III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe... Spotkanie z książką dzieci z Przedszkola nr 77 i Przedszkola nr 81 » W Bibliotece Manhattan odbyło się spotkanie z książką, w którym wzięły udział dzieci z Przedszkola N... 65-lecie Koła PZW nr 4 Gdańsk-Portowa » 12 października w siedzibie Zarządu Okręgu PZW odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji 65 rocz... 100#WOLNOŚĆ z okazji stulecia odzyskania niepodległości i 60-lecia TVP... » W sobotę 13 października br. wieczorem w Gdańsku na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zorganizow... Fotograficzna pasja Marii Kamenskiej » W piątek 12 października w Stacji Orunia GAK odbył się wernisaż wystawy fotografii Marii Kamenskiej.... W kadrach Adamowicza - "Zasłużony działacz ORMO" » Andrzej Schulz, członek ORMO od 1 maja 1974 do 1989 roku, od lipca 1983 dyrektor gabinetu wojewody g... Gdańska woda napędza młyny w Île-de-France » Kolejny rok przyniósł wysoki zysk 13,5 mln zł dla Saur Neptun Gdańsk, przedsiębiorstwa zajmującego s...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
środa, 17 października 2018 21:39
Muzaj poprowadził Trefl do wygranej
Po ponad dwugodzinnym dreszczowcu Trefl Gdańsk pokonał w ERGO Arena ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot: Tajna umowa na bezprzetargową inwestycję

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
środa, 26 września 2018 17:00

altBudynek ośrodka dla osób niepełnosprawnych rośnie w oczach, a kontrowersji nie brakuje. Zwłaszcza, że Jacek Karnowski utajnił umowę na użytkowanie wieczyste centrum Sopotu.


W okolicy sopockiego magistratu trwa budowa domu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którą realizuje Fundacja Nasz Przyjazny Dom. Inwestycja ta od samego początku budzi w kurorcie kontrowersje, nie ze względu na przeznaczenia, ze wszech miar potrzebne i w swej funkcji społecznej bezdyskusyjne, ale ze względu na lokalizację w centrum miasta, na terenie miejskiej zieleni.


Władze Sopotu taką lokalizację tłumaczyły bliskością m.in. dworca PKP i urzędów. To jednak nie uspokoiło osób, zaniepokojonych budową kolejnego budynku w atrakcyjnej, a do niedawna przeznaczonej dla mieszkańców i turystów działce. Zwłaszcza, że - jak zauważyła Grażyna Czajkowska, radna Sopotu - Fundacja w formie bezprzetargowej otrzymała w użytkowanie wieczyste teren, na której realizuje inwestycje. A co się stanie, jak przestanie istnieć?


Dlatego do władz Sopotu skierowała pytania. Czajkowska chciała się dowiedzieć, czy interesy gminy zostały należycie zabezpieczone, na przykład w obliczu ewentualnego rozwiązania fundacji przez fundatorów i zmiany przeznaczenia wybudowanego ośrodka?
- Jak w umowie zostały sformułowane zapisy gwarantujące niezmienność funkcji i przeznaczenia budynku w przyszłości? - dopytywała radna. - Jeśli fundacja zmieni profil lub zostanie w sposób naturalny rozwiązana, kto będzie zarządzał domem i jaka będzie jego przyszłość w takiej sytuacji?


Jak wyjaśnił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, "na dzień dzisiejszy budowa jest w toku, nie ma sygnałów wskazujących na potrzebę rozważania hipotetycznej sytuacji, w której to miasto miałoby przejąć ośrodek".
- Gdyby jednak taka sytuacja mogła zaistnieć, to zapewne radni Sopotu jak i władze miasta zawsze w pierwszej kolejności podejmować będą decyzje, które będą miały na celu dobro osób niepełnosprawnych - stwierdził prezydent kurortu.


Rzecz jasna taka odpowiedź nie uspokoiła Czajkowskiej.
- Nie jestem w pełni zadowolona z odpowiedzi, gdyż padły mało konkretne odpowiedzi np. nie podające okresu na jaki została zawarta umowa - powiedziała portalowi wybrzeze24,pl Grażyna Czajkowska. - Pozostaje mi jedynie zwrócić się do komisji rewizyjnej z prośbą o przeanalizowanie umowy, gdyż dla radnych spoza komisji jest ona tajna i nie może im być udostępniona. Mogę więc do planu komisji rewizyjnej na przyszły rok złożyć wniosek o przeanalizowanie umowy. Na stronie BIP UM Sopot nie znalazłam też tak zatytułowanej umowy - podkreśliła.

raz

Related news items:
Newer news items:
Older news items: