20-lecie Rënku » W gronie pracowników i najemców Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 20-le... Ekologiczny projekt radnych PiS » Radni Prawa i Sprawiedliwości zbierają podpisy pod projektem "Zielony Gdańsk", dzięki któremu w 15 l... Janusz Śniadek: Nadal idę drogą ideałów Sierpnia » Rozmowa z JANUSZEM  ŚNIADKIEM, posłem PiS, przewodniczącym Rady Ochrony Pracy, byłym przewodniczą... Grzegorz Ksepko: Dzięki współpracy Grupy Energa z PZKosz nawet to, co ... » Z prezesem Grzegorzem Ksepko kierującym Grupą Energa rozmawia Tomasz Łunkiewicz- Grupa Energa wspier... Tadeusz Cymański: Jesteśmy partią rewolucji socjalnej » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Publicysta Adam Chmielecki nowym prezesem Radia Gdańsk » Adam Chmielecki, wydawca, politolog i publicysta, współpracujący z miesięcznikiem „Magazyn Solidarno... Konwencja PiS w Gdańsku. Dziedziniec Fahrenheita dziedzińcem Kaczyński... » - Jesteśmy partią solidarności społecznej – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiając do... Katarzyna Sulewska: Zaangażowanie społeczne jest w moim DNA » Rozmowa z Katarzyną Sulewską, kandydatką do Sejmu 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości miejsce 13, w... Środy ze zdrowiem z NFZ » W ramach akcji „Środy ze zdrowiem z NFZ” przed siedzibą Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w śro... 330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle » "Częściowa prywatyzacja GPEC", do której radnych Gdańska energicznie przekonywał prezydent Paweł Ada...
Reklama
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
środa, 11 września 2019 12:05
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
"Częściowa prywatyzacja GPEC", do której radnych Gdańska energiczn ...
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
niedziela, 15 września 2019 19:44
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli hokeiści Lotos PKH. Gdańszcza ...
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
sobota, 14 września 2019 18:32
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
Pierwszą wygraną w PKO Ekstralidze w tym sezonie na Stadionie Energa ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
sobota, 31 sierpnia 2019 18:29
Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
Wysiłkiem wielu życzliwych osób po wielu latach odkryto raz jeszcze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 sierpnia 2019 10:38

23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przygotowana w 80. rocznicę podpisania tzw. paktu Ribbentrop – Mołotow.


W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie podpisane zostało przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Integralną częścią dokumentu był „najściślej tajny” dodatkowy protokół określający podział „stref wpływów” obu totalitarnych mocarstw w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Była to swoista pieczęć pod IV rozbiorem terytorium Rzeczpospolitej.


W Muzeum II Wojny Światowej 23 sierpnia odbędzie się najpierw Konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk, sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę i towarzyszącą jej publikację „Fighting and Suffering” oraz film promujący tę akcję.


Od godz. 10 zacznie się konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.


Dwudniowa konferencja (23-24 sierpnia) ma być forum dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie historyków w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

alt


Elementem konferencji będzie sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.


Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział naukowcy – historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.


Data i miejsce wydarzenia: 23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota), sala im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę o godz. 20:45 odbędzie się przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”, które ma poprzez zastosowaną nowoczesną technologię skłonić do zadumy i refleksji nad dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności i niezłomnej o nią walce. Widowisko wykorzystuje technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, które współgrają z przygotowanym dźwiękiem i wielkoformatową animacją.


Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne zostało zaplanowane na placu przed Muzeum.
Codziennie od 23 do 25 sierpnia br. o godz. 20:45, 22:00 i 23:15.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież