Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ważna cały rok

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 16 grudnia 2017 10:10

Wyjeżdżając na zimowe ferie poza granice Polski warto pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Plastikowa karta bez zdjęcia wydawana jest bezpłatnie przez NFZ osobom udającym się w celach przede wszystkim turystycznych do państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).Dzięki posiadaniu EKUZ polski turysta uzyska w razie potrzeby  pomoc medyczną poza granicami kraju w placówkach mających umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ w sytuacjach nagłych, w zakresie niezbędnym z przyczyn medycznych oraz na zasadach obowiązujących w kraju pobytu.


Zgodnie z nowymi przepisami osobom zatrudnionym, prowadzącym działalność gospodarczą, pobierającym rentę, studentom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członkom rodzin EKUZ wydawana jest na 12 miesięcy, a nie na pół roku, jak to było wcześniej. Warto więc już wcześniej pomyśleć o wypoczynku za granicą i uniknąć stania w kolejce po kartę u szczytu sezonu turystycznego.
W celu otrzymania  EKUZ należy wypełnić, podpisać i dostarczyć do NFZ  wniosek o wydanie karty, który jest dostępny w nw. placówkach oraz na stronie internetowej pod adresem: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-o-wydanie-ekuz Wniosek należy wypełnić osobno dla każdej osoby.


W województwie pomorskim, EKUZ odebrać można osobiście od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 15.45, w placówkach NFZ:
- w  Gdańsku, przy ulicy Podwale Staromiejskie 69,
- w Gdyni, przy ulicy Śląskiej 53,
- w Chojnicach, przy ulicy Leśnej 10,
- w Słupsku, przy ulicy Poniatowskiego 4.


Możliwe jest również otrzymanie karty  drogą pocztową na adres domowy po wcześniejszym wysłaniu wniosku do pomorskiego NFZ  na jeden z możliwych sposobów:
- pocztą elektroniczną – na adres: ekuz@nfz-gdansk.pl
- pocztą tradycyjnąÂ  - na adres: Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Marynarki Polskiej 148,  80-865 Gdańsk lub Delegatura w Słupsku, ul. Poniatowskiego 4, 76-200 Słupsk
- faksem do oddziału na numer: 58/321 85 51 lub do Delegatury w Słupsku: 58/321 85 06
- z wykorzystaniem skrzynki podawczej ePUAP.


W dalszym ciągu okres ważności EKUZ wydawanej emerytom wynosi 5 lat. Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy otrzymują kartę na 2 miesiące. Osobom, które posiadają obywatelstwo polskie i zamieszkują w Polsce, a nie ukończyły 18 roku życia, karta wydawana jest na pół roku, jednak nie dłużej niż do dnia ukończenia 18 roku życia. Kobietom nieubezpieczonym w ciąży, EKUZ wydawana jest na 6 miesięcy (jednak nie dłużej niż do dnia porodu), a kobietom w okresie połogu na 42 dni.


30 dni to okres ważności karty dla osób (liczony od dnia wygaśnięcia ubezpieczenia), którym wygasł obowiązek ubezpieczenia, a które posiadają jeszcze prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Osobom posiadającym takie prawo po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej, EKUZ wydawana jest na 6 miesięcy od dnia ukończenia szkoły, a po ukończeniu szkoły wyższej EKUZ można otrzymać na 4 miesiące.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież