"Szybkojezdne" stojaki dla Oddziału Hematologii » 28 stojaków do kroplówek amerykańskiej marki Pryor oraz dwie wagi i miarka SECA to sprzęt, który dzi... Andrzej Jaworski: PZU Zdrowie w Gdańsku z "Linią życia" » Rozmowa z Andrzejem Jaworskim, b. wiceprezesem zarządu PZU SA, wieloletnim posłem PiS- Powitanie pre... 1400 podpisów do referendum w Sopocie » Blisko 1600 podpisów zebrali już zwolennicy referendum w sprawie odwołania prezydenta Sopotu, Jacka ... KKS Gedania zasługuje na szacunek » Ostatnie oświadczenie firmy Robyg było powodem zwołania przez mec. Kacpra Płażyńskiego konferencji p... Artyści przed Urzędem Marszałkowskim: Stop niszczeniu Opery Bałtyckiej » W strugach deszczu i przy podmuchach wiatru blisko pięćdziesiąt osób uczestniczyło w zgromadzeniu pu... Krystian Kłos: prawdziwe intencje firmy Robyg będą znane po sesji Rady... » Krystian Kłos – przewodniczący zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, uważa, że to jeszcze za wcześnie n... "Żegnaj Przyjacielu, żegnaj Nauczycielu, żegnaj Mistrzu" - W Sopocie p... » Na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie pożegnano w ceremoniale świeckim prof. Jerzego Młynarczyka, prezyd... Teresa Krystman: Żal mleczarstwa i tylu lat wysiłków, budowania marki » Teresa Krystman, ostatnia prezes Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy do przejęcia przez Polmlek, uważa,... Prezes o środowisku i osiedlach » W przesłanym nam oficjalnym stanowisku Grupy Polmlek wobec likwidacji zakładu produkcyjnego Polmek-M... Podwójne odbicie. Miliony pod sopocką siatką » Z nieoficjalnych informacji "Gazety Gdańskiej" wynika, że w grupie PGE trwa audyt umów zawieranych p...
Reklama
Oferty Activi i Professjonal24 zachęcały do zakupów

Jesienną edycję Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE w Amber Expo odwiedziło blisko 11 tys. zwiedzających...

więcej

Weekend z Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

Szukasz swojego pierwszego mieszkania, domu, chciałbyś zamienić na większe, a może czas już na zakup...

więcej

Tłumy na Targach Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

Szukający pierwszego mieszkania, firmy, która zbuduje dom, mieszkania na wynajem, potrzebujący porad...

więcej

Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - oferta mieszkań i wiedzy

Pierwsze Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE tuż po wakacjach to okazja do zapoznania się z najnowszymi i...

więcej

 • Oferty Activi i Professjonal24 zachęcały do zakupów

  wtorek, 25 października 2016 12:18
 • Weekend z Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

  sobota, 11 lutego 2017 10:50
 • Tłumy na Targach Nowy DOM Nowe MIESZKANIE

  sobota, 18 lutego 2017 20:26
 • Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE - oferta mieszkań i wiedzy

  czwartek, 31 sierpnia 2017 21:13

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 03 października 2012 11:52

Firma ROBYG w branży budowlanej istnieje od 10 lat. Oprócz Polski prowadzi inwestycje m. in. w Holandii, Izraelu i na Węgrzech. Firma od dwóch lat jest na giełdzie warszawskiej. Wznosi duże osiedle w warszawskim Wilanowie na 8 tys. mieszkań, tj. dla około 20 tys. mieszkańców.Robyg zaczął trzy lata temu budowę domów w Gdańsku. Pierwszy efekt, to w 2011 roku przekazanie do użytku 130 mieszkań. W 2012 będzie ich 200, a za rok 360. Na Morenie są realizowane trzy oddzielne inwestycje, na łączną ilość 650 mieszkań, z czego 500, czyli trzy czwarte jest już zakontraktowana. A warto wspomnieć, że w Polsce na 21 tys. oferowanych do kupienia mieszkań, 5 tys. nie jest zakontraktowanych.


- W Gdańsku jest największy udział gotowych mieszkań w skali kraju, zapewnia prezes firmy Wojciech Okoński. - Nasi klienci wpłacają w trakcie budowy i dzięki temu firma ma płynność finansową. A inni deweloperzy biorą na wstępie 10 proc. wartości mieszkania, a pozostałe 90 proc. na końcu inwestycji. Wiele osób tej dużej wpłaty nie jest w stanie uiścić i wycofuje się z umowy. U nas 99 proc. klientów pozostaje z nami do końca. Według naszego rozeznania, ponad 20 proc. nowych klientów przychodzi z polecenia naszych mieszkańców, czyli ludzi którzy nabrali do nas zaufanie. Nasza firma na półrocze 2012 roku miała stan gotówki rzędu 140 mln zł. Klienci zwracają uwagę na wiarygodność dewelopera. My ją zaspokajamy, i to bez nuty chwalenia się, zapewnia prezes Okoński.


Na 2700 dotychczas wybudowanych mieszkań, firma ma tylko dwie rozprawy w sądzie, i to ona wniosła pozwy za zniesławiania. Za podawanie nieprawdziwych danych. W jednym przypadku Robyg zażądał odszkodowanie w wysokości 2 mln zł. Dlatego tak wysoko, gdyż przez kłamliwe pisanie w Internecie stracono kilku klientów.


Obecnie w Gdańsku firma prowadzi inwestycje długofalowe. Kupiła trzy działki. Jako pierwszą na wspomnianej Morenie działkę o powierzchni 13 ha, przy ul. Piekarniczej, po upadłych zakładach piekarniczo-cukierniczych. Rocznie za tą działkę płaci 1,5 mln zł podatku. Przekazano tam już 80 mieszkań, a w tym roku kolejne 83. Na Morenie będzie łącznie 1700 mieszkań. Na Morenie sprzedaje się 20 mieszkań miesięcznie. W ramach poprawy infrastruktury, wybudowano tam skrzyżowanie ulic Piekarniczej i Rakoczego. Z myślą o młodzieży za 200 tys. zł wybudowano też boisko typu Junior.


Na Jasieniu przy ul. Jabłoniowej jest plan budowy 3,5 tys. mieszkań. W tym roku odda się ich 120. Tu będzie wiele pomieszczeń usługowych.
- Naszą chlubą w skali kraju jest wybudowanie na Jasieniu przedszkola dla 75 dzieci i żłobka dla 50 maluchów - zachwala prezes Wojciech Okoński. - Już 60 dzieci chodzi do przedszkola.  Przez rok opłacamy czesne w wysokości 560 zł miesięcznie za pobyt dziecka w przedszkolu.


alt


Przy Rzeczpospolitej na Przymorzu firma Robyg kupiła działkę od firmy Polnord. Tu powstanie pięć wieżowców 18-piętrowych, w których będzie łącznie 720 mieszkań. Wiechę na pierwszym powieszono w sierpniu, a do zamieszkania przekaże się z końcem 2012 roku. Wieżowce mają dwupoziomowe garaże i po dwie cichobieżne windy. 
- Dostosowujemy się do akcji „Rodzina na swoim”, dzięki której młode małżeństwa kupujące u nas mieszkania mogą odzyskać około 80 tys. z dopłaty rządowej, zapewnia prezes Okoński. U nas w Gdańsku już 50 proc. nabywców mieszkań skorzystało z tego programu. Te dopłaty w skali kraju objęły około 160 tys. młodych małżeństw i będą obowiązywać tylko do końca tego roku. Wspomnę, że rok temu powstało Stowarzyszenie Deweloperów Polskich i ja jestem wybranym jego prezesem. Skupiamy stu deweloperów. Wystąpiliśmy do rządu, aby tą akcję dopłat do mieszkań kontynuowano. Dowiedziałem się, że od stycznia wejdzie w życie podobny program. Ma to mieć wpływ na podniesienie demografii w Polsce.

Deweloper Robyg ma plan oddania w Gdańsku w 2013 roku 1,5 tys mieszkań, z czego już 40 proc. mieszkań jest zakontraktowanych. A warto wiedzieć, że w Polsce obecnie jest 50 tys. mieszkań nadpodaży.  Ale od stycznia deweloperzy nie będą otrzymywać bankowych kredytów. Na runku pozostaną więc tylko najsilniejsi. Szacuję, że w połowie 2013 roku wzrośnie popyt, a tym samym wzrosną ceny mieszkań. Obecnie mało kto kupuje za gotówkę. Jak się szacuje 1,5 mln mieszkań brakuje w Polsce. A  rocznie deweloperzy sprzedają od 50 do 70 tys. mieszkań.   Głównie jest zapotrzebowanie na małe mieszkania 40-50 m kw. O wyborze mieszkania decyduje jego standard, lokalizacja i cena.
Robyg w 2011 roku miał w Gdańsku udział w budowie mieszkań na poziomie 15 proc.,w tym roku już na 25, a za rok planuje się go zwiększyć do 40 proc.
Firmie brakuje działki w Warszawie, ale tu w Gdańsku ma odpowiednią ilość, i pracy wystarczy na 10 najbliższych lat. - Mamy propozycję przejąć tereny po Stoczni Nauta w Gdyni. Rozważamy to, twierdzi prezes Okoński. We Wrocławiu też mamy działkę, ale tam jest obecnie zbyt duża podaż i wstrzymujemy się z inwestycją. Przestrzegamy zasady, aby koszt zakupu działki nie przekraczał 12 proc. w cenie mieszkania. Hiszpanie kupili działkę przy ul Czerniakowskiej w Warszawie za 380 mln zł, a ona jest teraz warta 130 mln zł. Obecnie nastały czasy że klient wybiera najbardziej wiarygodnego dewelopera.


W ramach ekologicznych przedsięwzięć Robyg montuje panela słoneczne do podgrzewania wody. Daje to 8 proc. oszczędności, przy czym montaż takich urządzeń kosztuje 200 tys. zł.


Robyg w porównaniu do innych deweloperów, i tak ma najmniejsze koszty związane z zarządem i marketingiem. Firma bardzo skrupulatnie kontroluje wszystkie swoje wydatki, jak zapewnia prezes Okoński.


W Gdańsku buduje się rocznie od 3,5 do 4 tys mieszkań, z tego 2,5 tys mieszkań budują deweloperzy, a wśród nich od trzech lat coraz silniej rozpiera się firma Robyg.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


p1280332.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Aktywne lato z GOKF i ENERGĄ

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam