Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Koncepcja zamykania miasta!?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 listopada 2012 19:27

Do końca roku kierowcy będą mogli jeszcze swobodnie parkować na  Żabiance. Od stycznia na tereny spółdzielni Żabianka i Osiedle Młodych wjedziemy tylko wtedy, gdy za szybą naszego auta umieszczony zostanie specjalny identyfikator.Wprowadzenie kart wjazdowych to wynik apeli wynikających z problemów z parkowaniem, jakie powodowały dla mieszkańców imprezy odbywające się w leżącej nieopodal hali Ergo Arena - ich goście masowo zajmowali bowiem miejsca parkingowe na osiedlach.

Pytania i brak odpowiedzi
Już 31 października miał obowiązywać zakaz ruchu dla nieposiadających kart wjazdowych, system miał zostać wdrożony do 15 listopada. Gdy tymczasem za nami już połowa miesiąca – a wielu mieszkańcom brak podstawowych informacji. Zastanawiają się, jak rozwiązana zostanie sprawa dojazdu do szkół, punktów usługowych, kościołów. Gdzie zaparkują odwiedzający ich znajomi? Czy osoby wynajmujące mieszkania, będą teraz musiały zostawiać auta na obrzeżach osiedla?

– Problem parkowania samochodów przez mieszkańców, w czasie imprez na Ergo Arenie wciąż jest odczuwalny. Nasze zastrzeżenia budzi jedynie proponowany sposób realizacji tego pomysłu. Nie chcielibyśmy, by ta inicjatywa, zamiast działania dla dobra mieszkańców, stała się kolejną dla nich uciążliwością – mówi Małgorzata Szymańska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, zwracając uwagę na mieszkających tu lokatorów zameldowanych w innej części Gdańska, przyjeżdżających regularnie dzieci do starszych już rodziców, gości czy turystów, bo wielu mieszkańców utrzymuje się z sezonowego wynajmu lokali. – Uważamy także,  że miejsca parkingowe dopuszczone do ruchu bez identyfikatorów (szczególnie Rybacka, Gospody czy Subisława) powinny zostać zabezpieczone, ponieważ istnieje realne niebezpieczeństwo, że zostaną one zablokowane przez gości odwiedzających swoich bliskich czy znajomych w głębi osiedla – dodaje Szymańska.

Miasto bez zamykania stref
Jedną z osób sceptycznie nastawionych do tego pomysłu jest Janusz Woliński, przewodniczący koła SLD Oliwa, Osowa, Żabianka.
– Wprowadzenie identyfikatorów upoważniających do wjazdu nie jest tak docelowo najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy zamykać stref i wydzielać ich dla poszczególnych grup mieszkańców – zauważa Woliński.
– Optowaliśmy wprowadzenie kart wjazdowych podczas imprez w Ergo Arenie. Na początku funkcjonowania hali pomysł ten sprawdził się świetnie – dodaje Szymańska.


alt

Na terenie spółdzielni Osiedle Młodych postawiono już zafoliowane znaki informujące o ograniczonej strefie parkowania


Musi być porządek na osiedlu
Jednak tego przedsięwzięcia broni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka Dariusz Petrowski.
– To jedyny pomysł, który może wprowadzić porządek na osiedlu, bo to co się działo kiedy na Ergo Arenie odbywała się impreza Monster Truck, to była masakra. Ludzie jeździli samochodami po deptaku, dlatego ta sprawa musi być uregulowana, bo inaczej się nie da – zapewnia Petrowski. – Dostaję wiele pism od mieszkańców i niestety dużo jest w nich przesady. A fakty są następujące. Problem jest i trzeba go rozwiązać, a aby go rozwiązać, należy unormować ruch. A za ruch na osiedlu odpowiada zarządca, czyli my. I mamy prawo wprowadzać specjalne oznakowania.

Kto otrzyma wjazdówkę?
– Przyjęliśmy taką zasadę, że każdy lokal mieszkalny otrzyma identyfikator na okaziciela,  a oprócz tego każdy posiadacz pojazdu, który mieszka w naszych zasobach, ma tytuł prawny do lokalu i zarejestrowany samochód. Jak ktoś ma trzy samochody, otrzyma trzy karty wjazdowe. W sytuacji jeśli planujemy jakąś imprezę, to możemy zapukać do sąsiadów i pożyczyć identyfikatory – radzi prezes. – Jeśli mieszkanie jest wynajmowane, właściciel lokalu powinien pofatygować się do spółdzielni i złożyć odpowiednie oświadczenie – komu wydać kartę wjazdu.

W każdej spółdzielni inaczej
Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych już rozpoczęła wprowadzanie identyfikatorów wjazdowych na teren osiedla. Urzędnicy zaczęli od bloków usytuowanych najbliżej Ergo Areny. Jak zapewniają pierwszy etap wdrożenia kart nastąpi 1 grudnia. 


Spółdzielnia Mieszkaniowa Żabianka nie spieszy się z wydawaniem wjazdówek.
– Wydawanie identyfikatorów planujemy pod koniec grudnia, a wprowadzać je będziemy w życie w tydzień po wydaniu ostatniego identyfikatora osobom zainteresowanym.  Byłyby one wydane i wdrożone w życie wcześniej, ale w międzyczasie wyjaśniamy kwestie prawne. Gdy zaczęliśmy się przyglądać temu zagadnieniu bliżej okazało się, że to nie jest takie proste. Musimy sporządzić bazę danych w oparciu o Ustawę o ochronie danych osobowych, dlatego nie spieszymy się, chcemy to zrobić po prostu dobrze.  Słuchamy także propozycji mieszkańców, którzy zasugerowali, żeby w konkretnych miejscach znaki ustawić inaczej. Wjazdy do centrum zdrowia, do parafii czy do szkoły... pozostaną otwarte. Tak samo będzie z drugiej strony, czyli wjazd od ulicy Subisława, przejazd do kościoła i tamtejszej szkoły też nie będzie zamknięty – tłumaczy Dariusz Petrowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka.

altPrzy okazji tej nowej kontrowersyjnej idei, pojawia się także inny problem.
– Wielu mieszkańców zgłasza się do mnie z zapytaniem, dlaczego mają być inne karty wjazdowe dla obu spółdzielni, przecież to jest jedno osiedle Żabianka, przedzielone tylko ul. Gospody, a mieszkańcy obu części korzystają wzajemnie ze swoich usług. Wydaje się, że sensowniej byłoby gdyby napis pod znakiem brzmiał: „Nie dotyczy mieszkańców  SM Żabianka i SM Osiedle Młodych. Ale prezesi spółdzielni zatwierdzili inną organizację ruchu i napis na znakach,  żeby wjazd ograniczać tylko do mieszkańców własnego osiedla (brak miejsc parkingowych).
Jeszcze raz podkreślam, że o kształcie znaku drogowego decyduje właściciel terenu, na którym ma być postawiony. A właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa – mówi Małgorzata Chmiel, radna miasta z ramienia PO.

Flara?!
Niektóre osoby zauważają, że wprowadzenie identyfikatorów wjazdowych może być tematem zastępczym.
– Całym sercem popieram tę inicjatywę, jednak jako rada osiedla staraliśmy się także o karty mieszkańca upoważniające do tańszych biletów na wydarzenia organizowane w Ergo Arenie. Od lutego temat ten ucichł i nie jest już podnoszony – zauważa Małgorzata Szymańska.


Na nowy pomysł spółdzielni i miasta można mieć wiele opinii, nawet jednak przeciwników łączy konstatacja, że miejsc parkingowych jest zdecydowania za mało.
– Identyfikatory rozwiążą ten problem niedocelowo, będzie on wciąż istniał, ponieważ miejsc postojowych jest wciąż za mało – mówi Petrowski. – Jeśli natomiast chodzi o identyfikatory, to mamy 9 tys. sztuk. Podejrzewam, że ich zabraknie, ale to nie jest problem. Po pierwsze już je mam, po drugie są już znaki, po trzecie wiem, gdzie je postawimy.

Strefa ograniczonego parkowania na Żabiance obowiązywała będzie od stycznia przyszłego roku. Za oznakowanie i identyfikatory zapłaci miasto.
(king)
fot. Kinga Świątek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież