Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący » Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grecji i na Cyprze, wiceprzewodnic... Wszystko za immunitet. Skąd ma pani 450 tys. zł? » Wiosną 2018 przy okazji kolejnych zarzutów związanych z nieujawnieniem przez prezydenta Gdańska 150 ... Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności... W maju ścieżki prowadzą do Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg...
Reklama
Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący
piątek, 24 maja 2019 13:25
Wojciech Lamentowicz: Socjaldemokrata wierzący
Z dr. hab. Wojciechem Lamentowiczem, prawnikiem, b. ambasadorem w Grec ...
O finale zadecyduje mecz w Gdyni
czwartek, 23 maja 2019 17:55
O finale zadecyduje mecz w Gdyni
Arka Gdynia nie wykorzystała dwumeczowego prowadzenia w półfinale P ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ruszyło Kaszubskie Radio Gdańsk

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 października 2012 19:12

Radiowy kanał po kaszubsku pod nazwą Kaszubskie Radio Gdańsk oficjalnie uruchomiono w poniedziałkowe południe 22 października. Na tą chwilę do siedziby rozgłośni przybyli goście związani z kaszubszczyzną m.in. senatorowie Kazimierz Kleina, Edmund Wittbrodt i Roman Zaborowski. W specjalnie utworzonym internetowym kanale radiowym będzie można usłyszeć dorobek dziennikarzy Radia Gdańsk zajmujących się tematyką regionalną w ostatnich latach, jak reportaże, rozmowy i ilustracje dźwiękowe. Tak jak dotychczas będą też emitowane aktualności, czyli program o nazwie Kleka oraz Magazyn Kaszubski. Na antenie internetowego radia będą także przypominane produkcje realizowane w radiowych studiach m.in. bajki czytane przez Weronikę Korthals, Damrokę Kwidzińską, Macieja Miecznikowskiego, Rudiego Schuberta czy Danutę Stenkę.


altJak powiedział prezes zarządu – redaktor naczelny Radia Gdańsk, Lech Parell (na zdjęciu z lewej), oprócz nowości emitowane też będą nagrania sprzed dziesiątków lat z ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń. W całodobowym programie zostaną wykorzystane nie tylko archiwalne materiały dziennikarskie, ale też rozmowy z osobami, które szczególnie pozytywnie zaznaczyły się w przeszłości kaszubskiego regionu, jak na przykład były redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego Lech Bądkowski, żyjący w latach 1920-1984. Jego imieniem nazwana jest od 2011 roku sala posiedzeń Sejmiku Województwa Pomorskiego.


Z kolei prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki (na zdjęciu z prawej) stwierdził, że pomysł uruchomienia kanału w języku kaszubskim jest wyjściem naprzeciw rosnącej jego popularności i potrzebom kaszubskiej społeczności. Radio Gdańsk będzie wytyczało wysoki poziom w popularyzacji tego języka, jak i kultury kaszubskiej. Dlatego przewidziano czytane we fragmentach powieści autorstwa regionalnych twórców, jak np. Życie i przygody Remusa - Aleksandra Majkowskiego. Ale przede wszystkim do słuchaczy ma docierać muzyka ludowa, folkowa, jazzowa, poetycka, popowa i rockowa, wszystkie utwory wykonywane w języku kaszubskim.

Wła-49
Fot. Radio Gdańsk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież