Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem » Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zarażonych koronawirusem. Wśród 36 os... 2 mln zł na paliwo dla szpitali zakaźnych w całej Polsce od LOTOSU » Koncern z Gdańska uruchamia kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirus... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » Fundacja Energa przeznaczyła blisko milion złotych na wsparcie szpitala specjalistycznego w Wejherow... myGdansk.pl apeluje do Dulkiewicz: uwolnić parkingi, obniżyć opłaty » Stowarzyszenie myGdańsk.pl wystosowało do władz Miasta Gdańska apel, w którym wzywa gdański samorząd... Zmarł Maciej Kosycarz » Nie żyje Maciej Kosycarz, miłośnik Gdańska, świetny fotoreporter. Chorował na raka. Wyszedł z chorob... Jerzy Karpiński: Szczepionka najszybciej za rok » Z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (lekarze... Nowe zasady bezpieczeństwa, ograniczające swobodne przemieszczanie się... » Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z CO... Przemysł stoczniowy w dobie pandemii » Jakie procedury obwiązują armatorów, stoczniowców, portowców i morskich kontrahentów w czasie pandem... Fundacja ORLEN: Nabór do programu "Moje miejsce na Ziemi" » Fundacja ORLEN rozpoczęła nabór do trzeciej edycji programu grantowego dla społeczności lokalnych „M... Płażyński w sprawie Gedanii do minister Gawin » Gdańska opozycja nie rezygnuje z wsparcia starań o uratowanie historycznego terenu Gedanii. W tej sp...
Reklama
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
sobota, 28 marca 2020 21:43
Marszałek Struk wśród zarażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia w sobotę przedstawiło komunikat o osobach zara ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
sobota, 14 marca 2020 14:07
Zawodnicy zamiast derbów odpoczną w domach
Niedzielne derby trójmiasta nie odbędą się. Jest to spowodowane za ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bruno Schulz w Sopocie
wtorek, 10 marca 2020 19:09
Bruno Schulz w Sopocie
Wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 sierpnia 2019 10:38

23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przygotowana w 80. rocznicę podpisania tzw. paktu Ribbentrop – Mołotow.


W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie podpisane zostało przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Integralną częścią dokumentu był „najściślej tajny” dodatkowy protokół określający podział „stref wpływów” obu totalitarnych mocarstw w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Była to swoista pieczęć pod IV rozbiorem terytorium Rzeczpospolitej.


W Muzeum II Wojny Światowej 23 sierpnia odbędzie się najpierw Konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk, sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę i towarzyszącą jej publikację „Fighting and Suffering” oraz film promujący tę akcję.


Od godz. 10 zacznie się konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.


Dwudniowa konferencja (23-24 sierpnia) ma być forum dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie historyków w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

alt


Elementem konferencji będzie sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.


Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział naukowcy – historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.


Data i miejsce wydarzenia: 23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota), sala im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę o godz. 20:45 odbędzie się przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”, które ma poprzez zastosowaną nowoczesną technologię skłonić do zadumy i refleksji nad dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności i niezłomnej o nią walce. Widowisko wykorzystuje technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, które współgrają z przygotowanym dźwiękiem i wielkoformatową animacją.


Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne zostało zaplanowane na placu przed Muzeum.
Codziennie od 23 do 25 sierpnia br. o godz. 20:45, 22:00 i 23:15.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież