Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rozpoczynamy zabawę – rusza ekstraklasa!

alt15 lipca 2016. Inauguracja sezonu. Wisła Płock, beniaminek, sensacyjnie pokonuje Lechię 2:1. 14 lipca 2017. Znów inauguracja w Płocku tym samym meczem. Czy gdańszczanie przeżyją nieprzyjemne déjà  vu, czy w końcu uda im się rozpocząć sezon od wygranej? Początek spotkania o godz. 18.Lechia od kilku lat nie może dobrze wejść w sezon. Pierwszy mecz zazwyczaj kończy się frajerską porażką lub wymęczonym remisem. Tym razem ma być inaczej. Bo w zespole jest stabilizacja. Nie było transferowej karuzeli, tylko praca z ukształtowaną już drużyną nad taktyką i nad samą wymianą piłki. W sparingach było widać, że gra z klepki ma się nieźle i jest sporo ruchu bez futbolówki, dzięki czemu zawsze ktoś był na wolnej pozycji. Szwankowało za to cały czas to samo – obrona i skuteczność.


Dziwne, bo ostatnie siedem meczów sezonu biało-zieloni rozegrali bez straty bramki. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to tylko mecze kontrolne, w których Piotr Nowak testował różne warianty. A musiał kombinować, bo w Płocku zabraknie kontuzjowanego Rafała Wolskiego, wykartkowanego Sławomira Peszki oraz będącego w świetnej formie Stevena Vitorii, przebywającego na zgrupowaniu reprezentacji Kanady.


Tak naprawdę trudno wyrokować nad składem wyjściowej jedenastki. Jest bardzo dużo niewiadomych. Jak będzie wyglądał środek pola, jak skrzydła, czy wprowadzony zostanie wariant z trzema napastnikami. Odpowiedź na to wszystko poznamy już niebawem. Ale przede wszystkim dowiemy się czy Lechia jest w stanie utrzymać poziom z końcówki poprzedniego sezonu nie mając w swoich szeregach filarów – Borysiuka i Sławczewa, którym zakończył się okres wypożyczenia. Włodarze klubu zapewniają jednak, że będą walczyć o przedłużenie. Czasu jest dużo, bo okienko zamyka się z końcem sierpnia.


A czego spodziewać się po Wiśle Płock? Tego nie sposób przewidzieć. Zespół, który całkiem nieźle poradził sobie w zeszłym sezonie teraz jest w strzępach. Nie tyle kadrowych, co organizacyjno-mentalnych. Zwolniono trenera Marcina Kaczmarka, a na jego miejsce przyszedł znany w Gdańsku Jerzy Brzęczek. Zespół targany jest konfliktami, których prowodyrem jest gwiazdorzący Dominik Furman. A jeśli daje się piłkarzowi wejść sobie na głowę, to klubu raczej nie czeka świetlana przyszłość. Na Mazowszu działacze muszą się mieć na baczności, bo jeśli nie doprowadzą pomocnika do pionu, zaraz może się okazać, że zespół rozpadnie się kompletnie.


Te zawirowania powinni wykorzystać lechiści. Przede wszystkim podtrzymać niezłą passę meczów na wyjeździe, których w końcu hurtowo nie przegrywają. Nie da się ukryć, że wygrana z Wisłą powinna być formalnością. Nawet w osłabieniu. Bo przecież gdańszczanie mają dużo więcej jakości, zarówno indywidualnie, jak i w kolektywie. Nie wiadomo jednak jak będą wyglądać poszczególne formacje. Czy pozostanie wariant z trzema obrońcami, czy dwójka defensywnych pomocników, kto na skrzydłach.


Być może mecz inaugurujący sezon będzie jeszcze prowadzony metodą prób i błędów. Bo naprawdę trudno jednoznacznie wyrokować Lechię w nadchodzących rozgrywkach. Tym bardziej, że do końca sierpnia jeszcze może być ruch kadrowy. I tak naprawdę od jesieni zaczniemy grać na poważnie. Jest bardzo dużo niewiadomych. Bo stabilizacja niby jest, ale bardzo łatwo ją zachwiać. A biało-zieloni to taka dziwna drużyna, że jak już się zachwieje, to nie może złapać pionu przez pół roku. I do tego nie można dopuścić.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież