Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Przykryjcie mnie lepiej” - Cyprian Kamil Norwid

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 maja 2021 12:07

Trudno w sposób autorytatywny, nie badając samej postaci Cypriana Kamila Norwida, wypowiadać sądy na temat jego poezji i plastycznej twórczości.


Fenomen norwidowski zajmuje dziś wybitne osobowości badaczy polskiej literatury. Opracowania jemu poświęcone są coraz pełniejsze, a odnajdywane prace plastyczne na aukcjach poważnych europejskich domów aukcyjnych są bardzo ciekawe i drogie. Rysunki Norwida osiągają wysokie ceny i ich licytacje gromadzą koneserów sztuki poszukujących wybitnych prac. Jednak plastyczna twórczość Norwida nie należy do łatwych w ustalaniu autentyczności, dlatego jest tak trudno osiągalna. Nie zawsze były sygnowane. Patronami 2021 roku ogłoszonymi przez Sejm RP zostali: Stefan Kardynał Wyszyński, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz i Cyprian Kamil Norwid - wybitny poeta, dramatopisarz, filozof, a także artysta sztuk pięknych, którego twórczość plastyczna jest zdecydowanie mniej znana niż literacka.

alt


Był miłośnikiem piękna: malował, był wspaniałym rysownikiem i medalierem. Jego nieustępliwe poglądy często przyczyniały się do osamotnienia. Krytykował złe przygotowanie powstania styczniowego, był zaciekłym przeciwnikiem terroru caratu. Mocno niezrozumiały, uznawany przez niektórych za pisarskiego nieudacznika, znacznie wyprzedzał współczesnych mu poetów. Artysta urodził się w 1821 roku w mazowieckiej wsi Głuchy w rodzinie szlacheckiej. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej poezji.

alt


Jednym z ważniejszych dzieł artysty jest poemat „Promethidion”. Autor przedstawił w nim swój program prometeizmu, piękna pracy i pracy tworzącej piękno. Poemat zawiera refleksje nad funkcją sztuki i życia społecznego. Autor podkreśla szczególne znaczenie sztuk plastycznych, które związane są z pracą, zauważa także znaczenie sztuki użytkowej, która wprowadza piękno do codziennego życia. Konstatuje, że tworzenie sztuki jest zasługą natchnienia pochodzącego od Boga, a artysta jest jedynie naśladowcą i kopistą. Norwid myślał podobnie jak Platon, przedstawia człowieka jako istotę rozumną i zdolną do ciężkiej pracy, wyjaśnia tak zwaną triadę Platona – piękno, dobro i prawdę. W poemacie prowadzi dialog o sztuce – formie i treści, mówi o najwyższej wartości, którą jest prawda, mówi, że sztuka która powstaje wyłącznie z myślenia nie jest dużo warta. "Promethidion" jest także traktatem o rozbudzeniu Polski z marazmu kulturowego. Artysta wierzył, że Polacy są zdolnym narodem, a ciężka praca doprowadzi ich do znacznych efektów. Podkreślał także znaczenie jednostki. Sam tworzył trudną poezję i zmuszał swoich czytelników do poznawania szerszych kontekstów swoich dzieł. Norwid niezauważony za życia i nieobecny w kulturze polskiej XIX wieku, odkryty został na początku XX wieku w okresie Młodej Polski. Zenon Przesmycki (Miriam) poeta, publicysta, tłumacz i wydawca ocalił rękopisy artysty i systematycznie publikował je na łamach redagowanej przez siebie „Chimery”, warszawskim elitarnym piśmie literackim poświęconym sztuce (1901-1907).

alt


Dużą część swojego talentu artysta poświęcił malarstwu i rysunkom. Od roku 1837 Norwid uczęszczał do szkoły malarstwa i rysunku Aleksandra Kokulera, a od 1839 roku pobierał nauki w pracowni ekscentrycznego warszawskiego malarza Jana Klemensa Minasowicza, po czym w 1843 roku wyjechał do Wenecji i Florencji, by studiować tam rysunek w klasie aktu oraz w pracowni rzeźbiarskiej Luigiego Pampaloni’ego. Tam też zapoznał się z technikami graficznymi, ale był przede wszystkim rysownikiem. Posługiwał się wieloma technikami między innymi ołówkiem, piórkiem, pędzelkiem, kredką, używał farb akwarelowych i malował gwasze. Od 1847 roku malował także obrazy olejne, lubił małe formy wykonując wiele prac w szkicownikach i sztambuchach. W ostatnim okresie życia ze względu na brak finansów wykonywał wyłącznie zlecenia zarobkowe – grafiki i akwarele zajmował się również projektowaniem nagrobków.

alt


Najczęstszymi wątkami jego prac były motywy Nowego Testamentu i Ewangelii, a także dzieci i kobiety oraz wybitni przedstawiciele epoki: Chopin, Krasiński, Mickiewicz, Słowacki. Dla współczesnych jego trudna literatura, często niezrozumiała w znacznym stopniu doprowadziła artystę do frustracji i opuszczenia Europy. Norwid wyjechał do Ameryki.

alt


Jego twórczość plastyczną podzielić można na trzy okresy: okres warszawski, rysunki humorystyczne, okres podróży do Ameryki, rysunki rodzajowe i trzeci okres, drugiego pobytu w Paryżu, to zlecenia zarobkowe. Artysta prawie przez całe dorosłe życie mieszkał poza granicami Polski. W 1883 roku umarł w przytułku prowadzonym przez Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Ivry pod Paryżem. Umierał powoli na gruźlicę. Ostatnie honoraria przeznaczyć chciał na leczenie. Myślał o ciepłym południu Francji, ale małe kwoty otrzymywane za sprzedaż akwarel nie wystarczały. Umierając powiedział tylko „Przykryjcie mnie lepiej”. Pochowany został w zbiorowym grobie na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem”. Zapomniany i niedoceniony dopiero w XX wieku doczekał się należnego mu miejsca w polskiej kulturze.

Stanisław Seyfried

Rysunki pochodzą z publikacji:
Cyprian Norwid, białe kwiaty, opr. tekstu i studium wstępne Juliusz W. Gomulicki, PIW, Warszawa 1974, wyd. drugie
Alicja Bajdor, Halina Natuniewicz - Pan Tadeusz w ilustracjach, KAW, Gdańsk 1984, wyd.I
Cyprian Kamil Norwid, Myśli o Polsce i Polakach, wybór Marian Dobrosielski KAW, Białystok 1985, wyd. I


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież