Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 lipca 2019 14:51

Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm RP, przedstawili w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku plany zagospodarowania Westerplatte po przyjęciu przez sejm specustawy w sprawie Westerplatte. - 1 września nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939, a efekty prac powinny być widoczne po czterech latach - zapowiedział dr Nawrocki.


- Jutro (we wtorek 9.07 - dop. red) jest posiedzenie komisji senackiej, na której będzie rozpatrywany ten wniosek (specustawa w sprawie Westerplatte - dop. red.) i chciałbym poinformować, że będzie kilka poprawek zgłoszonych klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości - powiedział poseł Kazimierz Smoliński, poseł wnioskodawca w imieniu grupy posłów, współautor specustawy. - Nie są to poprawki istotne. Z jednej usprawniające proces inwestycyjny, z drugiej strony regulujące kwestie dróg, które mają tam powstać. Rezygnujemy z możliwości budowy dróg publicznych. Będą wyłącznie drogi wewnętrzne. Będzie też wniosek, poprawka związana z wojskiem. W związku z tym, że są tam tereny specjalne wojska, wojsko jest właścicielem tych terenów. Ten teren, który przejdzie w gestię Muzeum, jeżeli ustawa przejdzie w kształcie, który jest proponowany, wówczas wojewoda wydając zgodę musi uzyskać zgodę Ministra Obrony Narodowej. To jest związane z kwestią bezpieczeństwa państwa i dlatego taka poprawka. Chciałbym zaapelować do władz miasta Gdańska, aby nie okazywać sentymentu, a nawet w pewnych sytuacjach gloryfikacji Wolnego Miasta Gdańska. Za chwilę przyjmiemy, też jestem posłem wnioskodawcą, uchwałę sejmową o zbrodni pomorskiej 1939 roku. Sąsiedzi, Niemcy z terenu województwa pomorskiego jako mniejszość narodowa, ale także sąsiedzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska, gdzie większość była niemiecka, mordowali naszych obywateli, obywateli polskich. W pierwszych miesiącach wojny zamordowano co najmniej 30 tysięcy obywateli polskich. Stosowana była metoda katyńska i metoda wołyńska. Chcemy żeby było jednoznacznie wiadome, że Wolne Miasto Gdańsk w żadnym momencie nie było wolne. Było zarządzane przez de facto politycznie przez Niemców, a do 1933 roku nie ma wątpliwości, że NSDAP tutaj wygrało. Jakiekolwiek próby uznawania, że coś było dobre w Wolnym Mieście Gdańsku dla Polaków są sprzeczne z prawdą historyczną. Apeluję do władz miasta, aby zaprzestać tej polityki.


- Cieszymy się, że gdański kompromis wchodzi w kolejne etapy, że pani prezydent przyjęła propozycję pana ministra Jarosława Sellina i wskazała osobę do komitetu honorowego budowy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - We wrześniu odbędzie się uroczyste posiedzenie rady muzeum poświęcone w pełni budowie Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 roku. Mam wielką nadzieję, że także do rady Muzeum pani prezydent wskaże swojego przedstawiciela. po posiedzeniu rady Muzeum nastąpi wyłonienie komitetu honorowego do budowy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 roku. Zgodnie z propozycją ministra Jarosława Sellina, a także z moją propozycją, w tym komitecie mają zasiąść czterej przedstawiciele pani prezydent i sześciu przedstawicieli dyrektora i ministerstwa kultury. Takie możliwości powołanie komitetu daje statut muzeum. Będzie to ciało doradcze, które będzie  debatować nad przyszłym kształtem Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939. Nasza koncepcja jest znana. To jest nasza wizja, bo podkreślamy, że jesteśmy otwarci na dyskusję w tej sprawie. Sprawa Westerplatte jest międzynarodowa. Podstawowym celem jest przywrócenie głównych ścieżek Wojskowej Składnicy Tranzytowej. To umożliwi pokazanie niemieckiego ataku i bohaterskiej polskiej obrony. Dzisiaj ścieżki na Westerplatte nie opowiadają żadnej historii. Pierwszego września zostanie wmurowany kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Elektrowni lub w Wartowni numer 4. Jeszcze nie wiemy, jaki będzie ostateczny scenariusz, ale oba te budynki są brane pod uwagę przy wmurowaniu kamienia węgielnego. Jeśli Senat przyjmie ustawę i pan prezydent ją podpisze, to w ciągu czterech lat zobaczymy pierwsze efekty tych prac. Chcielibyśmy, żeby na Westerplatte powstał prawdziwy park pamięci narodowej.


- To pole bitwy przeciętnemu widzowi czy zwiedzającemu nie przypomina w żaden sposób tej bitwy i tego stanu, który był tam w 1939 roku - dodał poseł Kazimierz Smoliński. - Apeluję do władz miasta oraz Muzeum Gdańska o pozostawienie eksponatów w Wartowni numer 1 na Westerplatte, która najprawdopodobniej przejdzie pod pieczę Muzeum II Wojny Światowej. Apeluję, żeby uzgodnić z dyrekcją Muzeum, w jaki sposób te eksponaty mają być eksponowane. Myślę, że jest dobra wola po stronie Muzeum, żeby pozostawić tam taką formułę, jak do tej pory. Dla zwiedzających pewnie w ogóle nie będzie miało znaczenia, kto jest właścicielem. Pamiątki, między innymi po majorze Sucharskim, powinny tam pozostać.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież