SLD po wyborach - tylko emblemat czy... » Czy SLD na Pomorzu to tylko emblemat? Bardzo dobre indywidualne wyniki Joanny Senyszyn, Macieja Koby... Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
wtorek, 19 lutego 2019 22:33
Do sześciu razy sztuka czyli MH Automatyka wreszcie pokonała GKS Tychy
Rekordowa widownia na trybunach hali Olivia, dobra gra i wygrana gdań ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Teatr Historii – „Oblężenie”

Teatr Historii to projekt edukacyjny realizowany z funduszy i pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego przez Narodowe Centrum Kultury oraz władze samorządowe.


W czerwcu br. zostało zrealizowane pierwsze widowiska „Miasto Niepokonane” w Wieluniu. „Oblężenie” jest drugim z cyklu, realizowanym na zaproszenie dyrekcji Muzeum Zamku w Malborku i we ścisłym współpracy z Muzeum. Kolejne widowiska to: „Vivat Waza, Vivat Rzeczpospolita” w dniach 13-14 sierpnia w Gniewie,  „Westerplatte” 1-3 września na Westerplatte i w Gdańsku oraz  „Bitwa nad Bzurą” 16 i 17 września w Sochaczewie.

Widowisko „Oblężenie” wg scenariusza i w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego odbywać się będzie 21, 22 i 23 lipca od godz. 22:00. To impreza mająca już 11-letnią tradycję. W tym roku będzie realizowana dla potrzeb Telewizji Polskiej -  TVP Historia przy wykorzystaniu bardzo poważnych środków technicznych.

Tematem jest dramatyczna historia oblężenie stolicy krzyżackiego państwa przez wojska polsko-litewskie, które podeszły do Malborka 25 lipca (wcześniej dotarły oddziały lekkiej jazdy tatarskie, litewskie i ruskie) wyruszając tuż po bitwie pod Grunwaldem. Kilka dni przed Jagiełłą do Malborka dotarł komtur Heinrich von Plauen, który nie brał udziału w bitwie pod Grunwaldem. Zdołał opanować defetystyczne nastroje i przygotować Malbork do obrony. Wojska polsko-litewskie, które wyruszyły do bitwy w polu, nie przygotowane do długotrwałego oblężenia potężnej twierdzy (największej w Europie) musiały spod Malborka odejść bez sukcesu. Z drugiej strony Państwo zakonne było zbyt potężne, aby zniszczyć je w jednej bitwie. Grunwald i oblężenie Malborka były dopiero początkiem drogi, która doprowadziła kilkadziesiąt lat później do unicestwienia Zakonu.

W widowisku weźmie udział 6 znanych i lubianych aktorów:
Karol Strasburger (Król Jagiełło), Juliusz Krzysztof Warunek (von Plauen), Marek Frąckowiak (Wielki Książę Witold), Marek Siudym (podkanclerzy koronny Mikołaj Trąba), Robert Wrzosek (Brat krzyżacki).


Przed murami zamku sceny oblężenia odtwarzać będzie 200 rycerzy w średniowiecznych zbrojach i strojach, z wykorzystaniem artylerii (16 armat i kilkadziesiąt hakownic) i machin miotających z epoki, 15 koni, efektów pirotechnicznych.


Widowisko dla Telewizji Polskiej rejestrować będzie 7-kamerowy wóz transmisyjny prowadzony przez doświadczonego realizatora Piotra Strusia, zaś nad światłem i stroną artystyczną czuwać będzie operator filmowy Waldemar Szmidt (autor zdjęć w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” oraz „Westerplatte”). Jedna z kamer zostanie ustawiona na 25-metrowym wysięgniku, co pozwoli na uzyskanie szczególnych efektów wizualnych, zaś na hełmach uczestników zostaną zamieszone miniaturowe kamery „Extreme” pozwalające uchwycić dynamikę akcji.

Informacje na:
www. zamek.malbork.pl
www. teatrhistorii.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież