Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na terenie Gedanii

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 14 sierpnia 2020 17:25

Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na temat zabudowę terenu klubu Gedania w Gdańsku. Opinia Komisji na temat budowy boiska przez dewelopera Robyg i ocenę wpływu tej inwestycji na wartości historyczne terenu dawnego klubu sportowego może być przyczyną do uchylenia pozwolenia na budowę.  To pierwszy i niezbędny krok do tego, by minister, po rozważeniu tego stanowiska, mogła wydać decyzję, uchylającą pozwolenie na budowę - poinformował Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.


- Spotykamy się, bo mam państwu do zakomunikowania nareszcie długo wyczekiwane dobre wieści – powiedział Kacper Płażyński, poseł PiS. - Dość dawno temu wydano pozwolenie na budowę dla dewelopera Robyg, który zajmuje teren święte dla Polaków w Gdańsku miejsce historycznego stadionu Klubu Sportowego Gedania. Gdy dowiedzieliśmy się, że to pozwolenie zostało wydane niezwłocznie poinformowaliśmy o tym odpowiednie służby, również centralne, Główną Konserwator Zabytków, panią minister Gawin. Trochę czekaliśmy, ale w końcu się udało. Mimo trudnego czasu covidowego zebrała się za pomocą wideokonferencji tak zwana Główna Komisja Konserwatorska, która składa się z niewątpliwych autorytetów w dziedzinie ochrony zabytków. Opinia tego ciała jest niezbędna aby móc rozważyć uchylenie decyzji o pozwoleniu na budowę, którą aktualnie posiada deweloper. To kompleksowa opinia, która pokazuje, że wszystko to, o czym mówiliśmy my, społecznicy i mieszkańcy Wrzeszcza przez ostatnie lata, znajduje swoje uzasadnienie. W paragrafie trzecim czytamy, że "Komisja negatywnie zaopiniowała założenie inwestycji, w szczególności w zakresie dowolnego ustalenia miejsca i wymiarów projektowanego boiska do piłki nożnej. Projekt nie respektuje oryginalnych założeń układu kompozycyjnego terenu klubu sportowego. W konsekwencji realizacji inwestycji dojdzie do zafałszowania historycznego sposobu zagospodarowania terenu klubu sportowego KKS Gedania oraz czytelności historycznej funkcji i znaczenia tego terenu w układzie przestrzennym tzw. kolonii polskiej". Główna Komisja Konserwatorska zwróciła też uwagę, że zakres ochrony konserwatorskiej terenu dawnej Gedanii powinien być szerszy, a ochrona prawna wzmocniona. To pierwszy i niezbędny krok do tego, by minister, po rozważeniu tego stanowiska, mogła wydać taką, a nie inną decyzję, uchylającą pozwolenie na budowę.

alt


alt


alt


alt


Poseł Płażyński poinformował również, że uruchomiony został adres mailowy koniecrepublikideweloperów@gmail.com. - Zbieramy informacje od osób pokrzywdzonych i tych, którzy mają wiedzę na temat nieprawidłowości, związanych z działaniem lobby deweloperskiego. Zapraszamy mieszkańców Pomorza do zgłaszania i informowania – powiedział poseł.

Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież