Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Co dalej z GOKF?

W styczniu miasto "zaczęło" reorganizację placówek oświatowych. Likwidacje i przeniesienia wywołały falę protestów gdańszczan. Wśród placówek, które mają zostać objęte reorganizacją jest Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej.


- Dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie u Zastępcy Prezydenta pana Bojanowskiego, który przekazał informację, o planach likwidacji naszej placówki i przejęciu jej zadań przez MOSiR. W dalszej perspektywie planowana jest też restrukturyzacja i tej jednostki miasta - powiedział Jacek Sawicki, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. - Jedynym argumentem likwidacji GOKF było stwierdzenie, iż powielane są zadania obu Ośrodków. Tak naprawdę tylko w znikomej części są one zbieżne. Różna jest grupa odbiorców, różne są też zadania realizowane dotychczas.
Rozmowy merytoryczne nad dalszym kształtem sportu w ogóle, w tym sportu szkolnego i powszechnego w Mieście Gdańsku, rozpoczęły się w zeszłym tygodniu i mam nadzieję, że będą kontynuowane z moim udziałem. W spotkaniu, które odbyło się w miniony czwartek w GOKF-ie wzięli udział Zastępca Prezydenta Pan Piotr Kowalczuk, Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Pan Grzegorz Szczuka, Zastępcą Pani Mariola Paluch oraz wszyscy pracownicy Ośrodka. Mam głęboką nadzieję, że uda się nam zachować statut placówki oświatowej, a tym samym zachować kadrę pedagogiczną, która z takim sercem, nieraz kosztem swoich rodzin poświęciła się pracy na rzecz dzieci i młodzieży naszego miasta. W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie, tym razem w WRS, które pozwala zachować wiarę w satysfakcjonujące wszystkich rozwiązania oraz to, że nasz dziesięcioletni trud nie zostanie zaprzepaszczony.


alt



Za główne i podstawowe zadanie GOKF dyrektor Sawicki uważa animację czasu wolnego uczniów gdańskich szkół. Na czym polega animacja czasu wolnego proponowana przez Ośrodek? Są to przede wszystkim zajęcia, zawody i imprezy, które Ośrodek organizuje w weekendy oraz w tygodniu, ale po południu w czasie wolnym od nauki.


GOKF prowadzi trzy rodzaje zajęć. - Najbardziej popularne to zajęcia sportowo-rekreacyjne zachęcające do aktywności fizycznej. Nasi wychowankowie czyli uczniowie gdańskich szkół chcą po prostu przyjść i aktywnie spędzić czas. W tej grupie zajęć są również zajęcia turystyczne i nauka pływania. Zajęcia turystyczne to nie praca przy biurku, tylko aktywne wędrowanie po tej bliższej i dalszej okolicy, a zajęcia z nauki pływania kończą się (po zaliczeniu odpowiedniego testu) przyznaniem odznaki „Już pływam”, najlepsi zaś przystępują do egzaminu na kartę pływacką. Z tej grupy zajęć, które są realizowane również w Programach Ośrodka „Żyj z pasją” oraz „Mój sport, moja dzielnica” korzysta ponad 2000 uczniów gdańskich szkół.
Druga grupa zajęć prowadzonych przez GOKF to zajęcia rehabilitacyjne - gimnastyka korekcyjna, gimnastyka kompensacyjna i pływanie korekcyjno-kompensacyjnego. Uczęszczają na nie, na podstawie skierowań od lekarzy, uczniowie z wadami postawy, osoby niepełnosprawne w tym dzieci autystyczne. Gimnastykę kompensacyjną i pływanie kompensacyjne wprowadzono dostrzegając problem otyłości. Zajęcia dla dzieci otyłych i z nadwagą GOKF uruchomił na kilka lat przed wprowadzeniem przez Gdańsk Programu "6-10-14". Obecnie we współpracy z partnerami Programu GOKF kontynuuje zajęcia jak niezwykle potrzebne, bo skala otyłości i nadwagi ciągle się zwiększa. Łącznie w zajęciach rehabilitacyjnych bierze udział regularnie ok 1000 wychowanków.


alt



Około 500 osób bierze udział w trzeciej grupie zajęć czyli sport w sekcjach.


- Nigdy nie dążyliśmy do osiągnięcia wyniku sportowego. Sukcesy sportowe, które osiągają nasi wychowankowie wynikają z systematyczności w zajęciach, ale przede wszystkim z pasji jaką dzielą się nasi nauczyciele - zauważył dyrektor Sawicki. - Uczestnictwo zarówno w tych zajęciach jak i we wszystkich pozostałych jest dobrowolne. Stąd zaangażowanie naszych wychowanków, a co za tym idzie i wynik sportowy prędzej czy później przyjść musi. Wśród naszych zawodników są medaliści i finaliści Mistrzostw Świata i Europy, a medali z Mistrzostw Polski możemy mierzyć workami. Tylko w 2014 roku nasi wychowankowie przywieźli brązowe medale Mistrzostw Świata w Smoczych Łodziach. W tej samej dyscyplinie złote srebrne i brązowe z Mistrzostw Europy. Nasze cheerleaderki oraz duet przywieźli dwa brązowe medale z Mistrzostw Europy z Wielkiej Brytanii. W kadrach narodowych mamy naszych lekkoatletów, badmintonistów oraz zawodniczkę pływania synchronicznego. W Ośrodku trenują piłkę siatkową dziewczęta, które występują w pomorskich ligach.


alt



GOKF co roku organizuje obozy zimowe i letnie, w których brało udział nawet do 120 osób. Obozy są organizowane po kosztach własnych, a nauczyciele jadą w ramach swoich obowiązków bez dodatkowego wynagrodzenia.


Ośrodek współpracuje z klubami sportowymi, wraz z którymi popularyzuje takie dyscypliny jak rugby (RC Lechia Gdańsk), piłkę siatkową (Lotos Trefl Gdańsk), piłkę ręczną (UKS Conrad, SPR Wybrzeże) wiosła i sporty wodne (AZS AWFiS).


W Ośrodku od wielu lat realizowany jest Program „Znani i podziwiani”. W ramach Programu znani sportowcy odwiedzają szkoły, gdzie wspólnie z nauczycielami GOKF popularyzują różne dyscypliny sportu.


W ciągu roku organizowanych jest 35-50 imprez sportowych - Otwarte Mistrzostwa Gdańska, turnieje międzydzielnicowe, turnieje zespołów podwórkowych, a także zawody z udziałem zespołów z Pomorza i Polski. Wiele imprez ma charakter cykliczny m.in. ligi szkolne w siatkówce dla szkół podstawowych i gimnazjów.


alt



Zajęcia GOKF skierowane są głównie do dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej do końca gimnazjum. Zajęcia odbywają się w 25 dzielnicach Gdańska. Wszystkie zajęcia GOKF są bezpłatne. Jedyne opłaty są na zajęciach pływania. Są to opłaty dla placówek udostępniających basen.


- Organizację i koordynację rozgrywek międzyszkolnego współzawodnictwa sportowego można przenieść wszędzie, ale pytanie na ile będzie to czytelne dla szkół - zastanawia się Piotr Woźniak, koordynator rozgrywek sportowych GOKF. - Na ile będzie miało to wpływ na inicjowanie w szkołach dodatkowych form aktywności sportowej wśród dzieci i młodzieży. Po wprowadzeniu w klasach 1-3 nauki wychowania fizycznego prowadzonego przez panie nie zawsze do tego przygotowane,  dzieci, nie wszystkie i nie we wszystkich szkołach, po zakończeniu nauki w klasach trzecich nie potrafiły biegać, skakać, czy też nie posiadły umiejętności chwytania i rzucania piłki. Ich rozwój motoryczny był bardzo słaby. Poprzez działania GOKF-u jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce, które inicjuje bardzo dużo form aktywizacji dzieci z klas najmłodszych 1-3, nasze propozycje z chęcią przyjmują nauczyciele. Rozwijają to w szkole i bierze w tym udział olbrzymia rzesza dzieci. W konkursie "50 Tysięcy", który nie dawno zakończyliśmy, co roku bierze udział około 50 szkół. To jest prawie 1500 dzieci. Dzieci w formie zabawowej uczą się elementów zręcznościowych - biegania, kozłowania. To pierwsze podstawowe umiejętności, które wpływają potem na to, że dziecko łatwiej wybiera dyscyplinę sportową w której czuje się najlepiej. Pomaga to również nauczycielom w dalszej pracy z dzieckiem, gdy widzi jego umiejętności i  może zachęcić  do uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, którą w szkole się prowadzi. Współzawodnictwo sportowe, które staramy się do szkół wprowadzić i to z pozytywnym skutkiem, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W naszych rozgrywkach chodzi nie tylko o wyłonienie mistrza Gdańska, ale o to żeby jak najwięcej dzieci uczestniczyło w tych zmaganiach. Jeżeli nie ma połączenia, jednostki jaką jest dziś Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej usadowiony w oświacie, w edukacji, nie ma czytelnego przekazu informacji do szkół. My jesteśmy bardzo wyczuleni na informacje ze szkół, ze środowiska nauczycieli w-f. Staramy się odgadnąć czego faktycznie szkoły oczekują, czego oczekują nauczyciele. Jeżeli rozgrywki poprowadzi placówka, która nie będzie czytelna dla szkół, dla oświaty i nie będzie tego czuła to nie wiem czy pewne rzeczy będą dalej kontynuowane.


alt



Od trzech lat GOKF prowadzi konferencje metodyczno-warsztatowe dla nauczycieli.


alt



GOKF wychodzi również na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Osoby niepełnosprawne na pełnych prawach uczestniczą w zajęciach GOKF. Są zajęcia dedykowane niepełnosprawnym. Są organizowane imprezy integracyjne, nie okazjonalnie, ale cyklicznie. GOKF został uznany za "Miejsce przyjazne niepełnosprawnym", a także został laureatem konkursu "Polskie Oskary Sportowe" jako najlepszy ośrodek jeśli chodzi o sport niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.


alt



Miasto planuje reorganizację, ale czy zapytało o zdanie tych, których to najbardziej dotyczy czyli dzieci i młodzież?


Liczby GOKF

15000
uczestników rywalizacji międzyszkolnej w roku szkolnym

3500
wychowanków, osób uczestniczących w zajęciach, w roku szkolnym
(5500 wychowanków w rekordowym roku)

70
wycieczek grupy turystycznej na rok

35-50
imprez sportowych rocznie np. Otwarte Mistrzostwa Gdańska, zawody międzydzielnicowe


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież