Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot... Patryk Jaki w Gdańsku: "Naprawę nie muszę być posłem i politykiem..." » Europoseł Suwerennej Polski, Patryk Jaki, spotkał się z mieszkańcami Gdańska w sali „Akwen” w budynk... 100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55

Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoich aktywnościach pozasądowych, w tym politycznych w przeszłości. Ujawniają aktywność w PZPR, SD, ZSL a nawet partii "V"; sędzia Alicja Bogucka, przewodnicząca II wydziału cywilnego SO w Gdańsku przyznała się do członkostwa w partii, której jeszcze nie było. Nadto w pomorskiej apelacji popularne jest członkostwo w związkach kynologicznych, wspólnotach mieszkaniowych, rozmaitych stowarzyszeniach prawników, są też przedstawiciele morsów i... Arsenal Football Club. Liczni przedstawiciele pomorskiej Temidy są członkami stowarzyszenia Iustitia.


Zupełnie jak świadkowie, których przesłuchują, sędziowie gubią się w szczegółach swoich wyborów politycznych, zasłaniają upływem czasu i niepamięcią. Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Roman Kowalkowski, przyznaje, że przed 29 grudnia roku 1989 był członkiem PZPR przy sądzie i prokuraturze w Kościerzynie: "nie pamiętam od kiedy, ale prawdopodobnie od 1987 roku". Sędzia nie pamięta też kiedy i w jaki sposób zakończyło się jego "członkostwo W TEJ partii". Jeśli nie pamięta demonstracyjnego zerwania z partią socjalistycznej sprawiedliwości społecznej, to zgodnie z kroniką wydarzeń politycznych, partia osierociła członków z końcem stycznia 1990 roku.


Zgodnie ze statutem PZPR, w jej poczet przyjmowano "ludzi pracy o poglądach zgodnych z ideami socjalizmu i celami partii, wyróżniających się postawą moralną i aktywnością społeczną, cieszących się zaufaniem swojego środowiska, oddanych sprawie socjalizmu in pragnących realizować linię partii".


W dążenia "do całkowitego zniesienia wyzysku człowieka przez człowieka(...)walce z wszelkimi przejawami pasożytnictwa społecznego, o całkowite zwycięstwo sprawiedliwych, socjalistycznych stosunków w mieście i na wsi" na krótko zaangażował się też sędzia Andrzej Czarnota, przewodniczący II wydziału karnego SA w Gdańsku. Decyzja o przyjęciu legitymacji PZPR 23 sierpnia 1988 roku wydaje się dziś cokolwiek lekkomyślna. Staż partyjny sędziego zakończył się w grudniu 1989 roku i nie przysporzył żadnych partyjnych awansów: "nie pełniłem żadnej funkcji"- chyba z ulgą podkreśla teraz. Ustawodawca zaś nie wymaga, by ujawniał wymaganą statutem pisemną deklarację o przyjęciu w poczet kandydatów, popartą opinią polecającą dwóch członków partii.


Wymóg ten mógł być kłopotliwy dla sędzi Ewy Koperskiej-Kuc, z V wydziału karnego odwoławczego SO w Gdańsku, która jeszcze zanim została asesorem wstąpiła najpierw do Stronnictwa Demokratycznego. Dość szybko wybór ten skorygowała i w 1977 r. przeniosła się do PZPR zobowiązując się "zwalczać marnotrawstwo i nadużycia, strzec społecznego warsztatu pracy jako podstawy rozwoju kraju" - co czyniła aż do 1988 roku. W okresie od lipca 1980 roku do lipca 1982 roku panią sędzię obdarzono zaufaniem i wybrano sekretarzem POP PZPR przy Sądzie Rejonowym w Malborku.


"Na straży zdobyczy ludu pracującego i praworządności socjalistycznej" stanął w 1987 roku sędzia II wydziału karnego SA Jerzy Sałata, który działał w organizacjach partyjnych przy Wojewódzkim Sądzie Garnizonowym w Łodzi i sądzie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Do 1989 roku musiał być przekonany, że "tylko komunizm może zapewnić materialny i duchowy rozkwit ludzkości". No i jak to w wojsku, uwolnić "od strachu przed wojnami".

alt


Zaskakujące oświadczenia złożyła sędzia Alicja Bogucka. Przewodnicząca II Wydziału Cywilnego SO w Gdańsku poinformowała, że w latach 1981-85 była "członkiem PSL(!?), w której nie pełniła żadnej funkcji". Czym nie zaskakuje, bo w l. 1981-85 partia wyboru pani sędzi mogło być co najwyżej Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, koalicjant PZPR we Froncie Jedności Narodu. Na odrodzenie PSL trzeba było jeszcze poczekać 4 lata.


Do partii "V", znanej też jako partia posiadaczy magnetowidów, której przewodniczącym był Antoni Gabański, należał w latach 1992-93 sędzia Dariusz Janiszewski z I Wydziału Cywilnego SA w Gdańsku. Ta efemeryczna parta miała biuro w Gdańsku i postulowała rozwiązanie parlamentu, powołanie rady elektorów, równość majątkową i dekomunizację. W planach miała start do sejmu wspólnie z Ruchem dla Rzeczpospolitej Jana Olszewskiego.


Swoich zwolenników miało też wśród sędziów Stronnictwo Demokratyczne, partia inteligentów, których nie uwierała i w użyciu nie była tak kłopotliwa jak lider wspólnego FJN. Zbigniew Merchel, sędzia I wydziału cywilnego SA w Gdańsku, nie pełniąc w SD żadnej funkcji spędził w niej 11 lat od 1986 roku. Rok wcześniej członkiem SD został sędzia Dariusz Malak z II wydziału karnego SA w Gdańsku, który został także wybrany członkiem władz wojewódzkich partii.


Intrygujący jest tekst oświadczenia Włodzimierza Brazewicza znanego karnisty z gdańskiej apelacji, który zaznacza, że nie należy do żadnej partii politycznej, ale "w przeszłości, w 1986 roku wypełniłem deklaracje do SD, w stronnictwie tym nigdy nie działałem i nie uczestniczyłem w żadnych zebraniach". Nie wiadomo w jakim trybie i kiedy deklaracja się przeterminowała czy też brak składek członkowskich pozbawił ją znaczenia.


W sprawie składek precyzyjna jest za to sędzia Magdalena Fortuna, która akuratnie zauważa, że jej członkostwo w Iustitii biegnie od lutego 2016, bo od tego dnia płaci składkę. Z członkostwem w Iustitii ma kłopot sędzia Lidia Jedynak, która orzekała w procesie Amber Gold. Zauważa, że kilka lat temu złożyła pisemny wniosek o wykreślenie z list i nie otrzymała żadnej odpowiedzi, być może wciąż więc jest członkiem stowarzyszenia.


Z przepisów ustawy dworuje sobie sędzia Radomir Boguszewski z IV Wydziału Karnego SO w Gdańsku. Napisał bowiem, że "należy do nieformalnej grupy, która przyjęła nazwę... w celu wspólnego zażywania kąpieli morskich". Z kolei sędzia Mariusz Bartnik informuje, że jest członkiem klubu morsów. Sędzia Andrzej Rydzewski udziela się w klubie tańca sportowego. Za to sędzia Sebastian Brzozowski V wydziału karnego odwoławczego SO może pochwalić się unikalnym członkostwem w Arsenal Football Club, poziom Red Member.


Część sędziów jak Julia Kuciel, Włodzimierz Brazewicz, czy Michał Bober kwestionuje przepisy ustawy jako niekonstytucyjne i odmawia udzielenia żądanych informacji. Z kolei sędzia Agata Wojciszke, swoje członkostwo w Iustitii, "dobrowolnie oświadcza nie mając nic do ukrycia".

(gg,st)

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież