Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bunt mundurowych

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 stycznia 2012 13:45

altPremier Donald Tusk ma niskie notowania wśród funkcjonariuszy służb mundurowych. Gdyby sondaż poparcia dla rządu PO-PSL przeprowadzono w czwartek w południe w pobliżu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego szef rządu i jego ministrowie wypadliby blado.Dźwięki syren, gwizdki i dziesiątki flag i transparentów obwieszczały w czwartkowe południe, że funkcjonariusze służb mundurowych są rozgoryczeni, rozeźleni i mają konkretne postulaty – podwyżkę uposażeń na którą jak mówią – czekają od czterech lat. „Tusk nie przeginaj pały”, „Tusk - ty kłamczuszku” - to tylko  przykłady z kilkunastu transparentów przyniesionych przez protestujących. Przed gmachem urzędu protestowało przez dwie godziny blisko tysiąc funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i kilkudziesięcioosobowa grupa wspierających protest związkowców–policjantów.
- Zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy bronić, gdy komuś dzieje się krzywda – wyjaśnił w rozmowie z nami stanowisko policjantów Józef Partyka, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów w Gdańsku.


alt


Widać było transparenty i flagi z Trójmiasta, Warmii i Mazur oraz z Kujaw. Na mundurach i uniformach bojowych naszywki: Gdańsk, Słupsk, Iława, Pisz, Giżycko, Grudziądz.
- Jesteśmy jednością! Nie damy się podzielić! W jedności siła! – skandowali protestujący. Na jednym z transparentów napis: „Godne uposażenie funkcjonariuszy= bezpieczeństwo”. 


alt


Po godzinie komitet protestacyjny złożył na ręce wojewody Ryszarda Stachurskiego petycję do premiera Donalda Tuska.
- Wyrażamy swoje zdecydowane niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec działań Rządu RP, który Pan reprezentuje w zakresie braku środków finansowych w budżecie państwa na rok 2012 na wzrost uposażeń dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Panie Premierze, można zrozumieć brak środków na wzrost uposażeń w jednym roku, ale niezrozumiałym jest brak waloryzacji czwarty rok z rzędu. Jeśli państwo polskie i jego obywatele mają być bezpieczni, musi być zagwarantowane bezpieczeństwo materialne funkcjonariuszy, którzy swoją codzienną, ofiarną służbą, nierzadko z narażeniem życia i zdrowia, o to bezpieczeństwo dbają. Czy celem Pana Premiera było rozbicie jedności służb mundurowych? Nie może być lepszego i gorszego funkcjonariusza, nie może być lepszej i gorszej służby – napisali w petycji do premiera Donalda Tuska związkowcy z Federacji Służb Mundurowych Województwa Pomorskiego, którą odczytano przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewoda petycję przyjął, obiecał przekazać jej tekst premierowi i życzył mundurowym… powodzenia.


alt


Dzień wcześniej na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie oraz na przejściach granicznych w Dorohusku i Medyce funkcjonariusze straży granicznej przeprowadzili strajk włoski, który polegał na skrupulatnym i drobiazgowym stosowaniu obowiązujących procedur. 


alt


Na 18 stycznia ogólnopolski komitet protestacyjny spotyka się z ministrami Jackiem Cichockim (MSW) i prawdopodobnie z Jarosławem Gowinem (Ministerstwo Sprawiedliwości). Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że spróbuje poszukać pieniędzy na ewentualne podwyżki dla Straży Granicznej i strażaków. 
- Po tym spotkaniu mundurowi podejmą decyzje o dalszych form protestu – poinformował nas mjr Zbigniew Nogaj, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy MOSG.


alt


Funkcjonariusze służb mundurowych w walce o swe prawa mogą uciec się do podejmowania akcji protestacyjnych jak oflagowanie komend i posterunków, strajk włoski, pikieta.  
- Ministrowie zmieniają się tak szybko, że trudno spamiętać ich nazwiska. Minister sprawiedliwości zapewne zapomniał, że ma w swej strukturze Służbę Więzienną – mówił Jarosław Kichciak, przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ FiP Więziennictwa.


Federacja skupiająca związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy więziennictwa 19 grudnia powołała ogólnopolski komitet protestacyjny. W expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki uposażeń żołnierzy i policjantów po ok. 300 zł brutto od lipca 2012 roku. Podwyżka nie objęła innych służb mundurowych.
- Na podwyżki dla policjantów w tym roku zarezerwowano ponad 200 mln zł. Rząd celowo pominął straż pożarną, straż graniczną czy pracowników więziennictwa. Ci funkcjonariusze mają prawo czuć się pokrzywdzeni i mają prawo walczyć o wyższe płace – powiedział nam Piotr Duda, przewodniczący wspierającego protest NSZZ „Solidarność”.   


alt


Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się więc by funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych, a nie tylko policjanci i żołnierze dostali podwyżki płac.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież