Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie... "Dzień Słuchacza" po raz piąty w CKZiU nr 1 » 31 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku odbył się "Dzień Słuchacza", ... Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos - wyzwanie globalne » W czwartek, 30 maja, w Gdańsku odbyła się debata "Połączenie kapitałowe PKN Orlen i Grupy Lotos, jeg...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Teatr Historii – „Oblężenie”

Teatr Historii to projekt edukacyjny realizowany z funduszy i pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego przez Narodowe Centrum Kultury oraz władze samorządowe.


W czerwcu br. zostało zrealizowane pierwsze widowiska „Miasto Niepokonane” w Wieluniu. „Oblężenie” jest drugim z cyklu, realizowanym na zaproszenie dyrekcji Muzeum Zamku w Malborku i we ścisłym współpracy z Muzeum. Kolejne widowiska to: „Vivat Waza, Vivat Rzeczpospolita” w dniach 13-14 sierpnia w Gniewie,  „Westerplatte” 1-3 września na Westerplatte i w Gdańsku oraz  „Bitwa nad Bzurą” 16 i 17 września w Sochaczewie.

Widowisko „Oblężenie” wg scenariusza i w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego odbywać się będzie 21, 22 i 23 lipca od godz. 22:00. To impreza mająca już 11-letnią tradycję. W tym roku będzie realizowana dla potrzeb Telewizji Polskiej -  TVP Historia przy wykorzystaniu bardzo poważnych środków technicznych.

Tematem jest dramatyczna historia oblężenie stolicy krzyżackiego państwa przez wojska polsko-litewskie, które podeszły do Malborka 25 lipca (wcześniej dotarły oddziały lekkiej jazdy tatarskie, litewskie i ruskie) wyruszając tuż po bitwie pod Grunwaldem. Kilka dni przed Jagiełłą do Malborka dotarł komtur Heinrich von Plauen, który nie brał udziału w bitwie pod Grunwaldem. Zdołał opanować defetystyczne nastroje i przygotować Malbork do obrony. Wojska polsko-litewskie, które wyruszyły do bitwy w polu, nie przygotowane do długotrwałego oblężenia potężnej twierdzy (największej w Europie) musiały spod Malborka odejść bez sukcesu. Z drugiej strony Państwo zakonne było zbyt potężne, aby zniszczyć je w jednej bitwie. Grunwald i oblężenie Malborka były dopiero początkiem drogi, która doprowadziła kilkadziesiąt lat później do unicestwienia Zakonu.

W widowisku weźmie udział 6 znanych i lubianych aktorów:
Karol Strasburger (Król Jagiełło), Juliusz Krzysztof Warunek (von Plauen), Marek Frąckowiak (Wielki Książę Witold), Marek Siudym (podkanclerzy koronny Mikołaj Trąba), Robert Wrzosek (Brat krzyżacki).


Przed murami zamku sceny oblężenia odtwarzać będzie 200 rycerzy w średniowiecznych zbrojach i strojach, z wykorzystaniem artylerii (16 armat i kilkadziesiąt hakownic) i machin miotających z epoki, 15 koni, efektów pirotechnicznych.


Widowisko dla Telewizji Polskiej rejestrować będzie 7-kamerowy wóz transmisyjny prowadzony przez doświadczonego realizatora Piotra Strusia, zaś nad światłem i stroną artystyczną czuwać będzie operator filmowy Waldemar Szmidt (autor zdjęć w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” oraz „Westerplatte”). Jedna z kamer zostanie ustawiona na 25-metrowym wysięgniku, co pozwoli na uzyskanie szczególnych efektów wizualnych, zaś na hełmach uczestników zostaną zamieszone miniaturowe kamery „Extreme” pozwalające uchwycić dynamikę akcji.

Informacje na:
www. zamek.malbork.pl
www. teatrhistorii.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież