Duda - Trzaskowski 51,21:48,79 » Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyników z 99,97 proc. obwodów. - Ogł... Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich » Według pierwszych sondażowych wyników II tury wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, który uz... Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy ORLEN, uruchomiła nowoczesną farmę wiatrową o mocy 31 MW. Now... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ...
Reklama
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
poniedziałek, 13 lipca 2020 07:03
Duda - Trzaskowski 51,21:48,79
Państwowa Komisja Wyborcza ujawniła cząstkowe dane na podstawie wyn ...
Trener Arki już planuje powrót do Ekstraklasy
środa, 15 lipca 2020 09:13
Trener Arki już planuje powrót do Ekstraklasy
Co prawda obecny sezon Ekstraklasy piłkarskiej jeszcze się nie zako ...
Lechia i Legia sprawdzały młodzież
środa, 15 lipca 2020 21:25
Lechia i Legia sprawdzały młodzież
Bezbramkowym wynikiem zakończył się ostatni mecz Lechii na Stadioni ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
niedziela, 05 lipca 2020 15:10
„Moja Wisła” Mirka Bruckiego
Nie da się ukryć, że nadwiślańskie pejzaże Mirka Bruckiego miesz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Fiat Junak z 1932 roku uratowany

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:43

altDo tworzonego na Pomorzu Muzeum Historii Obrony Wybrzeża w 1939 roku trafi unikalny samochód, który pełnił służbę wywiadowczą w Wojskowej Składnicy Tranzytowej - Fiat 508 zwany też 508 „Balilla” i „Junak”. Auto zostało zakupione dzięki darczyńcom za 40 tys. złotych. Zbiórka trwała kilka miesięcy. W ostatniej chwili doszło do ostrej rywalizacji kolekcjonerów, chętnych do zakupu auta. Zgłosili się m.in. kolekcjonerzy z Niemiec. 


Oprócz trzech firm, szczególna ofiarnością wykazali się mieszkańcy Kielc, którzy odpowiedzilei na apel ostatniego żyjącego obrońcy Westerplatte majora Ignacego Skowrona.
 - Dzięki ofiarności  zyskaliśmy bardzo cenny eksponat, czyli model auta, którym jeździł major Henryk Sucharski, komendant Westerplatte i oficer wywiadu – powiedział nam Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który uczestniczy w projekcie społecznego muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej i prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.


alt


W zbiórkę pieniędzy na zakup auta włączyła się m.in. Grupy Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, działająca przy I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W 1939 roku na Westerplatte walczyli  żołnierze stacjonującego na codzień w Kielcach 4. Pułku Piechoty Legionów. Wspierał ją mieszkający pod Kielcami major Ignacy Skowron, który wystosował apel o pomoc w tworzeniu muzeum i przekazywaniu eksponatów. Samochód, produkowany na licencji FIAT w Państwowych Zakładach Inżynierii znajdował się w zbiorach kolekcjonera z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. W ponad 90 procentach ten zabytek składa się z oryginalnych części
- Auto jest w bardzo dobrym stanie. Nim jednak zostanie zaprezentowane publiczności czeka je remont by zaprezentowało się w całej okazałości – mówi portalowi wybrzeze24.pl Wójtowicz-Podhorski.


Fiat 508 to mały, dwudrzwiowy pojazd. Było to bardzo popularne auto osobowe na polskich drogach w latach trzydziestych. Wersja wojskowa FIAT 508 III/W Łazik została zaprojektowana w 1935 roku przez Biuro Studiów PZInż. jako lekki samochód osobowo-terenowy. To Fiat 508 w służbie wojska polskiego latem 1939 r. pełnił zadania wywiadowcze w Wolnym Mieście Gdańsku. Oficer WP przemierzał nim ulice Gdańska, lustrując niemieckie przygotowania do szturmu na polskie obiekty.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież