E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 sierpnia 2019 10:38

23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przygotowana w 80. rocznicę podpisania tzw. paktu Ribbentrop – Mołotow.


W nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisano pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Porozumienie podpisane zostało przez ministrów spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa. Integralną częścią dokumentu był „najściślej tajny” dodatkowy protokół określający podział „stref wpływów” obu totalitarnych mocarstw w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Była to swoista pieczęć pod IV rozbiorem terytorium Rzeczpospolitej.


W Muzeum II Wojny Światowej 23 sierpnia odbędzie się najpierw Konferencja prasowa z udziałem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymona Szynkowskiego vel. Sęk, sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej w MSZ, dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentują wystawę i towarzyszącą jej publikację „Fighting and Suffering” oraz film promujący tę akcję.


Od godz. 10 zacznie się konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”.


Dwudniowa konferencja (23-24 sierpnia) ma być forum dyskusji o znaczeniu tajnej zmowy Hitlera i Stalina z 1939 r. dla historii świata. Będzie to międzynarodowe spotkanie historyków w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, okazją do refleksji i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków porozumienia niemiecko-sowieckiego z 1939 r. dla poszczególnych państw Europy w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej.

alt


Elementem konferencji będzie sprawa kształtowania współczesnych narracji muzealnych o genezie wybuchu wojny w 1939 r. i wiążąca się z nią kwestia prób zakłamywania prawdy o wojennym sojuszu Związku Sowieckiego i III Rzeszy w latach 1939-1941.


Oprócz uczestników reprezentujących Polskę, wezmą w niej udział naukowcy – historycy i muzealnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rumunii, Mołdawii i Ukrainy.


Data i miejsce wydarzenia: 23 – 24 sierpnia 2019 r. (piątek – sobota), sala im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W sobotę o godz. 20:45 odbędzie się przed gmachem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku widowisko multimedialne „Poland: First to Fight”, które ma poprzez zastosowaną nowoczesną technologię skłonić do zadumy i refleksji nad dążeniem Polaków do długo wyczekiwanej wolności i niezłomnej o nią walce. Widowisko wykorzystuje technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe, które współgrają z przygotowanym dźwiękiem i wielkoformatową animacją.


Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne zostało zaplanowane na placu przed Muzeum.
Codziennie od 23 do 25 sierpnia br. o godz. 20:45, 22:00 i 23:15.

ASG

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież