powstania luki w VAT.


Minister Jarosław Sellin po raz kolejny otwiera listę PiS w okręgu nr 25. W 2015 roku zebrał głosy 34 997 obywateli, najwięcej z wszystkich kandydatów PiS na Pomorzu. Startujący wtedy z trzeciego miejsca listy Andrzej Jaworski, dwukrotnie przechodzący do II tury wyborów prezydenckich, został wskazany przez 25 875 wyborców. Mandaty posłów zdobyli także, z poparciem ponad 10 tys. Pomorzan, Tadeusz Cymański - 13 126 i Kazimierz Smoliński -12 424. Piątym posłem PiS został Jan Kilian ze Starogardu, któremu zaufało 6678 osób. Po transferze A. Jaworskiego z polityki do biznesu zwolniony mandat objął znany gdański kardiolog, prof. Grzegorz Raczak. Na liście PiS było wtedy wielu polityków tej formacji m.in. Grzegorz Strzelczyk, Karol Guzikiewicz, Aleksandra Jankowska, Marian Szajna, a także debiutantka Natalia Nitek, dziś żona Kacpra Płażyńskiego, szefa opozycyjnego kubu PiS w radzie miasta, którego start w okręgu 25 jesienią jest bardzo prawdopodobny.


W wyborach 2015 PiS uzyskało w okręgu gdańskim ok. 126 tys głosów, co przełożyło się na 29,6 proc. poparcia, o 5 proc. mniej niż PO. W samym Gdańsku PiS uzyskał 28,09 ogółu głosów, o 9 procent mniej niż PO, ale o ponad 20 procent więcej niż Kukiz 15 i Zjednoczona Lewica. Wygrał wtedy w 2 kaszubskich powiatach, notując rekordowe poparcie w gminie Sierakowice. Ostatnie wybory do europarlamentu pokazały poważny wzrost zaufania dla tej formacji, która wygrała wybory w 5 powiatach.


W okręgu nr 26, obejmującym Gdynię i Słupsk, Prawo i Sprawiedliwość przegrało z PO tylko o 2,2 procenta, odnotowując poparcie na poziomie 31,22 proc. Na kandydatów partii J. Kaczyńskiego głosowało 145 tys. Pomorzan, o 11 tysięcy mniej niż na kandydatów Ewy Kopacz. PiS o ponad 20 punktów wyprzedziło Kukiza 15 i Zjednoczoną Lewicę.


Marcin Horała, który jesienią 2019 poprowadzi listę PiS, cztery lata temu zdobył mandat startując z 6 miejsca, zbierając głosy ponad 10,5 tys. obywateli. Jej liderka, zmarła w trakcie kadencji posłanka Jolanta Szczypińska, została wybrana do Sejmu głosami ponad 31 tys. mieszkańców. Bardzo dobre wyniki uzyskali także zajmujący odpowiednio drugie i trzecie miejsce Janusz Śniadek - 26,6 tys. i Dorota Arciszewska-Mielewczyk - 25 tys. Przepustki do parlamentu zdobyli także Jan Klawiter - 7,3 tys. głosów i Aleksander Mrówczyński - 5,8 tys. głosów. Ponad 5 tys. wskazań zebrali również dzisiejszy szef klubu PiS w sejmiku pomorskim Jerzy Barzowski i ostatni na liście Piotr Muller, obecnie rzecznik rządu premiera Morawieckiego. W kampanii brali udział m.in. Roman Dambek, radny sejmiku i Piotr Karczewski, b. wojewoda.


Po eksmisji z PO lidera jej listy w tym okręgu, b. ministra spraw wewnętrznych Marka Biernackiego, który w 2015 został wybrany do sejmu przez 42,5 tys. obywateli, Platforma Obywatelska może mieć poważny kłopot z utrzymaniem niewielkiej przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością w tym okręgu, a Marcin Horała... szansę na zmianę geografii politycznej na północ od Gdańska.

(gam)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież