Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
niedziela, 28 czerwca 2020 16:17
Wejście Zwolińskiego na wagę trzech punktów
Po raz kolejny w tym sezonie Lechia musiała gonić wynik. Od początk ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 sierpnia 2019 10:38

23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przygotowana w 80. rocznicę podpisania tzw. paktu Ribbentrop – Mołotow.


W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie podpisane zostało przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Integralną częścią dokumentu był „najściślej tajny” dodatkowy protokół określający podział „stref wpływów” obu totalitarnych mocarstw w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Była to swoista pieczęć pod IV rozbiorem terytorium Rzeczpospolitej.


W Muzeum II Wojny Światowej 23 sierpnia odbędzie się najpierw Konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk, sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę i towarzyszącą jej publikację „Fighting and Suffering” oraz film promujący tę akcję.


Od godz. 10 zacznie się konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.


Dwudniowa konferencja (23-24 sierpnia) ma być forum dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie historyków w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

alt


Elementem konferencji będzie sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.


Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział naukowcy – historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.


Data i miejsce wydarzenia: 23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota), sala im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę o godz. 20:45 odbędzie się przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”, które ma poprzez zastosowaną nowoczesną technologię skłonić do zadumy i refleksji nad dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności i niezłomnej o nią walce. Widowisko wykorzystuje technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, które współgrają z przygotowanym dźwiękiem i wielkoformatową animacją.


Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne zostało zaplanowane na placu przed Muzeum.
Codziennie od 23 do 25 sierpnia br. o godz. 20:45, 22:00 i 23:15.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież