Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

List otwarty Stowarzyszenia "Godność" w sprawie cmentarza na Zaspie

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 listopada 2020 11:37

Stowarzyszenie "Godność" wystosowało list otwarty w sprawie cmentarza na Zaspie do Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w MKIDN oraz Jarosława Szarka, Prezesa IPN.


Treść listu

Pod koniec października tego roku, na fali skandalicznych w swej formie proaborcyjnych manifestacji w Polsce, doszło do kolejnej profanacji krzyża, tym razem na cmentarzu na gdańskiej Zaspie. Zdecydowana większość gdańszczan to ludzie wierzący i taka dewastacja spotkała się z ich strony z oburzeniem. Haniebne napisy na krzyżu, nawołujące do mordowania księży, kojarzyły się jak najgorzej – z czasami straszliwej na Pomorzu niemieckiej okupacji, a także czasami komunizmu, kiedy duchownych również zabijano.

Na tym cmentarzu właśnie chowano mordowanych Polaków - mieszkańców Gdańska, których uznano za wrogów III Rzeszy. Na tym cmentarzu leżą obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, wybitni polscy działacze społeczni, w tym księża - duszpasterze polskiej diaspory w tym mieście. Wystarczy przejść się pomiędzy mogiłami i odczytać ich nazwiska, aby pochylić głowę z pokorą i zadumać się nad ich poświęceniem. Każdy z nich zasługuje na nasz podziw i wdzięczną pamięć.

Dlatego uważam, a w przekonaniu tym umocnił mnie ów ostatni, haniebny akt obrazoburstwa - że cmentarz na gdańskiej Zaspie, tak, jak teren Westerplatte, zasługuje na szczególną opiekę Państwa Polskiego. Wiadomo dziś, jak Miasto Gdańsk nie dbało należycie o Westerplatte. Prawie tak samo traktowany jest teraz przez władze samorządowe cmentarz na Zaspie. Wystarczy przejść się po tym świętym dla Gdańskiej Polonii miejscu, aby zobaczyć, ile mogił, pomników wymaga renowacji. Ponadto, zamiast nietrwałego drewnianego, powinien tam wreszcie stanąć krzyż godny bohaterstwa i poświęcenia ofiar pod nim spoczywających. Do tego - odpowiednio oświetlony i zabezpieczony monitoringiem.

List z taką sugestią piszę m.in. dlatego, ponieważ zwracają się też do mnie mieszkańcy Gdańska proszący o interwencję. Kieruję ją do Panów z nadzieją na poważne rozpatrzenie i poparcie. Proponuję przy tym konkretnie, aby rozważyć powierzenie nekropolii na gdańskiej Zaspie opiece Muzeum II Wojny Światowej - jako oddziału tej ważnej, i sprawnej w działaniu, instytucji.

Z poważaniem
Czesław Nowak
Prezes Stowarzyszenia „Godność”


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież