Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fiat Junak z 1932 roku uratowany

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:43

altDo tworzonego na Pomorzu Muzeum Historii Obrony Wybrzeża w 1939 roku trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej - Fiat 508 zwany też 508 „Balilla” i „Junak”. Auto zostało zakupione dzięki darczyńcom za 40 tys. złotych. Zbiórka trwała kilka miesięcy. W ostatniej chwili doszło do ostrej rywalizacji kolekcjonerów, chętnych do zakupu auta. Zgłosili się m.in. kolekcjonerzy z Niemiec. 


Oprócz trzech firm, szczególna ofiarnością wykazali się mieszkańcy Kielc, którzy odpowiedzilei na apel ostatniego żyjącego obrońcy Westerplatte majora Ignacego Skowrona.
 - Dzięki ofiarności  zyskaliśmy bardzo cenny eksponat, czyli model auta, którym jeździł major Henryk Sucharski, komendant Westerplatte i oficer wywiadu – powiedział nam Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który uczestniczy w projekcie społecznego muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej i prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.


alt


W zbiórkę pieniędzy na zakup auta włączyła się m.in. Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, działająca przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 1939 roku na Westerplatte walczyli  żołnierze stacjonującego na codzień w Kielcach 4. Pułku Piechoty Legionów. Wspierał ją mieszkający pod Kielcami major Ignacy Skowron, który wystosował apel o pomoc w tworzeniu muzeum i przekazywaniu eksponatów. Samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii znajdował się w zbiorach kolekcjonera z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części
- Auto jest w bardzo dobrym stanie. Nim jednak zostanie zaprezentowane publiczności czeka je remont by zaprezentowało się w całej okazałości – mówi portalowi wybrzeze24.pl Wójtowicz-Podhorski.


Fiat 508 to mały, dwudrzwiowy pojazd. Było to bardzo popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Wersja wojskowa FIAT 508 III/W Łazik została zaprojektowana w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy. To Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił zadania wywiadowcze w Wolnym Mieście Gdańsku. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież