Talent w roli głównej » Centrum Rozwoju Talentów, jak sama nazwa wskazuje, stawia na pracę z talentami i mocnymi stronami. O... Piłkarski eksponat miesiąca w MIIWŚ » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z toczącymi się piłkarskimi zmaganiami na Mundialu w R... Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk » Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesne... Zmarła Olga Krzyżanowska » W wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska polska polityk, działaczka społeczna, lekarka. Była posłanką... Prezesi prezydenta - gdański konwój dostatku » Bez pomocy posła Krzysztofa Brejzy (PO) "Gazeta Gdańska" ujawnia dobrobyt panujący w strefie gospoda... Waldemar Bartelik: Sport czy polityka - sukces rodzi się w głowie » Z Waldemarem Bartelikiem, byłym prezesem Energa SA, byłym reprezentantem Polski i zawodnikiem drużyn... Ksiądz motocyklista zginął w wypadku drogowym » Ksiądz Bogdan Pulczyński zginął w poniedziałek rano w wypadku drogowym na trasie Kłanino – Sulicice.... 10. urodziny Filii Gdańskiej WiMBP » Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku obchodziła 10. urodziny. W ci... Radio Gdańsk świętowało 73. urodziny » Radio Gdańsk ma 73 lata. Podczas urodzinowej gali w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna nagrodzon... Festyn z okazji 10-lecia Fundacji "Autyzm bez Tabu" » W dniu 30 czerwca Fundacja "Autyzm bez Tabu" organizuje Festyn rodzinny z okazji 10-lecia jej powsta...
Reklama
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
sobota, 23 czerwca 2018 14:15
Strategia Lampedusy - PO z Wałęsą o Gdańsk
Jarosław Wałęsa, europoseł PO, b. poseł do Sejmu RP, kandydatem P ...
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
sobota, 23 czerwca 2018 14:50
Arka rozpoczyna sezon od sparingowego zwycięstwa
Po kilku dniach przygotowań, w tym badaniach i testach, odbył się p ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dzieje się w Gdańsku...
sobota, 16 czerwca 2018 13:45
Dzieje się w Gdańsku...
Rzeźbiarz Stanisław Gierada w Europejskim Centrum Solidarności, mal ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 maja 2011 17:57

altMuzeum Narodowe w Gdańsku nie ma ostatnio dobrej passy. Nie będę jednak dziś opisywać tych wszystkich niefortunnych posunięć gdańskich muzealników, bowiem jest inna okazja o wiele przyjemniejsza. Ostatnio muzeum zorganizowało może mało spektakularną, ale ważną dla naszego środowiska wystawę malarstwa Alberta Lipczinskiego (1876-1974).


Artysty może mało znanego przeciętnemu odbiorcy sztuki, ale naszego, z Wybrzeża, ostatnio zapomnianego, tak to często z malarzami bywa. Obrazy jego jednak już od lat oglądam w Sopockim Domu Aukcyjnym, który dba o prezentację wybrzeżowej sztuki i często można tam zobaczyć dzieła bardzo ciekawe, a dawno zapomniane.


Zapewne wystawa ta nie poruszy środowiska polskich muzealników, ale co innego jest ważne, jest to prezentacja skierowana do każdego odbiorcy, nawet tego trochę mniej wymagającego. Tego nam w Gdańsku ostatnio brakowało, solidnego malarstwa dla każdego. Co więcej, sama postać artysty, jego rodzina, bardzo ciekawy życiorys, malarstwo które tworzył, szukanie obrazów oraz współpraca z angielskimi muzeami przy organizacji  ekspozycji, cała ta historia jest bardzo ciekawa. Duże brawa za scenariusz i opiekę kuratorską dla pani Małgorzaty Ruszkowskiej Macur z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie można obejrzeć około 80 obrazów. Planowana jest również druga edycja prezentacji na przełomie lipca i sierpnia w Williamson Art Gallery w Liverpoolu.


alt

 "Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny  


Lipczinski urodził się w Lęborku, później chodził do szkoły w Gdańsku gdzie uczył się malarstwa. W 1897 roku musiał wyemigrować i wyjechał do Liverpoolu, tam pogłębiał i udoskonalał swoje umiejętności malarskie. Od 1906 roku już regularnie brał udział w wystawach , by w 1911 roku wystawić swoje dwa obrazy w towarzystwie takich malarzy jak: Matisse, Gauguin, Picasso, Derain, Van Gogh. Tak dobrze rozwijającą się karierę artystyczną przerwała zawierucha pierwszej wojny światowej, która zmusiła go do opuszczenia Anglii. W 1919 roku wraz żoną przyjechał do  Sopotu, gdzie się osiedlił i tu do wojny zaczął odnosić swoje największe sukcesy.

Należał do Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malował przede wszystkim portrety i pejzaże z okolic Gdańska, Sopotu i Żuław. Należał do grona gdańskich malarzy zapisujących ulotne chwile i magiczny klimat gdańskich uliczek, statki, żaglowce cumujące  przy nabrzeżach portowych, ruch barek powoli snujących się o poranku po wodzie spowitej mgłą, oddawał w swoich obrazach klimaty portowe  charakterystyczne dla gdańskiego  portu. Właśnie ta przynależność do grona największych gdańskich malarzy, do których należeli między innymi: Reinhold Bahl, Marian Mokwa, Arthur  Bendrat, Stanisław  Chlebowski, Berthold  Hellingrath, Alfred Scherres czy Theo Urtnowski, przysporzyła mu po wojnie wielu problemów. Właściwie nie powrócił już do dawnej świetności, odtrącony przez nowe władze, powoli popadał w artystyczny niebyt. Utrzymywał się z malowania portretów na zamówienie oraz z korepetycji języka angielskiego, które udzielała jego żona.

W 2008 roku w Sopocie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą artyście. Albert Lipczinski urodził się w Lęborku, tam jego ojciec wraz z z najstarszymi braćmi Alberta, Maxem i Alexandrem prowadził warsztat produkujący fortepiany. Warsztat z czasem przekształcili w wytwórnię i przenieśli się do Gdańska, produkując instrumenty znane w całej Europie. Myślę, że ta uzdolniona rodzina, również zasłużyła na swoją lęborską tablicę, ku pamięci.
Stanisław Seyfried

Wystawa obrazów Alberta Lipczinskiego czynna będzie w Bramie Zielonej do  29 05 2011r. ceny biletów normalnych-10zł. Ulgowych-5zł. Rodzinnych - 18zł.
     
Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Daniel 2013-12-16 20:02
Dobrze że jest taka osoba jak Pan Stanisław który pisze te wszystkie artykuły i nie pozwala zapomnieć o tych Pomorskich artystach.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież