Prof. Czauderna: Miasto obrosło siecią układów wynikających z wielolet... » Z prof. Piotrem Czauderną, koordynatorem Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezyden... Brudno(s)pis wyborczy: Z mroków PRL-u lider PO » Mieczysław Struk, który zimą 1988 roku od przydziału pokoju z kuchnią uzależniał niejako wybór na st... Agnieszka Trojok: Mieszkańcy mają zyskiwać, a nie tracić na rozwoju mi... » Rozmowa z Agnieszką Trojok, kandydatką do Rady Miasta Gdańska w okręgu nr 3 z listy PiS, pozycja nr ... Kazimierz Koralewski: Czy wyzwolimy się ze zbiorowego syndromu sztokho... » Z Kazimierzem Koralewskim, przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzi Miasta Gdańska, radnym od 2000 ... Jak oddać głos by go nie zmarnować » Przed nami najważniejsze dla lokalnych ojczyzn wybory. Ich wynik zależy nie tylko od preferencji ucz... Zagadka okólnika czyli jak ubezpieczać w Gdańsku » Według informacji "Gazety Gdańskiej" Andrzej Bojanowski, wówczas zastępca prezydenta Gdańska ds. pol... III Pomorski Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami » W środę, 17 października, na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji odbył się III... Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo? » Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji firmy budowlanej Robyg. W porannej ... Elżbieta Jachlewska: Lepszy Gdańsk jest możliwy, gdy my sami w to uwie... » Z Elżbietą Jachlewską, ekonomistką, aktywistką społeczną, feministką, jedną z liderek Inicjatywy Fem... Elżbieta Strzelczyk: Będę reprezentować problemy i kłopoty mieszkańców... » Rozmowa z Elżbietą Strzelczyk, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na radną Gdańska z okręgu nr 5 obe...
Reklama
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
środa, 17 października 2018 21:24
Inwestor Adamowicz - luki w pamięci czy łgarstwo?
Paweł Adamowicz okłamał opinie publiczną w sprawie 37 tys. akcji f ...
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
sobota, 20 października 2018 18:41
Dwie zabójcze kontry i Śląsk na kolanach przed Arką
Arka Gdynia do Wrocławia na mecz ze Śląskiem pojechała, by powtór ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
poniedziałek, 08 października 2018 15:37
ZPAP - Spore oczekiwania, ale brak współpracy
Dobiega końca kolejna czteroletnia kadencja zarządu (2014-2018) Pols ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
wtorek, 11 września 2018 17:40
X Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia
Jubileuszowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci zacznie się w Gd ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Teatr Historii – „Oblężenie”

Teatr Historii to projekt edukacyjny realizowany z funduszy i pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego przez Narodowe Centrum Kultury oraz władze samorządowe.


W czerwcu br. zostało zrealizowane pierwsze widowiska „Miasto Niepokonane” w Wieluniu. „Oblężenie” jest drugim z cyklu, realizowanym na zaproszenie dyrekcji Muzeum Zamku w Malborku i we ścisłym współpracy z Muzeum. Kolejne widowiska to: „Vivat Waza, Vivat Rzeczpospolita” w dniach 13-14 sierpnia w Gniewie,  „Westerplatte” 1-3 września na Westerplatte i w Gdańsku oraz  „Bitwa nad Bzurą” 16 i 17 września w Sochaczewie.

Widowisko „Oblężenie” wg scenariusza i w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego odbywać się będzie 21, 22 i 23 lipca od godz. 22:00. To impreza mająca już 11-letnią tradycję. W tym roku będzie realizowana dla potrzeb Telewizji Polskiej -  TVP Historia przy wykorzystaniu bardzo poważnych środków technicznych.

Tematem jest dramatyczna historia oblężenie stolicy krzyżackiego państwa przez wojska polsko-litewskie, które podeszły do Malborka 25 lipca (wcześniej dotarły oddziały lekkiej jazdy tatarskie, litewskie i ruskie) wyruszając tuż po bitwie pod Grunwaldem. Kilka dni przed Jagiełłą do Malborka dotarł komtur Heinrich von Plauen, który nie brał udziału w bitwie pod Grunwaldem. Zdołał opanować defetystyczne nastroje i przygotować Malbork do obrony. Wojska polsko-litewskie, które wyruszyły do bitwy w polu, nie przygotowane do długotrwałego oblężenia potężnej twierdzy (największej w Europie) musiały spod Malborka odejść bez sukcesu. Z drugiej strony Państwo zakonne było zbyt potężne, aby zniszczyć je w jednej bitwie. Grunwald i oblężenie Malborka były dopiero początkiem drogi, która doprowadziła kilkadziesiąt lat później do unicestwienia Zakonu.

W widowisku weźmie udział 6 znanych i lubianych aktorów:
Karol Strasburger (Król Jagiełło), Juliusz Krzysztof Warunek (von Plauen), Marek Frąckowiak (Wielki Książę Witold), Marek Siudym (podkanclerzy koronny Mikołaj Trąba), Robert Wrzosek (Brat krzyżacki).


Przed murami zamku sceny oblężenia odtwarzać będzie 200 rycerzy w średniowiecznych zbrojach i strojach, z wykorzystaniem artylerii (16 armat i kilkadziesiąt hakownic) i machin miotających z epoki, 15 koni, efektów pirotechnicznych.


Widowisko dla Telewizji Polskiej rejestrować będzie 7-kamerowy wóz transmisyjny prowadzony przez doświadczonego realizatora Piotra Strusia, zaś nad światłem i stroną artystyczną czuwać będzie operator filmowy Waldemar Szmidt (autor zdjęć w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” oraz „Westerplatte”). Jedna z kamer zostanie ustawiona na 25-metrowym wysięgniku, co pozwoli na uzyskanie szczególnych efektów wizualnych, zaś na hełmach uczestników zostaną zamieszone miniaturowe kamery „Extreme” pozwalające uchwycić dynamikę akcji.

Informacje na:
www. zamek.malbork.pl
www. teatrhistorii.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież