Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ruszyło Kaszubskie Radio Gdańsk

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 października 2012 19:12

Radiowy kanał po kaszubsku pod nazwą Kaszubskie Radio Gdańsk oficjalnie uruchomiono w poniedziałkowe południe 22 października. Na tą chwilę do siedziby rozgłośni przybyli goście związani z kaszubszczyzną m.in. senatorowie Kazimierz Kleina, Edmund Wittbrodt i Roman Zaborowski. W specjalnie utworzonym internetowym kanale radiowym będzie można usłyszeć dorobek dziennikarzy Radia Gdańsk zajmujących się tematyką regionalną w ostatnich latach, jak reportaże, rozmowy i ilustracje dźwiękowe. Tak jak dotychczas będą też emitowane aktualności, czyli program o nazwie Kleka oraz Magazyn Kaszubski. Na antenie internetowego radia będą także przypominane produkcje realizowane w radiowych studiach m.in. bajki czytane przez Weronikę Korthals, Damrokę Kwidzińską, Macieja Miecznikowskiego, Rudiego Schuberta czy Danutę Stenkę.


altJak powiedział prezes zarządu – redaktor naczelny Radia Gdańsk, Lech Parell (na zdjęciu z lewej), oprócz nowości emitowane też będą nagrania sprzed dziesiątków lat z ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń. W całodobowym programie zostaną wykorzystane nie tylko archiwalne materiały dziennikarskie, ale też rozmowy z osobami, które szczególnie pozytywnie zaznaczyły się w przeszłości kaszubskiego regionu, jak na przykład były redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego Lech Bądkowski, żyjący w latach 1920-1984. Jego imieniem nazwana jest od 2011 roku sala posiedzeń Sejmiku Województwa Pomorskiego.


Z kolei prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki (na zdjęciu z prawej) stwierdził, że pomysł uruchomienia kanału w języku kaszubskim jest wyjściem naprzeciw rosnącej jego popularności i potrzebom kaszubskiej społeczności. Radio Gdańsk będzie wytyczało wysoki poziom w popularyzacji tego języka, jak i kultury kaszubskiej. Dlatego przewidziano czytane we fragmentach powieści autorstwa regionalnych twórców, jak np. Życie i przygody Remusa - Aleksandra Majkowskiego. Ale przede wszystkim do słuchaczy ma docierać muzyka ludowa, folkowa, jazzowa, poetycka, popowa i rockowa, wszystkie utwory wykonywane w języku kaszubskim.

Wła-49
Fot. Radio Gdańsk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież