PKN Orlen ma plan ekspansji. Połączenie z Lotosem to pierwszy krok » Daniel Obajtek, były wójt Pcimia i były prezes ENERGA SA, obecnie prezes zarządu PKN Orlen uważa, że... Kacper Płażyński przedstawił swoją drużynę » Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, przed siedzibą Rady Miasta pr... III Gdański Piknik Patriotyczny » Na terenie Sali BHP odbył się III Gdański Piknik Patriotyczny. - Głównym przesłaniem tej edycji Pikn... Korekty PiS do sejmiku i rady miasta - Kanthak i Rabenda liderami? » Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta Gdańska", na listach Prawa i Sprawiedliwości do rady miast... Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta.... » Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Przeloty już dawno przestały być eks... Melodie wyborcze Piekarskiego » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, historykiem i politologiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu ... Wojewoda pomorski zabrał się za usuwanie resztek reliktów poprzedniego... » Wojewoda pomorski Dariusz Drelich na podstawie ustawy obowiązującej od dnia 1 kwietnia 2016 r. o zak... Gdański magistrat wydaje fortunę na porady prawne » Gdańska Palestra doradza gdańskim urzędnikom, bo zespół miejskich prawników nie wystarczy. Nie dość,... Tłumy odwiedziły kiermasz „Jesień w ogrodzie” » Tłumy gości odwiedziły stoiska około stu Wystawców, którzy wzięli udział w ósmej edycji kiermaszu og... Przed III edycją Gdańskiego Pikniku Patriotycznego » W niedzielę 16 września 2018 roku odbędzie się III Gdański Piknik Patriotyczny. Wydarzenie rozpoczni...
Reklama
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
piątek, 14 września 2018 12:55
Kto objada się tortem na lotnisku Wałęsy? 600 tys. dla rady, a reszta...
Wielu z nas skorzysta lub skorzystało z usług linii lotniczych. Prze ...
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
niedziela, 16 września 2018 19:57
Wisła zmyła Lechię z fotela lidera
Na ósmej kolejce zakończyła się dobra passa Lechii. Podopieczni Pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
niedziela, 09 września 2018 17:26
Po wystawie prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa
Dobiegły końca wakacje. Tradycyjnie w Gdańsku odbyło się wiele ci ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 maja 2011 17:57

altMuzeum Narodowe w Gdańsku nie ma ostatnio dobrej passy. Nie będę jednak dziś opisywać tych wszystkich niefortunnych posunięć gdańskich muzealników, bowiem jest inna okazja o wiele przyjemniejsza. Ostatnio muzeum zorganizowało może mało spektakularną, ale ważną dla naszego środowiska wystawę malarstwa Alberta Lipczinskiego (1876-1974).


Artysty może mało znanego przeciętnemu odbiorcy sztuki, ale naszego, z Wybrzeża, ostatnio zapomnianego, tak to często z malarzami bywa. Obrazy jego jednak już od lat oglądam w Sopockim Domu Aukcyjnym, który dba o prezentację wybrzeżowej sztuki i często można tam zobaczyć dzieła bardzo ciekawe, a dawno zapomniane.


Zapewne wystawa ta nie poruszy środowiska polskich muzealników, ale co innego jest ważne, jest to prezentacja skierowana do każdego odbiorcy, nawet tego trochę mniej wymagającego. Tego nam w Gdańsku ostatnio brakowało, solidnego malarstwa dla każdego. Co więcej, sama postać artysty, jego rodzina, bardzo ciekawy życiorys, malarstwo które tworzył, szukanie obrazów oraz współpraca z angielskimi muzeami przy organizacji  ekspozycji, cała ta historia jest bardzo ciekawa. Duże brawa za scenariusz i opiekę kuratorską dla pani Małgorzaty Ruszkowskiej Macur z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie można obejrzeć około 80 obrazów. Planowana jest również druga edycja prezentacji na przełomie lipca i sierpnia w Williamson Art Gallery w Liverpoolu.


alt

 "Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny  


Lipczinski urodził się w Lęborku, później chodził do szkoły w Gdańsku gdzie uczył się malarstwa. W 1897 roku musiał wyemigrować i wyjechał do Liverpoolu, tam pogłębiał i udoskonalał swoje umiejętności malarskie. Od 1906 roku już regularnie brał udział w wystawach , by w 1911 roku wystawić swoje dwa obrazy w towarzystwie takich malarzy jak: Matisse, Gauguin, Picasso, Derain, Van Gogh. Tak dobrze rozwijającą się karierę artystyczną przerwała zawierucha pierwszej wojny światowej, która zmusiła go do opuszczenia Anglii. W 1919 roku wraz żoną przyjechał do  Sopotu, gdzie się osiedlił i tu do wojny zaczął odnosić swoje największe sukcesy.

Należał do Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malował przede wszystkim portrety i pejzaże z okolic Gdańska, Sopotu i Żuław. Należał do grona gdańskich malarzy zapisujących ulotne chwile i magiczny klimat gdańskich uliczek, statki, żaglowce cumujące  przy nabrzeżach portowych, ruch barek powoli snujących się o poranku po wodzie spowitej mgłą, oddawał w swoich obrazach klimaty portowe  charakterystyczne dla gdańskiego  portu. Właśnie ta przynależność do grona największych gdańskich malarzy, do których należeli między innymi: Reinhold Bahl, Marian Mokwa, Arthur  Bendrat, Stanisław  Chlebowski, Berthold  Hellingrath, Alfred Scherres czy Theo Urtnowski, przysporzyła mu po wojnie wielu problemów. Właściwie nie powrócił już do dawnej świetności, odtrącony przez nowe władze, powoli popadał w artystyczny niebyt. Utrzymywał się z malowania portretów na zamówienie oraz z korepetycji języka angielskiego, które udzielała jego żona.

W 2008 roku w Sopocie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą artyście. Albert Lipczinski urodził się w Lęborku, tam jego ojciec wraz z z najstarszymi braćmi Alberta, Maxem i Alexandrem prowadził warsztat produkujący fortepiany. Warsztat z czasem przekształcili w wytwórnię i przenieśli się do Gdańska, produkując instrumenty znane w całej Europie. Myślę, że ta uzdolniona rodzina, również zasłużyła na swoją lęborską tablicę, ku pamięci.
Stanisław Seyfried

Wystawa obrazów Alberta Lipczinskiego czynna będzie w Bramie Zielonej do  29 05 2011r. ceny biletów normalnych-10zł. Ulgowych-5zł. Rodzinnych - 18zł.
     
Długi Targ w Gdańsku" - Albert  Lipczinski - własność Sopocki Dom Aukcyjny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Daniel 2013-12-16 20:02
Dobrze że jest taka osoba jak Pan Stanisław który pisze te wszystkie artykuły i nie pozwala zapomnieć o tych Pomorskich artystach.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież