759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ... Weź udział w konkursie „Wiersz+Obraz” 2019 » Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki „Topos” ogłaszają piątą edycję Konkursu poe... Nowy numer "Sieci": Ciemna strona homo tęczy, reakcja prezydent Dulkie... » W nowym "Sieci" m.in. o wstrząsającej historii z Włoch, reakcji Dulkiewicz na poprzedni numer i kuli... Od września początek prac przy Muzeum Westerplatte i Wojny roku 1939 » Dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Kazimierz Smoliński, poseł na Sejm...
Reklama
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
niedziela, 14 lipca 2019 08:42
Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska?
Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sp ...
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
wtorek, 16 lipca 2019 19:42
PKH Gdańsk dostał licencję na grę w PHL
Pomorski Klub Hokejowy otrzymał licencję na występy w Polskiej Hoke ...
Lechia zdobyła Superpuchar!
sobota, 13 lipca 2019 21:22
Lechia zdobyła Superpuchar!
Od mocnego uderzenia rozpoczęli sezon piłkarze Lechii. W Gliwicach w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

48. Puchar Poczty Polskiej

Po rocznej przerwie, 31 sierpnia (sobota) w Gdańsku rozegrany zostanie Międzynarodowy Festiwal Chodu – 48. Puchar Poczty Polskiej. Jest to najstarsza w Europie tego typu impreza sportowa.  Od 1965 roku związana jest ona integralnie z Gdańskiem i województwem pomorskim. Nawiązuje historycznie do jednego z wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową – ataku hitlerowców na Pocztę Polską w Gdańsku w 1939 roku.


Do roku 2011 imprezę organizował Klub Konradia Gdańsk, który ze względu na strukturalne zmiany zawiesił działalność i w 2012 roku zawody się nie odbyły. Po konsultacji z Zarządem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, przedstawicielami Miasta Gdańska i województwa pomorskiego, klub Lechia Gdańsk, mający duże tradycje w promocji chodu sportowego, podjął się realizacji tych międzynarodowych zawodów. Ich miejscem będzie Plac Obrońców Poczty Polskiej przy ul. Tartacznej.


altDyrektor KL Lechia Gdańsk Stanisław Lange (na powyższym zdjęciu) powiedział nam, że w perspektywie 2-3 lat zakłada rozwój sportowy i marketingowy tych zawodów. Jest on też zdania, że impreza ta powinna być na stałe wpisana w strategię promocji wizerunku województwa pomorskiego i Miasta Gdańska. Podejmując się odtworzenia tej międzynarodowej imprezy jest on świadomy jej organizacji na odpowiednim poziomie sportowym i organizacyjnym, a to wymaga zwiększenia nakładów promocyjnych. - Mając na uwadze misję promocji sportu powszechnego realizujemy prolog „Chód z listonoszem” na 2 km dla dzieci i młodzieży. W tym chodzie zwycięzcami będą wszyscy, którzy staną na starcie i osiągną metę. O dostarczenie ekwipunku listonosza czyli odpowiedniej torby, chętnym udziału w tej sportowej zabawie, zadba Ewa Malinowska z działu marketingu gdańskiego oddziału Poczty Polskiej.


Tegoroczny Puchar Poczty Polskiej wrócił do kalendarza imprez PZLA i ma rangę Mitingu PZLA klasy MM oraz mistrzostw Polski. Ponadto w ramach Festiwalu odbędą się Zawody Ligi LA. Chód juniorów i juniorek na 20 km ma statut Mistrzostw Polski PZLA. Otwarty chód kobiet i mężczyzn na 20 km odbędzie się z udziałem chodziarzy polskich i z krajów UE. Na klasycznym dystansie 5 km zostanie rozegrany chód w ramach ligi LA oraz Mistrzostwa Polski Weteranów z udziałem czołowych zawodników polskich i uczestników mistrzostw świata. Na tym dystansie rozegrany zostanie także chód juniorów młodszych i Mistrzostwa Okręgu Młodzików, a na dystansie 3 km Mistrzostwa Okręgu Młodziczek.


Fundatorem Pucharów dla zwycięzców będzie prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak, a nagród finansowych marszałek województwa pomorskiego i Miasto Gdańsk. Seniorzy i seniorki startujący na 20 km otrzymają nagrody finansowe od 800 zł za pierwsze miejsce do 100 zł za miejsce szóste.


altFaworytem na dystansie 20 km jest 24-letni Michał Stasiewicz (na powyższym zdjęciu) zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, student Wyższej Szkoły Bankowej. Z powodzeni reprezentował on nasz kraj w zawodach pucharowych chodu sportowego na 50 km, w Portugalii i na Słowacji. Na tym dystansie czuje się najlepiej i twierdzi, że dla niego chód zaczyna się dopiero po 30 km, kiedy trzeba samemu pokonywać fizyczne słabości.


altMichał Stasiewicz, (na zdjęciu z prawej) trzeci zawodnik międzynarodowych mistrzostw Austrii w chodzie na 50 km (2010 rok) i drugi zawodnik międzynarodowych mistrzostw Niemiec na tym samym dystansie (2012 rok). Rekord życiowy 3:52:45 godz., uzyskany w 2012 roku. Mówi się o nim, że może być godnym następcą naszego olimpijskiego złotego medalisty chodziarza Roberta Korzeniowskiego.


Stasiewicz do niedawnych mistrzostw świata LA rozegranych w Moskwie, wspólnie się przygotowywał z Łukaszem Nowakiem i częściowo z Grzegorzem Sudołem, którzy zajęli odpowiednio wysokie miejsca 8 i 6. W ocenie Stasiewicza, którego trenerem jest Krzysztof Kisiel z Kielc, który był trenerem Korzeniowskiego, chód w Polsce cieszy się dużym powodzeniem wśród zawodników po olimpijskich sukcesach właśnie Roberta Korzeniowskiego. Bywa tak, że nawet podczas mistrzostw Polski w chodzie startuje grupa 20 zawodników, a w innych konkurencjach tylko kilku. Chód ma to do siebie, że nie obciąża zbytnio stawów tak nóg jak i bioder, i dzięki temu nie odnosi się wielu kontuzji. Dlatego w USA, gdzie większość ludzi ma nadwagę, chód staje się coraz bardziej popularny, gdyż bieganie niezbyt sprzyja tęgim osobom.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież