W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 sierpnia 2019 10:38

23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przygotowana w 80. rocznicę podpisania tzw. paktu Ribbentrop – Mołotow.


W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie podpisane zostało przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Integralną częścią dokumentu był „najściślej tajny” dodatkowy protokół określający podział „stref wpływów” obu totalitarnych mocarstw w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Była to swoista pieczęć pod IV rozbiorem terytorium Rzeczpospolitej.


W Muzeum II Wojny Światowej 23 sierpnia odbędzie się najpierw Konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk, sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę i towarzyszącą jej publikację „Fighting and Suffering” oraz film promujący tę akcję.


Od godz. 10 zacznie się konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.


Dwudniowa konferencja (23-24 sierpnia) ma być forum dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie historyków w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

alt


Elementem konferencji będzie sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.


Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział naukowcy – historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.


Data i miejsce wydarzenia: 23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota), sala im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę o godz. 20:45 odbędzie się przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”, które ma poprzez zastosowaną nowoczesną technologię skłonić do zadumy i refleksji nad dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności i niezłomnej o nią walce. Widowisko wykorzystuje technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, które współgrają z przygotowanym dźwiękiem i wielkoformatową animacją.


Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne zostało zaplanowane na placu przed Muzeum.
Codziennie od 23 do 25 sierpnia br. o godz. 20:45, 22:00 i 23:15.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież