W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

150 tysięcy podpisów za polskim Lotosem

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 03 sierpnia 2011 18:46

Obywatelski projekt „Ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie Większościowego Pakietu Akcji Grupy Lotos S.A.” trafił w maju na biurko marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. W czwartek dołączonych zostanie do niego 150 tys. podpisów. Są  niezbędne by ustawą zajął się Sejm. Podpisy zebrał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Polski Lotos.

 

- Planowana przez rząd prywatyzacja Lotosu jest zagrożeniem dla Polski. To skok na kasę rządu PO przed końcem kadencji. Sprzedaż 53 procent akcji spółki zagranicznym inwestorom zagrozi naszej energetycznej niezależności. Jedynym realnym zainteresowanym zakupem są koncerny z Rosji – powiedział nam wspierający akcję europoseł Jacek Kurski (PiS).   

 

Dla Kurskiego i innych polityków PiS jest oczywiste, że ekonomia i surowce naturalne to narzędzia rosyjskiej polityki.
- Po zawarciu transakcji z Polską, której aktywnie patronował prezydent Lech Kaczyński, rosyjscy stratedzy przerwali dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń", a po przejęciu Możejek przez Orlen rozpoczęli remont tegoż rurociągu. Najpierw więc pożar w Możejkach a następnie remont rosyjskiego systemu rurociągów skutecznie zablokowały plany Orlenu.  Do tego to Rosja patronuje rurociągowi Nord Stream – dodaje Kurski i wylicza, że sam modernizacji rafinerii w Gdańsku „Program 10+” to sukces Polski, który kosztował 6 mld zł, a za pakiet akcji Skarbu Państwa można uzyskać ok. 3-4 mld zł.
- Piętnastoosobowy Komitet "Polski Lotos" rozpoczął zbieranie podpisów 4 maja - przypomina Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu.


W akcję włączyły się  NSZZ Solidarność, biura poselskie PiS,  zaangażowali się słuchacze Radia Maryja.  
- Państwo Polskie jest zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA. Poprzez zachowanie przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji rozumie się zachowanie w posiadaniu przez Skarb Państwa akcji o wartości odpowiadającej powyżej 50 proc. wartości całkowitej wszystkich akcji spółki akcyjnej Grupa Lotos SA zapewniających decydujący głos na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy – mówi obywatelska ustawa.

 

alt   - Wzywamy rząd do odstąpienia od sprzedaży Grupy Lotos do czasu, kiedy projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu. Lotos powinien pozostać w polskich rękach ponieważ bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zagrożone presją ze strony Rosji. Już mamy niekorzystną umowę gazową  – argumentował Kurski.  

Marszałek Sejmu ma trzy miesiące na doprowadzenie do pierwszego czytania ustawy, ale za dwa miesiące odbędą się wybory parlamentarne.  Tymczasem politycy partii Jarosława Kaczyńskiego od dawna przestrzegają przed sprzedaniem tego strategicznego przedsiębiorstwa wschodnim kontrahentom. Politycy tej partii wskazują na ryzyko marginalizacji ekonomicznej Pomorza, obawiają się przeniesienia siedziby firmy poza Pomorze oraz rezygnacji z polityki wspierania regionalnych inicjatyw: biznesowych, sportowych i kulturalnych przez Lotos. Z kolei Platforma Obywatelska uspokaja. Jej politycy twierdzą, że do prywatyzacji są dobrze przygotowani i nie ma pośpiechu. Zdaniem PO zainteresowanie PiS prywatyzacją Lotosu to gra wyborcza.   

Udział Grupy Lotos w 2010 r. w krajowym rynku paliw wyniósł 31,3 proc. Oznacza to wzrost o 3,1 pkt proc. w porównaniu do 2009 r. - wynika najnowszego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

- Dzięki dodatkowym ilościom paliw motorowych, które zyskujemy za sprawą instalacji 10+, jesteśmy w stanie utrzymać 30-procentowym poziom w rynku - zapewnił wiosną wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu Grupy Lotos Maciej Szozda.


- Lotos to spółka giełdowa, stosująca wszelkie zasady ładu korporacyjnego i  utrzymująca wysokie obiektywnie weryfikowalne wskaźniki ekonomiczne. Nade wszystko to firma rentowna. Nie warto sprzedawać LOTOSU bo to sprzeczne z interesem Pomorzan – twierdzi Przemysław Marchlewicz, menadżer, były prezes Portu Gdynia, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.


W zeszłym roku Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało już 14 mln akcji Lotos po 29 zł.  Obecna wartość akcji oscyluje w granicach 36-37 zł. Do sprzedaży jest pakiet 53,2 proc. papierów wartościowych gdańskiego koncernu, znajdujących się w rękach MSP.  

- Wyzbycie się Grupy Lotos to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.  Surowce energetyczne stają się na powrót dla Rosji orężem walki o polityczne wpływy – uważa poseł Zbigniew Kozak, wiceprzewodniczący sejmowej podkomisji d.s. energetyki.


 - Jestem przekonany, że Lotos docelowo będzie prywatną firmą i tak powinno być. A w zależności od tego, jak pójdzie sprawa Lotosu, to będzie trzeba się zastanowić w przyszłości, czy to, że Skarb Państwa jest w PKN Orlenie, to mu pomaga. Dzisiaj - moim zdaniem - tak. Jak będzie za lat kilka, kiedy Lotos będzie w pełni prywatny, będzie miał inwestora bardzo silnego? – mówił  minister MSP Aleksander Grad zapraszając inwestorów do negocjacji kupna akcji Grupy Lotos.


Dobre wyniki Lotosu tworzą przestrzeń dla rozważnego wyboru optymalnego inwestora. Tym bardziej, że wraca zarzucony temat ropociągu Odessa – Brody – Płock – Gdańsk. Po zakończeniu procedury, którą uruchomił minister skarbu, decyzję o ewentualnej prywatyzacji Lotosu podejmie rząd. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież