Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Lotos PKH nie ma sposobu na Podhale. Nowotarżanie lepsi po raz trzeci w tym sezonie
piątek, 22 listopada 2019 20:30
Lotos PKH nie ma sposobu na Podhale. Nowotarżanie lepsi po raz trzeci w tym sezonie
Podhale nie leży Lotosowi PKH  w tym sezonie. W trzecim meczu po ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Fiat Junak z 1932 roku uratowany

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:43

altDo tworzonego na Pomorzu Muzeum Historii Obrony Wybrzeża w 1939 roku trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej - Fiat 508 zwany też 508 „Balilla” i „Junak”. Auto zostało zakupione dzięki darczyńcom za 40 tys. złotych. Zbiórka trwała kilka miesięcy. W ostatniej chwili doszło do ostrej rywalizacji kolekcjonerów, chętnych do zakupu auta. Zgłosili się m.in. kolekcjonerzy z Niemiec. 


Oprócz trzech firm, szczególna ofiarnością wykazali się mieszkańcy Kielc, którzy odpowiedzilei na apel ostatniego żyjącego obrońcy Westerplatte majora Ignacego Skowrona.
 - Dzięki ofiarności  zyskaliśmy bardzo cenny eksponat, czyli model auta, którym jeździł major Henryk Sucharski, komendant Westerplatte i oficer wywiadu – powiedział nam Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który uczestniczy w projekcie społecznego muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej i prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.


alt


W zbiórkę pieniędzy na zakup auta włączyła się m.in. Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, działająca przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 1939 roku na Westerplatte walczyli  żołnierze stacjonującego na codzień w Kielcach 4. Pułku Piechoty Legionów. Wspierał ją mieszkający pod Kielcami major Ignacy Skowron, który wystosował apel o pomoc w tworzeniu muzeum i przekazywaniu eksponatów. Samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii znajdował się w zbiorach kolekcjonera z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części
- Auto jest w bardzo dobrym stanie. Nim jednak zostanie zaprezentowane publiczności czeka je remont by zaprezentowało się w całej okazałości – mówi portalowi wybrzeze24.pl Wójtowicz-Podhorski.


Fiat 508 to mały, dwudrzwiowy pojazd. Było to bardzo popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Wersja wojskowa FIAT 508 III/W Łazik została zaprojektowana w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy. To Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił zadania wywiadowcze w Wolnym Mieście Gdańsku. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież