Animatorzy Just Dance zatańczyli dla podopiecznych Fundacji z Pompą » Z okazji Dnia Dziecka dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii zatańczyli animatorzy... W tygodniku „Sieci”: Tak zaatakuje Rosja » Tygodnik „Sieci” w najnowszym numerze ujawnia szokującą prawdę na temat rosyjskich planów agresji na... Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
niedziela, 31 maja 2020 17:55
Ale derby na Stadionie Energa! Lechia po raz kolejny lepsza od Arki
15. piłkarskie derby Trójmiasta Lechia - Arka na poziomie ekstraklas ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
wtorek, 26 maja 2020 15:34
Marian Stec – malarz ”sezonu kolorowych chmur”
Marian Stec należy obok Krystyny Jacobson do najstarszych przedstawic ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Płatny transport sanitarny w Kościerzynie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 18 grudnia 2013 13:36

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pobierał opłaty za transport sanitarny niezależnie od stanu pacjenta. - Świadczeniodawca nie może ustalać, że nikomu nie należy się odwóz. Jeżeli pacjent  posiada dysfunkcje kończyn dolnych lub jest obłożnie chory, ma prawo do bezpłatnego transportu do domu - stwierdził Mariusz Szymański, rzecznik POW NFZ.Zarządzenie wprowadzone przez ówczesnego dyrektora szpitala, Zbigniewa Krzywosińskiego, obowiązywało przez co najmniej miesiąc. W tym czasie każdy pacjent musiał uregulować płatność wynikającą z transportu ze szpitala do domu (60% kilometrówki), nawet gdy jego stan zdrowia nie pozwalał na skorzystanie z komunikacja miejskiej. Tajemnicą nie jest, że szpital w Kościerzynie jest zadłużony na około 43 mln zł, jednak reperowanie budżetu bezprawnym pobieraniem pieniędzy od pacjentów sytuacji nie polepszy.

- Ta kwestia była jeszcze poddawana dodatkowej opinii prawnej, bo jedna opinia prawna jest taka, że wszyscy pacjenci, którzy opuszczają szpital mogą realizować te przewozy odpłatnie. Natomiast nie znam opinii drugiej ekspertyzy, bo wtedy już nie pracowałem w szpitalu - oznajmił Zbigniew Krzywosiński.

Sprawę transportu sanitarnego określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Art. 41.) oraz rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2009. Nie mniej jednak przepisy nie zostały precyzyjnie określone.

- W większości tych aktów prawnych nie używało się określeń związanych z transportem do domu. Transport sanitarny określany był w kontekście drogi do szpitala lub między ośrodkami - tłumaczył Mariusz Szymański.

Kwestia została sprecyzowana w 2011 roku. NFZ zwrócił się z prośbą o dodatkową interpretacje, po tym jak w województwie świętokrzyskim odmówiono pacjentce bezpłatnego odwozu do domu, twierdząc iż taki się nie należy.
- Tak, dotyczy to również kwestii związanych z transportem do domu - swoje stanowisko przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.

W podstawowej opiece zdrowotnej choremu powinien być zapewniony przewóz środkami transportu sanitarnego do najbliższego świadczeniodawcy i z powrotem do miejsca zamieszkania. (uwzględniając stan zdrowia). Przewóz sanitarny może być dla pacjenta bezpłatny, częściowo odpłatny (60%) lub pełnopłatny.

Zadaniem lekarza jest określenie stopnia niepełnosprawności chorego. W wypadku stwierdzenia dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków komunikacji publicznej, zobowiązany jest do wypisania zlecenia na bezpłatny transport sanitarny.

- Każdą lecznice obowiązuje się do stosowania przepisów prawa. Kościerski szpital dokonał ich nadinterpretacji. Świadczeniodawca nie może ustalać, że nikomu nie należy się odwóz. Jeżeli pacjent  posiada dysfunkcje kończyn dolnych lub jest obłożnie chory, ma prawo do bezpłatnego transportu do domu - oznajmił rzecznik POW NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się już do szpitala z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i z pouczeniem.

- Poczekamy na odpowiedź. Jeżeli pokrzywdzeni pacjenci zaczną się do nas zgłaszać, będziemy weryfikować przypadki na podstawie wypisów, ewentualnie zajrzymy do dokumentacji medycznej. Nie jest to sprawa do załatwienia od ręki - odpowiedział Szymański, zapytany o prowadzoną kontrolę.

Zarząd szpitala rozważa możliwość zwrotów kosztów osobom, którym przysługiwał bezpłatny transport sanitarny.

Pomimo licznych przypadków obligatoryjnego żądania płatności za odwóz do domu (od wszystkich), informacje o procederze prowadzonym przez kościerski szpital nie dotarły jeszcze do prokuratury.

- Nie mam informacji o prowadzeniu takiego postępowania. Należałoby zapoznać się z dokumentami, aby stwierdzić o bezprawności działania dyrekcji szpitala - oznajmiła Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Nie mniej jednak pacjent ma prawo zgłosić się do Rzecznika Spraw Pacjenta, który niejednokrotnie wydał już opinie na temat pobierania opłat za transport sanitarny.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież