Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
niedziela, 12 lipca 2020 14:53
Już w pierwszej kolejce żużlowcy Zdunek Wybrzeże musieli przełkn ...
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
niedziela, 12 lipca 2020 18:18
Lech zrewanżował się Lechii za Puchar Polski - wynik
Lechii nie udało się po raz drugi w ciągu czterech dni zdobyć Pozn ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Robyg triumfuje – Gedania przegrywa

Ocena użytkowników: / 36
SłabyŚwietny 
środa, 26 lutego 2020 12:42

Po płomiennym wystąpieniu mecenas Sylwii Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, podczas poprzedniej rozprawy byłem więcej niż pewien, że Sąd Okręgowy w Gdańsku nie będzie miał wątpliwości co do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmę Robyg historycznego terenu Gedanii. Jak powiedział po ogłoszeniu wyroku poseł, mec. Kacper Płażyński „niestety lobby deweloperskie w Gdańsku nadal rządzi, a pozorowane działania gdańskich samorządowców dają cichą aprobatę wcześniej ustalonym rozstrzygnięciom”.


Olbrzymia grupa gedanistów oraz mieszkańców Wrzeszcza rozgoryczona opuszczała salę rozpraw. Co prawda to jeszcze nie koniec jak mówi mec. Płażyński, bo teren nadal pozostaje pod ochroną konserwatora zabytków, ale werdykt powinien wziąć pod uwagę uwarunkowania miejscowej społeczności. W uzasadnieniu jednak sąd nie dopatrzył się patriotycznych wątków związanych z Gedanią. Pamiątkowa tablica w miejscu gdzie w 1972 roku złożono urny z ziemią z miejsc pomordowanych gedanistów, nie została przez sąd wzięta pod uwagę, bowiem nie została ujęta w księdze wieczystej, tak jakby nie było miejsca uświęconego krwią gdańskich sportowców. To duże niedopatrzenie sądu. Sprawę prowadził sędzia Michał Jank. Wzięto pod uwagę jedynie aspekty sportowe i wychowawcze.

alt

Pomnik Poległych Bohaterów Gedanistów


alt


Przedstawiciel firmy Robyg mec. Dariusz Szwoch w imieniu firmy zadeklarował daleko idącą współpracę z miejscową społecznością w ramach zachowania pamięci o pomordowanych sportowcach Gedanii. Nie sposób pogodzić się jednak z tym rozstrzygnięciem. Mec. Płażyński dopatruje się we wcześniejszych poczynaniach samorządowców, którzy dopuścili się zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu, a później wydali zgodę na rozpoczęcie prac choć stanowisko wojewódzkiego konserwatora było nie obsadzone, celowego działania. To daleko idąca samowola stanowiąca w tej sytuacji o przewadze jednej ze stron.

alt


alt

Henryk Piekarczyk i Jan Cywiński, Oldboye Gedanii Gdańsk, w sądzie


alt

Poseł, mec. Kacper Płażyński


Boisko Gedanii jako symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku obok Westerplatte i Poczty Polskiej powinno nadal trwać w niezmienionej postaci i reprezentować patriotyczne polskie uwarunkowania. Miasto Gdańsk powinno otoczyć specjalną opieką ten teren, ale mając w pamięci jak dbało o Westerplatte nie dziwi postawa wobec Gedanii.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież