Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ruszyło Kaszubskie Radio Gdańsk

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 22 października 2012 19:12

Radiowy kanał po kaszubsku pod nazwą Kaszubskie Radio Gdańsk oficjalnie uruchomiono w poniedziałkowe południe 22 października. Na tą chwilę do siedziby rozgłośni przybyli goście związani z kaszubszczyzną m.in. senatorowie Kazimierz Kleina, Edmund Wittbrodt i Roman Zaborowski. W specjalnie utworzonym internetowym kanale radiowym będzie można usłyszeć dorobek dziennikarzy Radia Gdańsk zajmujących się tematyką regionalną w ostatnich latach, jak reportaże, rozmowy i ilustracje dźwiękowe. Tak jak dotychczas będą też emitowane aktualności, czyli program o nazwie Kleka oraz Magazyn Kaszubski. Na antenie internetowego radia będą także przypominane produkcje realizowane w radiowych studiach m.in. bajki czytane przez Weronikę Korthals, Damrokę Kwidzińską, Macieja Miecznikowskiego, Rudiego Schuberta czy Danutę Stenkę.


altJak powiedział prezes zarządu – redaktor naczelny Radia Gdańsk, Lech Parell (na zdjęciu z lewej), oprócz nowości emitowane też będą nagrania sprzed dziesiątków lat z ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń. W całodobowym programie zostaną wykorzystane nie tylko archiwalne materiały dziennikarskie, ale też rozmowy z osobami, które szczególnie pozytywnie zaznaczyły się w przeszłości kaszubskiego regionu, jak na przykład były redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego Lech Bądkowski, żyjący w latach 1920-1984. Jego imieniem nazwana jest od 2011 roku sala posiedzeń Sejmiku Województwa Pomorskiego.


Z kolei prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki (na zdjęciu z prawej) stwierdził, że pomysł uruchomienia kanału w języku kaszubskim jest wyjściem naprzeciw rosnącej jego popularności i potrzebom kaszubskiej społeczności. Radio Gdańsk będzie wytyczało wysoki poziom w popularyzacji tego języka, jak i kultury kaszubskiej. Dlatego przewidziano czytane we fragmentach powieści autorstwa regionalnych twórców, jak np. Życie i przygody Remusa - Aleksandra Majkowskiego. Ale przede wszystkim do słuchaczy ma docierać muzyka ludowa, folkowa, jazzowa, poetycka, popowa i rockowa, wszystkie utwory wykonywane w języku kaszubskim.

Wła-49
Fot. Radio Gdańsk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież