„Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
piątek, 18 października 2019 19:44
Lotos PKH bez przełamania, w derbach lepszy KH Energa Toruń
Huśtawkę nastrojów przeżywali kibice w hali Olivia. Ostatecznie fa ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

48. Puchar Poczty Polskiej

Po rocznej przerwie, 31 sierpnia (sobota) w Gdańsku rozegrany zostanie Międzynarodowy Festiwal Chodu – 48. Puchar Poczty Polskiej. Jest to najstarsza w Europie tego typu impreza sportowa.  Od 1965 roku związana jest ona integralnie z Gdańskiem i województwem pomorskim. Nawiązuje historycznie do jednego z wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową – ataku hitlerowców na Pocztę Polską w Gdańsku w 1939 roku.


Do roku 2011 imprezę organizował Klub Konradia Gdańsk, który ze względu na strukturalne zmiany zawiesił działalność i w 2012 roku zawody się nie odbyły. Po konsultacji z Zarządem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, przedstawicielami Miasta Gdańska i województwa pomorskiego, klub Lechia Gdańsk, mający duże tradycje w promocji chodu sportowego, podjął się realizacji tych międzynarodowych zawodów. Ich miejscem będzie Plac Obrońców Poczty Polskiej przy ul. Tartacznej.


altDyrektor KL Lechia Gdańsk Stanisław Lange (na powyższym zdjęciu) powiedział nam, że w perspektywie 2-3 lat zakłada rozwój sportowy i marketingowy tych zawodów. Jest on też zdania, że impreza ta powinna być na stałe wpisana w strategię promocji wizerunku województwa pomorskiego i Miasta Gdańska. Podejmując się odtworzenia tej międzynarodowej imprezy jest on świadomy jej organizacji na odpowiednim poziomie sportowym i organizacyjnym, a to wymaga zwiększenia nakładów promocyjnych. - Mając na uwadze misję promocji sportu powszechnego realizujemy prolog „Chód z listonoszem” na 2 km dla dzieci i młodzieży. W tym chodzie zwycięzcami będą wszyscy, którzy staną na starcie i osiągną metę. O dostarczenie ekwipunku listonosza czyli odpowiedniej torby, chętnym udziału w tej sportowej zabawie, zadba Ewa Malinowska z działu marketingu gdańskiego oddziału Poczty Polskiej.


Tegoroczny Puchar Poczty Polskiej wrócił do kalendarza imprez PZLA i ma rangę Mitingu PZLA klasy MM oraz mistrzostw Polski. Ponadto w ramach Festiwalu odbędą się Zawody Ligi LA. Chód juniorów i juniorek na 20 km ma statut Mistrzostw Polski PZLA. Otwarty chód kobiet i mężczyzn na 20 km odbędzie się z udziałem chodziarzy polskich i z krajów UE. Na klasycznym dystansie 5 km zostanie rozegrany chód w ramach ligi LA oraz Mistrzostwa Polski Weteranów z udziałem czołowych zawodników polskich i uczestników mistrzostw świata. Na tym dystansie rozegrany zostanie także chód juniorów młodszych i Mistrzostwa Okręgu Młodzików, a na dystansie 3 km Mistrzostwa Okręgu Młodziczek.


Fundatorem Pucharów dla zwycięzców będzie prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak, a nagród finansowych marszałek województwa pomorskiego i Miasto Gdańsk. Seniorzy i seniorki startujący na 20 km otrzymają nagrody finansowe od 800 zł za pierwsze miejsce do 100 zł za miejsce szóste.


altFaworytem na dystansie 20 km jest 24-letni Michał Stasiewicz (na powyższym zdjęciu) zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, student Wyższej Szkoły Bankowej. Z powodzeni reprezentował on nasz kraj w zawodach pucharowych chodu sportowego na 50 km, w Portugalii i na Słowacji. Na tym dystansie czuje się najlepiej i twierdzi, że dla niego chód zaczyna się dopiero po 30 km, kiedy trzeba samemu pokonywać fizyczne słabości.


altMichał Stasiewicz, (na zdjęciu z prawej) trzeci zawodnik międzynarodowych mistrzostw Austrii w chodzie na 50 km (2010 rok) i drugi zawodnik międzynarodowych mistrzostw Niemiec na tym samym dystansie (2012 rok). Rekord życiowy 3:52:45 godz., uzyskany w 2012 roku. Mówi się o nim, że może być godnym następcą naszego olimpijskiego złotego medalisty chodziarza Roberta Korzeniowskiego.


Stasiewicz do niedawnych mistrzostw świata LA rozegranych w Moskwie, wspólnie się przygotowywał z Łukaszem Nowakiem i częściowo z Grzegorzem Sudołem, którzy zajęli odpowiednio wysokie miejsca 8 i 6. W ocenie Stasiewicza, którego trenerem jest Krzysztof Kisiel z Kielc, który był trenerem Korzeniowskiego, chód w Polsce cieszy się dużym powodzeniem wśród zawodników po olimpijskich sukcesach właśnie Roberta Korzeniowskiego. Bywa tak, że nawet podczas mistrzostw Polski w chodzie startuje grupa 20 zawodników, a w innych konkurencjach tylko kilku. Chód ma to do siebie, że nie obciąża zbytnio stawów tak nóg jak i bioder, i dzięki temu nie odnosi się wielu kontuzji. Dlatego w USA, gdzie większość ludzi ma nadwagę, chód staje się coraz bardziej popularny, gdyż bieganie niezbyt sprzyja tęgim osobom.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież