Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej, będące odpowiedzią na informacje zawarte w tekście Estery Fl... Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Robyg triumfuje – Gedania przegrywa

Ocena użytkowników: / 36
SłabyŚwietny 
środa, 26 lutego 2020 12:42

Po płomiennym wystąpieniu mecenas Sylwii Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, podczas poprzedniej rozprawy byłem więcej niż pewien, że Sąd Okręgowy w Gdańsku nie będzie miał wątpliwości co do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmę Robyg historycznego terenu Gedanii. Jak powiedział po ogłoszeniu wyroku poseł, mec. Kacper Płażyński „niestety lobby deweloperskie w Gdańsku nadal rządzi, a pozorowane działania gdańskich samorządowców dają cichą aprobatę wcześniej ustalonym rozstrzygnięciom”.


Olbrzymia grupa gedanistów oraz mieszkańców Wrzeszcza rozgoryczona opuszczała salę rozpraw. Co prawda to jeszcze nie koniec jak mówi mec. Płażyński, bo teren nadal pozostaje pod ochroną konserwatora zabytków, ale werdykt powinien wziąć pod uwagę uwarunkowania miejscowej społeczności. W uzasadnieniu jednak sąd nie dopatrzył się patriotycznych wątków związanych z Gedanią. Pamiątkowa tablica w miejscu gdzie w 1972 roku złożono urny z ziemią z miejsc pomordowanych gedanistów, nie została przez sąd wzięta pod uwagę, bowiem nie została ujęta w księdze wieczystej, tak jakby nie było miejsca uświęconego krwią gdańskich sportowców. To duże niedopatrzenie sądu. Sprawę prowadził sędzia Michał Jank. Wzięto pod uwagę jedynie aspekty sportowe i wychowawcze.

alt

Pomnik Poległych Bohaterów Gedanistów


alt


Przedstawiciel firmy Robyg mec. Dariusz Szwoch w imieniu firmy zadeklarował daleko idącą współpracę z miejscową społecznością w ramach zachowania pamięci o pomordowanych sportowcach Gedanii. Nie sposób pogodzić się jednak z tym rozstrzygnięciem. Mec. Płażyński dopatruje się we wcześniejszych poczynaniach samorządowców, którzy dopuścili się zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu, a później wydali zgodę na rozpoczęcie prac choć stanowisko wojewódzkiego konserwatora było nie obsadzone, celowego działania. To daleko idąca samowola stanowiąca w tej sytuacji o przewadze jednej ze stron.

alt


alt

Henryk Piekarczyk i Jan Cywiński, Oldboye Gedanii Gdańsk, w sądzie


alt

Poseł, mec. Kacper Płażyński


Boisko Gedanii jako symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku obok Westerplatte i Poczty Polskiej powinno nadal trwać w niezmienionej postaci i reprezentować patriotyczne polskie uwarunkowania. Miasto Gdańsk powinno otoczyć specjalną opieką ten teren, ale mając w pamięci jak dbało o Westerplatte nie dziwi postawa wobec Gedanii.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież