Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Marszalec: Data symboliczna, ale trafnie wybrana

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2011 14:25

Z dr Januszem Marszalcem, wicedyrektorem tworzonego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej o polskich drogach do niepodległości rozmawia Artur S. Górski- 11 listopada to data umowna odzyskania niepodległości. Dzień ten został uznany za początek niepodległego Państwa Polskiego w 1937 roku. Czy słusznie?
Janusz Marszalec: Niepodległość nie spadła nam z nieba, rodziła się w bólach i to był pewien proces polityczny, społeczny, militarny. Data11 listopada jest symboliczna, ale trafnie wybrana.  Tego dnia wrócił z niewoli marszałek Józef Piłsudski, tego dnia skończyła się kapitulacją Niemiec I wojna światowa. W wynik tej wojny otworzyła się szansa wybicia się na niepodległość po latach walk, starań, zabiegów podejmowanych przez pokolenia Polaków. Potrzebujemy takich symbolicznych dat, chociaż ten dzień i to święto wywodzi się z kategorii polityki historycznej.


- Początek Państwa Polskiego jest dość dobrze zbadany. Czy są jeszcze obszary, które wymagają badań, w których pozostały jeszcze  otwarte pola do historycznych badań?
Janusz Marszalec: Historyk stawia pytania i pracuje na źródłach. Nawet te wydawałoby się już dobrze znane i opisane dostarczają nowych wniosków i spojrzeń. W tym cała przyjemność pracy historyka. Polska niepodległość to był fenomen społeczny i polityczny. Francuska historyczna szkła Annales pokazała, że źródła na których pracowano przez lata mogą dostarczyć mnóstwa nowych rezultatów badawczych, można z nich wydobyć wiele ciekawych informacji. I tak ukazała się ostatnio znakomita publikacja historyczna Grzegorza Nowika, historyka, profesora w Instytucie Studiów Politycznych PAN, „Wojna światów 1920. Bitwa Warszawska”, w której przedmiotem badań były działania polskich kryptologów podczas wojny polsko-bolszewickiej i sukcesy radiowywiadu.  Sukces polskich deszyfrantów miał niebagatelny wpływ na wynik wojny.


- Złamanie kluczy szyfrowych Armii Czerwonej umożliwiło odczytanie korespondencji bolszewickiej z frontów wojny na Ukrainie i na Kaukazie i od Syberii po Piotrogród.  To rzeczywiście mało znany aspekt początków obrony nowej państwowości. Z czego jeszcze powinniśmy być dumni tego dnia.
Janusz Marszalec: Polska odrodziła się łącząc tereny i społeczności trzech różnych mocarstw. Powstała wspólnota, która przetrwała próbę lat 1939-1945 i czasy powojenne. To zrodzone poczucie wspólnoty zrodziło się najpierw w głowach nielicznych zapaleńców, by później pociągnąć tysiące. Niepodległość wykuwała się na polach bitew, ale też w salonach, w których lobbowano na jej rzecz, w codziennej, pozytywistycznej pracy. W II Rzeczpospolitej nie wszystko było piękne, ale ta niepodległościowa tradycja pozwoliła nam przetrwać. W czasach PRL było to święto zakazane, ale pamięć o tej dacie i o tym, co symbolizuje przetrwała.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież