Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sopot: Tajna umowa na bezprzetargową inwestycję

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Sopot - Sopot
środa, 26 września 2018 17:00

altBudynek ośrodka dla osób niepełnosprawnych rośnie w oczach, a kontrowersji nie brakuje. Zwłaszcza, że Jacek Karnowski utajnił umowę na użytkowanie wieczyste centrum Sopotu.


W okolicy sopockiego magistratu trwa budowa domu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, którą realizuje Fundacja Nasz Przyjazny Dom. Inwestycja ta od samego początku budzi w kurorcie kontrowersje, nie ze względu na przeznaczenia, ze wszech miar potrzebne i w swej funkcji społecznej bezdyskusyjne, ale ze względu na lokalizację w centrum miasta, na terenie miejskiej zieleni.


Władze Sopotu taką lokalizację tłumaczyły bliskością m.in. dworca PKP i urzędów. To jednak nie uspokoiło osób, zaniepokojonych budową kolejnego budynku w atrakcyjnej, a do niedawna przeznaczonej dla mieszkańców i turystów działce. Zwłaszcza, że - jak zauważyła Grażyna Czajkowska, radna Sopotu - Fundacja w formie bezprzetargowej otrzymała w użytkowanie wieczyste teren, na której realizuje inwestycje. A co się stanie, jak przestanie istnieć?


Dlatego do władz Sopotu skierowała pytania. Czajkowska chciała się dowiedzieć, czy interesy gminy zostały należycie zabezpieczone, na przykład w obliczu ewentualnego rozwiązania fundacji przez fundatorów i zmiany przeznaczenia wybudowanego ośrodka?
- Jak w umowie zostały sformułowane zapisy gwarantujące niezmienność funkcji i przeznaczenia budynku w przyszłości? - dopytywała radna. - Jeśli fundacja zmieni profil lub zostanie w sposób naturalny rozwiązana, kto będzie zarządzał domem i jaka będzie jego przyszłość w takiej sytuacji?


Jak wyjaśnił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, "na dzień dzisiejszy budowa jest w toku, nie ma sygnałów wskazujących na potrzebę rozważania hipotetycznej sytuacji, w której to miasto miałoby przejąć ośrodek".
- Gdyby jednak taka sytuacja mogła zaistnieć, to zapewne radni Sopotu jak i władze miasta zawsze w pierwszej kolejności podejmować będą decyzje, które będą miały na celu dobro osób niepełnosprawnych - stwierdził prezydent kurortu.


Rzecz jasna taka odpowiedź nie uspokoiła Czajkowskiej.
- Nie jestem w pełni zadowolona z odpowiedzi, gdyż padły mało konkretne odpowiedzi np. nie podające okresu na jaki została zawarta umowa - powiedziała portalowi wybrzeze24,pl Grażyna Czajkowska. - Pozostaje mi jedynie zwrócić się do komisji rewizyjnej z prośbą o przeanalizowanie umowy, gdyż dla radnych spoza komisji jest ona tajna i nie może im być udostępniona. Mogę więc do planu komisji rewizyjnej na przyszły rok złożyć wniosek o przeanalizowanie umowy. Na stronie BIP UM Sopot nie znalazłam też tak zatytułowanej umowy - podkreśliła.

raz

Related news items:
Newer news items:
Older news items: