Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Paweł Soloch: Największe ćwiczenia od zimnej wojny

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 07 grudnia 2019 10:03

Z ministrem Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rozmawia Krzysztof Świątek


- Prezydent Andrzej Duda ocenił po szczycie NATO w Londynie, że spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polski. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że plan obrony Polski i państw bałtyckich został zaakceptowany. Co to oznacza?
Paweł Soloch: To plan przygotowujący NATO na sytuację kryzysową, która może prowadzić do konfliktu zbrojnego – Sojusz przewiduje jakie siły wydzieli i jakie będą podejmowane decyzje. To jest oczywiście plan niejawny. Taki plan był wcześniej, ale nie uwzględniał agresji Rosji na Ukrainie, do jakiej doszło w 2014 roku. Nowy plan – scenariusz dla państw obszaru Morza Bałtyckiego, w tym Polski - wymagał zatwierdzenia politycznego, co dokonało się wczoraj. Stało się to dzięki intensywnym zabiegom prezydenta Andrzeja Dudy w dniach poprzedzających szczyt.


- Mówiono o groźbie weta ze strony prezydenta Turcji Recepa Erdogana, które zostało zablokowane dzięki zdecydowaniu prezydenta USA.
Paweł Soloch: Trzeba wziąć pod uwagę procedurę NATO-wską – plan musiał zostać zatwierdzony jednomyślnie przez wszystkich członków Sojuszu. I podlegał tzw. procedurze milczenia – było wiadomo, że jeśli do określonego terminu państwa nie zgłoszą sprzeciwu lub uwag, to oznacza, że plan jest przyjęty. I Turcja rzeczywiście z racji, że jej plan nie był realizowany, takie zastrzeżenia zgłaszała. Ostatecznie jednak – wskutek działań sekretarza generalnego, który był w stałym kontakcie z prezydentem Dudą, a także bezpośrednich rozmów z prezydentem Recepem Erdoganem i prezydentem Donaldem Trumpem – wszystko zakończyło się jednomyślnym zatwierdzeniem planu.


- W przyszłym roku przewidziano ćwiczenia Defender – największy od czasów zimnej wojny przerzut wojsk amerykańskich na terytorium Europy. Polska ma też w nich uczestniczyć. Jak będą wyglądać?
Paweł Soloch: Szczegóły są dogrywane pomiędzy USA i państwami, które będą przyjmować wojska amerykańskie. Znaczna część operacji lądowej rozegra się na terenie Polski. Ćwiczony będzie przerzut dywizji amerykańskiej przez ocean, czyli żołnierze nie przejdą z Niemiec z bazy USA w Ramstein, tylko zostaną przerzuceni z Ameryki. To odpowiedź dla tych, którzy uważają, że Ameryka Donalda Trumpa wycofuje się z Europy. Podczas operacji Defender nie tyle będzie ćwiczona zdolność bojowa 40 tys. żołnierzy amerykańskich rozlokowanych w Europie, ile sprawność szybkiego przerzucenia dodatkowych sił, gdyby zaszła taka konieczność.


- Jak licznych sił?
Paweł Soloch: Jednej dywizji, czyli ok. 20 tysięcy żołnierzy.


- Czy to także mają być siły szybkiego reagowania?
Paweł Soloch: Siłami szybkiego reagowania w NATO są te, które można przerzucić w określone miejsce działania w ciągu miesiąca.


- Mówimy bowiem o szpicy NATO – jednostkach gotowych zareagować w ciągu tygodnia, ale jest także tzw. inicjatywa gotowości 4X30 – to jednostki , które powinny zareagować w ciągu 30 dni.
Paweł Soloch: Tak – NATO wyznaczyło tzw. Siły Odpowiedzi (NATO Response Forces) - wskazało jednostki, które mają podjąć działania w razie zagrożenia. W ramach Sił Odpowiedzi jest wspomniana przez pana szpica – ok. 5 tysięcy żołnierzy, którzy w ciągu kilku dni muszą być przerzuceni w dowolne miejsce. Do tego doszła inicjatywa amerykańska 4x30 – państwa europejskie, nie Stany Zjednoczone, mają utrzymywać w gotowości 30 batalionów, 30 okrętów i 30 eskadr , tak, by przerzucić je w okresie do 30 dni. Stąd nazwa 4x30. I te siły nie mają wskazanego celu, mają być gotowe. Inicjatywa 4x30 powinna zdynamizować procesy w Unii Europejskiej – już wiemy, że powstanie sześć brygad. Jednym z sześciu państw, które organizują taką brygadę jest Polska. Z naszej części Europy także Czechy i Słowacja zadeklarowały swój udział. Dodatkowo Polska przekaże dwie eskadry F-16. Przekażemy nie w tym znaczeniu, że one już będą podporządkowane dowództwu NATO, ale mają być gotowe, gdyby wymagało tego dowództwo NATO. Pokazujemy, że posiadamy sprzęt i siły gotowe do uczestniczenia w misjach NATO.


- Panie Ministrze, to jeszcze wymiar polityczny szczytu w Londynie. Prezydent Andrzej Duda powiedział prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi: „proszę nie mówić o śmierci mózgowej NATO, tylko przedstawić konkretne rozwiązania”. Prezydent Macron je przedstawił?
Paweł Soloch: Prezydent Polski prowadził dwie ważne tury rozmów podczas tego szczytu – z prezydentami Turcji i Francji. Z Emmanuelem Macronem rozmawiał już po szczycie, kiedy emocje ustąpiły, jedność NATO została utrzymana…


- … ale po szczycie prezydent rozmawiał z Emmanuelem Macronem o projektach gospodarczych. Natomiast czy na szczycie prezydent Francji przedstawił jakiekolwiek rozwiązanie?
Paweł Soloch: Na szczycie prezydent Macron mówił o propozycji utworzenia Rady Mędrców.


- Tylko 9 państw przeznacza 2 proc. PKB na obronność. Pozostałe 20 to pasażerowie na gapę?
Paweł Soloch: Tylko, ale też w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat – z okresu szczytu w Warszawie - to aż 9 państw. To wynik skutecznej presji amerykańskiej, z drugiej - przykładu takich krajów jak Polska. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w śniadaniu – na zaproszenie prezydenta Trumpa – owych „dwuprocentowców”. Jest grupa państw, które osiągają już 1,9 proc. PKB wydatków na obronność, tak więc spodziewamy się, że w ciągu 2-3 lat ta grupa państw się poszerzy.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież